بیوگرافی پدر ستون فقرات پرفسور کیوان مزدا

پنج شنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ بیوگرافی

 

پروفسور «کیوان مزدا»  مردی که به دلیل انجام جراحی‌های سنگین و موفق ستون‌فقرات در دنیا به «مرد کمر» شهرت دارد

پرفسور کیوان مزدا متولد آبادان مقلب به  پدر ستون فقرات او ۳۰ کودک ایرانی را رایگان به خاطر حس انسان دوستی جراحی کرد با اینکه او تابع فرانسه بود هر سه سال به ایران می آمد.او هیچ‌گاه هم‌وطنان خودرا فراموش نکرد.

بیو گرافی پرفسور کیوان مزدا:

کیوان مزدا((متولد ۳۱ مرداد ۱۳۳۸، آبادان – درگذشت ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۷، پاریس))، پزشک و جراح فرانسوی و ایرانی‌تبار بود، وی از اعضای فعال سازمان پزشکان بدون مرز و عضو مؤسسه «زنجیره امید فرانسه» بود و به عنوان پدر ستون فقرات و جراحی ارتوپدی جهان شناخته می‌شد.

 

پدرش از زرتشتیان ایران بود و سیروس نام داشت و مادرش فرانسوی بود.وی در سن ۷ سالگی به همراه خانواده‌اش به فرانسه مهاجرت کرد و تحصیلات عالی خود را در رشته پزشکی و جراحی ارتوپدی و فلوشیپ جراحی ستون فقرات به اتمام رساند

دکتر کیوان مزدا؛ یکی از ایرانیان موفق مقیم فرانسه بودو با این که در فرانسه بزرگ شده بود ولی به دلیل داشتن پدری ایرانی خودرا ایرانی می دانست و در حوزه تخصص خود که جراحی ستون فقرات اطفال بود خدمات فراوانی را انجام داد.

دکتر کیوان مزدا جزو بهترین و بزرگ ترین جراحان جهان بود که برای کسب پول و تجارت پزشک نشده بود.

بیوگرافی پروفسور کیوان مزدا جراح و پزشک | علت مرگ دکتر کیوان مزدا

خدمات دکتر مزدا به کشورش ایران:

دکتر مزدا جراح ارتوپدی و ستون فقرات از مطرح‌ترین افراد دنیا شد اما هیچ‌گاه هم‌وطنان خودرا فراموش نکرد.

در ۱۱ سال گذشته دکتر مزدا و تیمش بدون هیاهو و بادلی مملو از عشق، به ایران می‌آمدندو فرزندان بی‌بضاعت این سرزمین را رایگان عمل می کردند

 

مؤسسه خیریه بین المللی زنجیره امید:

در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۷ تاسیس شد. هدف اصلی این انستیتو ارائه خدمات پزشکی و درمانی به کودکان محروم مبتلا به بیماریهای قلبی ، ارتوپدی و بازسازی است.

این موسسه همکاری علمی نزدیک با موسسه خیریه بین المللی La Chaîne de l’Espoir (زنجیره امید) – فرانسه دارد ، که در سال ۱۹۹۸ توسط پروفسور آلن دلوچه تأسیس شد و دارای ۱۶ شعبه در ۱۶ کشور در سراسر جهان است. موسسه زنجیره امید با استفاده از بهترین امکانات پزشکی بر اساس استانداردهای بین المللی ، با کودکان محروم زیر ۱۸ سال که بدون در نظر گرفتن دین ، ​​نژاد و ملیت در ایران زندگی می کنند ، معالجه می کند.

درگذشت:

کیوان مزدا سرانجام در ۱۱ مهرماه ۱۳۹۷ و در سن ۵۹ سالگی در پاریس بعد از یک جلسه پرفشار کاری بر اثر حمله قلبی درگذشت. آخرین وصیت ایشان  برای دنیا و مردمانش این بود: «جنگ نباشد، غذا باشد. زندگی بدون هیچ‌گونه تبعیض.»

بیشتر بخوانید:فیروز نادری دانشمندی ایرانی از ایل قشقایی که نامش در کهکشان ثبت شد

ابرو شاهین

بیوگرافی ابرو شاهین بازیگر ترکیه ای( سریال هرجایی)

همسر لیونل مسی

بیو گرافی آنتونلا روکوزیو همسر لیونل مسی

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا