استیضاح دونالد ترامپ توسط رئیس مجلس نمایندگان آمریکا کلیدخورد

دوشنبه 22 دی 1399 گوناگون
استیضاح دونالد ترامپ

استیضاح دونالد ترامپ

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان و تیم رهبری او سرگرم بررسی روند استیضاح فوری دونالد ترامپ هستند.
استیضاح دونالد ترامپ در صورتی طی کمتر از دو هفته باقیمانده به پایان مهلت قانونی ریاست جمهوری او به جریان خواهد افتاد که مایک پنس معاون اول او و دیگر اعضای کابینه دولت امریکا از اقدامات بی سابقه برای برکناری دونالد ترامپ خودداری کنند.

 رئیس مجلس نمایندگان آمریکا«نانسی پلوسی»  در پایان روز  یک شنبه به وقت آمریکا طی نامه‌ای به همکاران خود اعلام کرد که طرح استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه به صحن مجلس نمایندگان خواهد آمد.

نانسی پلوسی در این نامه گفته است که فردا این طرح در صحن مجلس اعلام و رای گیری درباره آن تا روز چهارشنبه انجام خواهد شد.

«نانسی پلوسی» گفته، مجلس نمایندگان تلاش می‌کند قطعنامه‌ای(غیرالزام آور) را به اتفاق آرا به تصویب برساند که براساس آن از «مایک پنس» معاون رئیس جمهور و کابینه ترامپ می‌خواهد ظرف 24 ساعت با اتکا به متمم 25 اُم رئیس جمهور را از قدرت خلع کند.

اگر این قطعنامه با مقاومت نمایندگان جمهوریخواهان به اتفاق آرا تصویب نشود روز سه شنبه رای گیری نهایی(استیضاح) انجام خواهد شد.

«جیمز کلیبورن» نماینده مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این به شبکه سی ان ان گفته بود که استیضاح ترامپ ممکن است همین هفته اتفاق بیافتد.

دموکراتها قصد دارند با توسل به تحریک ترامپ برای شورش و نقش وی در حمله هوادارانش به ساختمان کنگره آمریکا که 5 کشته برجا گذاشت این طرح را پیش ببرند.

شبکه خبری سی ان ان افزود: خروج زودهنگام و اخراج ترامپ از کاخ سفید نیازمند حمایت دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در مجلس سنا است امانانسی پلوسی به صراحت هشدار داده است که به علت اقدامات فتنه انگیز ترامپ و دامن زدن به شورش های روز چهارشنبه کنگره، رییس جمهوری را استیضاح خواهد کرد.

 

استیضاح دونالد ترامپ

استیضاح دونالد ترامپ

 

در صورتیکه مجلس نمایندگان طرح استیضاح را به سنا ارسال کند در این روند اختلالاتی پیش خواهد آمد.

طبق قانون اساسی ایالات متحده، استیضاح پس از تایید در مجلس نمایندگان به مجلس سنا ارسال خواهد شد و سنای آمریکا مانند دادگاه متهم را دادگاهی خواهد کرد و هر یک از سناتورها نقش یک دادستان را ایفا خواهند کرد.

این دومین بار است که ترامپ استیضاح می‌شود. او پیش از این یک بار به خاطر بحران موسوم به «اوکراین‌گیت» مورد استیضاح قرار گرفت که در نهایت این طرح مخالفت سناتورهای جمهوریخواه با شکست مواجه شد

شرایط برگذاری کلاس های حضوری از بهمن ماه

بازگشایی مدارس از 1 بهمن در مناطق آبی و زرد

رمز ارز یا ارزهای دیجیتال، که به چشم نمی بینیم

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi