بیوگرافی حامد کرزی

یکشنبه 3 دی 1402 بیوگرافی
حامد کرزی

چکید های از بیوگرافی حامد کرزی

نام: حامد کرزی

متولد:24 دسامبر1957 ‏(۶۵ سال)

محل تولد:کرز، قندهار، پادشاهی افغانستان

ملیت:افغان

حزب سیاسی:مستقل

همسر:زینت کرزی (ا. ۱۹۹۹)

فرزندان:4 فرزند

حامد کرزی

حامد کرزی کیست

حامد کرزی سیاست‌مدار افغان و رئیس‌جمهور پیشین کشور افغانستان است. که از ۲۲ دسامبر ۲۰۰۱ تا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۴ در این پست خدمت کرد. او یکی از اقوم علیزایی هرات است.

 

حامد کرزی متولد چه سالی است

حامد کَرزَی در ۲۴ دسامبر سال ۱۹۵۷ میلادی، در روستای کرز در نزدیکی قندهار زاده شد.

 

تحصیلات حامد کرزی

وی تحصیلات ابتدایی و متوسطهٔ خود را در کابل گذراند و برای تحصیلات دانشگاهی به هندوستان رفت و در دانشگاه سملهٔ ایالت هیماچال پرادش در رشتهٔ روابط بین‌المللی و علوم سیاسی ادامه تحصیل داد و در دههٔ۱۹۸۰ مدرک کارشناسی ارشد خود را در هند دریافت کرد.

 

خانواده حامد کرزی

پدر بزرگش خیر محمد خان و پدرش عبدالاحد کرزی از متنفذان قوم پوپلزی و معاون رئیس پارلمان افغانستان در سال‌های دههٔ شصت میلادی بود. عبدالاحد کرزی، در اواخر دههٔ نود، در شهر کویتهٔ پاکستان توسط طالبان کشته شد.
حامد کرزی شش برادر و یک خواهر دارد. یکی از برادران ناتنی وی به نام احمد ولی کرزی در ۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۱ توسط طالبان ترور شد.

 

همسر و فرزندان حامد کرزی

در روز ۲۳ ژانویهٔ ۱۹۹۹، کرزی با زینت قریشی ازدواج کرد. حاصل یگانه ازدواج کرزی، یک پسر به نام میرویس و دو دختر به نام‌های ملالی و هوسی است. میرویس کرزی در پنج‌شنبه شب ۲۵ ژانویهٔ سال ۲۰۰۷ در بیمارستان رابعهٔ بلخی کابل زاده شد.

 

حامد کرزی

ریاست جمهوری حامد کرزی

او پس از سرنگونی رژیم طالبان در اواخر سال 2001 به یک شخصیت سیاسی مسلط تبدیل شد. در جریان کنفرانس بین المللی افغانستان در دسامبر 2001 در آلمان، کرزی توسط شخصیت های برجسته سیاسی افغانستان برای یک دوره شش ماهه به عنوان رئیس اداره موقت انتخاب شد.

او سپس در لویه جرگه (مجلس بزرگ) سال 2002 که در کابل، افغانستان برگزار شد، برای یک دوره دو ساله به عنوان رئیس جمهور موقت انتخاب شد. پس از انتخابات ریاست جمهوری 2004، کرزی برنده اعلام شد و رئیس جمهور افغانستان شد. او برای دومین دوره پنج ساله در انتخابات ریاست جمهوری 2009 پیروز شد. این دوره در سپتامبر 2014 به پایان رسیدو اشرف غنی جانشین وی شد.

کرزی در دوران ریاست جمهوری خود به خاطر جذابیت، لباس قبیله ای و کلاه پوست بره اش در جامعه بین المللی شناخته شده بود و به دلیل اتحاد بین جوامع افغانستان بود. در سال‌های بعد، روابط او با ناتو و ایالات متحده به طور فزاینده‌ای تیره شد و چندین بار به فساد متهم شد.

 

بعد از ریاست جمهوری حامد کرزی

کرزی در سال‌های پس از ریاست‌جمهوری خود همچنان از دخالت ایالات متحده در افغانستان و دولت مرکزی افغانستان به دلیل همکاری با نیروهای آمریکایی انتقاد می‌کرد.

در همین حال، او از پیگیری یک ترتیبات مسالمت آمیز برای پایان دادن به درگیری با طالبان، البته از خارج از دولت به عنوان یک شهروند خصوصی، حمایت کرد. زمانی که خروج نیروهای ایالات متحده در سال 2021 به طالبان امکان داد تا کنترل کشور را دوباره به دست بگیرند

محمد اشرف غنی از کشور گریخت و کرزی (همراه با عبدالله که به عنوان مذاکره‌کننده ارشد دولت مرکزی در زمان غنی خدمت می‌کرد) نقش رهبری را در مذاکرات با طالبان بر عهده گرفت.

 

حامد کرزی

ارتباط کرزی با طالبان

کرزی در اوایل دوره حکومت طالبان با این گروه همکاری داشت و به عنوان نماینده طالبان در سازمان ملل برگزیده شد ولی پس از حادثه 11 سپتامبر و به دلیل سیاست‌های تند این گروه از طالبان جدا شد و در پاکستان به سازماندهی نیروهایش علیه طالبان پرداخت. در حال حاضر نیز کرزی با طالبان میانه رو از جمله وکیل احمد متوکل ارتباط داشته و تلاش دارد از آنها در کابینه جدید استفاده نماید.

کریم باقری

بیوگرافی کریم باقری

ایکر کاسیاس فرناندز

بیوگرافی ایکر کاسیاس فرناندز

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا