بارداری سالم می خواهید – 7 عادت که باید دنبال کنید

دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 سلامت
بارداری سالم

بارداری سالم

بارداری یکی از شگفت انگیزترین سفرها در زندگی یک زن است. با این حال ، باید به یاد داشته باشید که چندین مورد و نبایدهای مرتبط با آن وجود دارد. شما نمی توانید زندگی بی نظمی داشته باشید و انتظار یک نتیجه سالم را داشته باشید. با بارداری شما باید به طور سیستماتیک برخورد شود. شما باید عادت های زیادی را کنار بگذارید که می تواند سلامتی جنین در حال رشد شما را به خطر بیندازد.

 

بارداری سالم

بارداری سالم

 چند نکته برای داشتن یک بارداری سالم :

۱-ترک سیگار:

اگر سیگاری عادی هستید ، زمان ترک سیگار فرا رسیده است. حتماً به یاد داشته باشید که نوزادانی که از مادرانی که سیگار می کشند متولد می شوند ، شانس بیشتری برای تولد به عنوان مرده یا نارس دارند. همچنین مشخص شده است که نوزادان دارای وزن کم هنگام تولد هستند. این واقعاً بد است. کودک شما برای زنده ماندن مجبور به مبارزه زیاد است. ممکن است از شما خواسته شود که تحت یک زایمان اضطراری و نابهنگام قرار بگیرید. از طرف دیگر ، اگر سیگار را ترک کنید ، عوارض کمتری خواهید داشت یا اصلاً ندارید. جنین شما سالم خواهد بود و به نوزادی دوست داشتنی و سالم تبدیل می شود

سیگار کشیدن در دوران بارداری می‌تواند موجب بروز مشکلات جدی سلامتی برای مادر و کودک شود. این مشکلات شامل افزایش خطر موارد زیر است:

*سقط جنین

*تولد نوزاد نارس

*وزن کم هنگام تولد

*مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)

بارداری سالم

بارداری سالم

۲-خوب بخورید ، درست بخورید و به موقع غذا بخورید:

رژیم شما در کل بارداری شما نقش اساسی دارد. شما باید تمام مواد مغذی ضروری را در رژیم غذایی خود بگنجانید. از وعده های غذایی خود صرف نظر نکنید و سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. از غذاهای تند و روغنی پرهیز کنید زیرا به دلیل هورمون های بارداری دچار سو  هاضمه هستید. شما باید روزانه 300 کالری اضافی برای جنین خود دریافت کنید. سبزیجات و میوه ها را به رژیم خود اضافه کنید.

*در روز دست‌کم پنج وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید.

*مقدار زیادی کربوهیدرات مانند نان، پاستا و برنج را اساس و پایه‌ی وعده‌های غذایی خود قرار دهید. از

*کربوهیدرات غلات کامل و سبوس‌دار به جای انواع سفید آن استفاده کنید تا فیبر زیادی وارد بدن شما شود.

*روزانه وعده‌هایی از پروتئین، مانند ماهی، گوشت بدون چربی، تخم‌مرغ، مغزها یا حبوبات و مقداری شیر و لبنیات را مصرف کنید.

*در هفته دو وعده ماهی مصرف کنید. دست کم یک وعده‌ی آن باید ماهی چرب باشد. ماهی سرشار از پروتئین، ویتامین D، مواد معدنی و اسیدهای چرب امگا۳ است. اسیدهای چرب امگا۳ برای شکل‌گیری و رشد سیستم عصبی کودک مهم هستند.

 

بارداری سالم

بارداری سالم

۳-مولتی ویتامین مصرف کنید:

بارداری منجر به کمبود مواد مغذی در بدن شما می شود. برای جلوگیری از کمبود باید مقدار زیادی ویتامین مولتی مصرف کنید. در حالت ایده آل ، قبل از شروع بارداری باید مکمل های اضافی ویتامین مصرف شود. پس از آن ، او باید با دوزهای توصیه شده ادامه دهد. به عنوان مثال ، امگا 3 احتمال تولد نوزادان نارس را کاهش می دهد.
مکمل‌های ویتامین دوران بارداری، جایگزینی برای رژیم غذایی متعادل نیستند. ولی اگر نگران هستید که تغذیه‌ی مناسبی ندارید یا حالت تهوع زیادی داشته و نمی‌توانید به اندازه‌ی کافی غذا بخورید، این مکمل‌ها به شما کمک می‌کنند

بارداری سالم

بارداری سالم

۴-استراحت کافی داشته باشید:

باید در مقادیر کافی استراحت کنید و بیش از 30 دقیقه در روز تمرینات متوسط ​​را انجام دهید.
احساس خستگی در چند ماه نخست بارداری، ناشی از سطح بالای هورمون‌های باداری است که در بدن شما در گردش هستند. پس از این مدت، بدن‌تان توسط خستگی به شما می‌گوید که باید فعالیت خود را کمتر کنید.

 

۵-آب بنوشید:

اید آب کافی بنوشید تا همیشه بدن خود را مرطوب نگه دارید. تعادل مایعات شما باید در تمام دوران بارداری حفظ شود.

 

۶. از مواد خطرناک دوری کنید

در دوران بارداری باید از خوراکی ها و مواد غذایی سمی و خطرناک پرهیز کنید. بسیاری از مواد سمی در غذاهایی که به طور روزانه مصرف می کنیم، پنهان هستند. باید از خوردن غذاهایی که حاوی باکتری لیستریا یا باکتری هایی که می توانند از جفت عبور کنند، خودداری کنید. این باکتری ها می توانند منجر به سقط جنین شوند

بارداری سالم

بارداری سالم

۷. به هیچ ‌وجه الکل مصرف نکنید

الکل به سرعت از طریق جریان خون و جفت به بدن کودک شما وارد می‌شود. به همین دلیل بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند که در زمان بارداری به هیچ‌وجه الکل مصرف نکنید.

پرهیز از مصرف الکل، به طور خاصی در طول سه‌ماهه‌ی اول بارداری بسیار مهم است، زیرا نوشیدن الکل در طول این دوره می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد.

در مادرانی که به طور منظم الکل زیادی مصرف می‌کنند، احتمال به دنیا آوردن کودک دچار ناهنجاری‌های جنینی ناشی از الکل (FASD)، بالاتر است. این ناهنجاری‌ها طیف وسیعی را دربرمی‌گیرند که از مشکلات یادگیری تا نقائص جدی‌ترِ هنگام تولد متغیر می‌باشد.

منبع:www.lybrate.com

صابون ابرو

صابون ابرو چیست / لیفت ابرو و زیبایی ابرو با صابون ابرو

زبان وسلامتی بدن

زبان وسلامتی بدن/5 نکته ای که زبان در مورد سلامتی بدن چه می گوید؟

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi