اشنایی با گل پلونیا که رشد خوبی داره

چهارشنبه 1 بهمن 1399 گل و گیاه

گل پلونیا یک گل آویز خاص هستش برای اونهایی که دنبال کارای جدید و خاص هستند فقط یکم رطوبت دوست هستش، توی پاسیو یا گلخونه عالی میشه ! همینطور توی تراریوم.گیاهی است خزنده و علفی از خانواده اورتیکاسه،سریع الرشد با نگهداری و تکثیر بسیار ساده،برگها بیضی شکل با لکه های  زرد و قهوه ای در متن سبز،حذف جوانه های انتهایی جهت پرپشت شدن و توپی شدن گل الزامی است،در صورتی که برگهای قاعده ساقه از بین بروند و ساقه لخت شود بهتر است به عنوان منبع تکثیر از ان استفاده گردد.گیاه بسیار مناسبی برای کاشت در جامهای شیشه ای و سبد آویزان است،بهتر است روی پایه یا در جای بلند نگهداری گردد،گل جالبی برای کاشت گروهی و پوشش گلدان های بزرگ است.

مزایا گل پلونیا:

۱. گیاه مقاوم و جدیدیه.
۲. رشد خوبی داره.
۳. رطوبت به رشد بهتر گیاه کمک میکنه و میتونین ازش تو تراریوم استفاده کنین.
۴. ظاهر فوق العاده زیبایی داره بخاطر رنگ برگاش، رونده بودنش و در نهایت آویز شدنش.

گل پلونیا

شرایط نگهداری گل پلونیا

نور:   در سایه به خوبی رشد میکند ولی نور کامل را ترجیح میدهد،نور مستقیم افتاب به خصوص از پشت شیشه به برگهای گیاه صدمه میزند

دما:   حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۶ درجه و حداکثر در تابستان ۲۷ درجه سانتیکراد است،در درجات حرارت بالا غبارپاشی لازم است.

آبیاری:  بین دو آبیاری باید خاک خشک شود ،

رطوبت:  در منزل از طریق ایجاد جزیره در زیر گلدان رطوبت را برایش تامین کنید.

تغذیه:   جهت تامین مواد و عناصر غذایی برای این گیاه از کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گلهای زینتی طبق دستور هر ۲۱ روز یمبار استفاد هنمایید.

خاک مناسب:  خاک مطلوب برای این گیاه کمپوست و یا خاک خوب هلندی است.

تعویض گلدان:تعویض سالیانه با گلدان یک اندازه بزرگتر مورد احتیاج است،مواظب برگهای ظریف ان باشید.

تمیز نمودن برگها:برگهای ان ترد و شکننده و حساس است،سعید کنید با غبارپاشی برگها را تمیز کنید،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر گل پلونیا

ریشه دار نمودن قلمه ها روش تکتیرمناسبی برای این گیاه می باشد.

قلمه های ۵-۸ سانتی را از شاخه های بلند با جوانه انتهایی و حداقل دو جفت برگ تهیه و یک جفت برگ پائینی را قطع و قلمه را تا جفت دوم برگ درون مخلوطی از شن و پیت کاشت نموده و ابیاری نمایید،جهت حفظ رطوبت گلدان را با چادر چلاستیکی پوشانیده و در محل گرم نگهداری کنید،هر روز ۵ دقیقه چادر را بردارید.

رنگ برگهای پلیونیا بر حسب سن انها متفاوت و همیشه تغییر رنگ میدهند،گاهی قرمز تیره و سپس سبز نقره ای و بعضی مواقع رنگ های قهوه ای و سبز و زرد مخلوط هستند.

افات گل پلونیا

قاعده ساقه ها قارچی،خاکتسری و پوسیده است: قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است،گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی کنید،غبارپاشی را کم یا متوقف نمایید،گلدان را به محیط گرمتری ببرید.

برگها و ساقه ها چین و چروک دار و برگها میریزند:هوا خیلی گرم است،گلدان را به مکان گرمتر با جریان ملایم هوا منتقل نمایید،غبارپاشی روزانه را با اب ولرم و سبک فراموش ننمایید.

برگها رنگ پریده و لکه های سوخته روی انها مشاهد میشود:نور شدید و مستقیم عامل ان است،محل گلدان را تغییر دهید.

گیاه خود را انداخته است:گیاه شدیدا تشنه است،فورا ابیاری نمایید.

برگها چین و چروک دارند و لکه هایی روی انها ظاهر شده اند:عامل ان استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است،غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کافی است

ساقه ها شروع به پوسیدن نموده و برگ ها خود را میاندازند:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری کاملا خشک شود و سپس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید.

حشرات سبز رنگ و مواد چسبناکی روی برگهاست:با سم حشره کش هفته ای یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

ساقه ها دراز و فاصله بین دو برگ زیاد و برگها میریزند:هوا تاریک است،گیاه را به محل روشن با نور غیر مستقیم ببرید.

 

جوان سازی و هرس درختان در زمستان

نگون سار،پنجه مریم،گل سیکلامن یا سیکلمه زیباترین گل در زمستان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا