آموزش طراحی چهره

یکشنبه 30 آذر 1399 بازار ، فرهنگ و هنر

اولین چیزی که بعد از دیدن یک شخص توجه ما را جلب می‌کند، چهره‌ی آن فرد است. در هنر هم این موضوع صادق است. تسلط بر طراحی چهره، به شما کمک می‌کند بتوانید نقاشی‌های زنده و واضحی را خلق کنید. ازاین‌رو، قصد داریم، اصول طراحی چهره را بررسی کرده و آموزش گام ‌به ‌گام طراحی چهره با مداد را باهم یاد بگیریم. در این مطلب، آموزش طراحی چهره را به صورت اصولی و از پایه شروع خواهیم کرد. در نهایت، یاد می‌گیرید که چطور یک صورت را از جلو طراحی کنید. با ما همراه باشید.

آموزش طراحی چهره

اصول طراحی چهره

بسیاری از افراد هنگام طراحی چهره اشتباه می‌کنند، زیرا درک درستی از تناسب اجزای صورت ندارند. تناسب، به‌اندازه و نحوه‌ی قرارگیری یک شیء در برابر شیء دیگر گفته می‌شود. فرمول‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان طراحی چهره را به‌درستی انجام داد. در این مطلب قصد داریم از روشی بسیار ساده برای آموزش طراحی چهره استفاده کنیم که برای مبتدیان هم بسیار مناسب است.

برای برداشتن دوره آموزش طراحی کامیک و طراحی چهره اینجا کلیک کنید

آموزش گام به گام طراحی چهره با مداد

در این آموزش گام به گام طراحی چهره با مداد، روش لومیس را بررسی می‌کنیم. این روش کمی پیچیده، ولی دقیق‌تر از سایر روش‌ها است. البته قبل از اینکه به سراغ آموزش‌ طراحی چهره بروید، باید به یاد داشته باشید که هدف نهایی، طراحی چهره به شکلی قابل قبول است. بنابراین، فرقی ندارد از کدام روش برای این کار استفاده کنید.

مرحله‌ی اول طراحی چهره با مداد

طبق گزارش نوآوری های روز در این مرحله از طراحی چهره با مداد، ابتدا یک دایره با دو خط متقاطع رسم می‌کنیم که در مرکز دایره به هم متصل می‌شوند. دایره، نشان‌دهنده‌ی قسمت بالای سر است. در طراحی چهره، از خطوط متقاطع برای تعیین مکان اجزای صورت استفاده می‌کنیم.

مرحله‌ی دوم نقاشی چهره با مداد

در گام بعد، باید یک مربع ساده داخل دایره رسم کنیم که گوشه‌های آن به انحنای خطوط دایره برسد. این مربع قرار است در پایان فرآیند طراحی چهره، لبه‌های صورت را بسازد. خط بالایی در پایان تبدیل به خط بخش پایینی موها می‌شود. خط پایینی، جای بینی را مشخص می‌کند و خط مرکزی هم برای کشیدن ابروها به کار می‌رود.

 

مرحله سوم طراحی چهره ساده

در اینجا باید فاصله‌ی بین خط وسط و خط پایین را برای طراحی چهره ساده اندازه بگیریم. برای این کار می‌توانید از مداد خود استفاده کنید. از خط پایین مربع، برای اندازه‌گیری بخش پایینی چانه استفاده می‌کنیم. سپس باید لبه‌های چانه را در هر دو طرف مربع بکشید، تا در محلی که از قبل مشخص کرده‌اید به هم برسند.

 

مرحله‌ی چهارم در آموزش نقاشی چهره

حالا که ساختار اصلی صورت را در اختیار داریم، وقت آن رسیده است که مکان قرارگیری چشم‌ها را مشخص کنیم. این کار را می‌توانیم با در نظر گرفتن ارتفاع سر، انجام دهیم. به‌طورکلی، چشم‌ها بر روی یک خط در مرکز سر طراحی می‌شوند. در مرحله‌ی قبل خط ابرو را رسم کردیم، پس حالا باید درست زیر این خط، محل چشم‌ها را علامت‌گذاری کنید.

مرحله‌ی پنجم، طراحی چشم‌ها

حالا که مکان چشم‌ها را مشخص کردیم، می‌توانیم آن‌ها را بکشیم. باید عرض چشم‌ها را تعیین کنید. عرض سر، یعنی اندازه‌ی یک گوش تا یک گوش دیگر، به‌اندازه‌ی پنج چشم است. پس اگر می‌‌خواهید چشم‌ها را با دقت کامل طراحی کنید، باید اندازه‌ی این پنج چشم را مشخص کنید تا اندازه‌ی تقریبی چشم‌ها هم به دست بیاید.

 

مرحله‌ی ششم، محل قرارگیری بینی را پیدا کنید

بخش پایینی بینی را می‌توانیم در خط پایینی مربعی که در مرحله‌ی دوم رسم کردیم، پیدا کنیم. عرض بینی افراد مختلف، باهم فرق دارد، اما به‌طورکلی، بینی به‌اندازه‌ی گوشه‌‌های داخلی چشم عریض است. برای راحت پیدا کردن بینی در طراحی چهره، می‌توانید دو خط از گوشه‌های داخلی چشم به سمت پایین بکشید، تا عرض مناسب بینی را پیدا کنید.

برسی بهترین چتروم های فارسی در شلوغترین و چالش افرین ترین شرایط

 

مرحله‌ی هفتم، طراحی دهان

دهان در میان بینی و چانه قرار می‌گیرد. ولی درکل، محل قرارگیری دهان هم در افراد مختلف، متفاوت است. برای پیدا کردن مکان طراحی دهان، می‌توانید آن محل را نشانه‌گذاری کنید. در طراحی چهره، برای تعیین عرض دهان هم می‌توانیم از چشم‌ها کمک بگیریم. گوشه‌های دهان با انحنای داخلی مردمک همسو است. می‌توانید از مردمک، دو خط به سمت دهان بکشید تا عرض آن را مشخص کنید.

 

مرحله‌ی هشتم، طراحی گوش‌ها

در این مرحله هم می‌توانیم با استفاده از سایر اجزای صورت، محل قرارگیری گوش‌ها را مشخص کنیم. بخش بالایی گوش، با خط ابرو در تطابق است، پایین گوش‌ها را هم می‌توان با استفاده از خط بینی مشخص کرد. گوش‌ها باید از سر خارج شده و کمی به سمت بالا کشیده شوند. یعنی گوش‌ها به سمت خارج سر و نزدیک به خط چشم‌ها طراحی می‌شوند.

 

مرحله‌ی نهم، طراحی خط موها

گاهی برای طراحی چهره دختر یا پسرانی که موهای بلند دارند، ممکن است موها روی پیشانی را بپوشانند و خط موها مشخص نباشد. اما حتی در این حالت هم لازم است که بدانیم خط موها، در کجای سر قرار دارد. خط موها در لبه‌ی بالایی مربعی رسم می‌شود که در مرحله‌ی دوم رسم کردیم.

مرحله‌ی دهم، طراحی موها

بعد از پیدا کردن خط مو، می‌توانیم موها را بکشیم. اگر موهای مدل شما کوتاه باشد، فقط تا بخش بالای سر امتداد می‎یابند، ولی اگر موهای مدل بلندتر باشند، ممکن است لازم باشد طراحی آن را بیشتر ادامه دهیم. در هر دو حالت، نباید موها را روی سر بکشیم و باید به حالتی باشند که انگار از سر خارج شده‌اند.

مرحله‌ی یازدهم، طراحی گردن

در این مرحله از طراحی چهره، باید گردن را بکشیم. بیشتر هنرمندان تازه‌کار، گردن را خیلی باریک می‌کشند. گردن از زیر گوش‌ها، به سمت پایین کشیده می‌شود. توجه داشته باشید که گردن خانم‌ها نسبت به گردن آقایان، باریک‌تر رسم می‌شود.

طراحی چهره دختر

به‌طورکلی، اصول طراحی چهره دختر هم درست مانند آموزش گام به گامی که توضیح دادیم، صورت می‌گیرد. البته ویژگی‌های چهره‌ی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. اما درکل، چهره‌ی خانم‌ها نسبت به آقایان، کمی گردتر است، همچنین خانم‌ها چانه‌ی کوچک‌تری دارند.

عکس طراحی چهره

در زیر می‌توانید چند عکس را مشاهده کنید که ممکن است برای ایده گرفتن برای طراحی چهره، به شما کمک کنند:

طراحی چهره سیاه قلم

طراحی چهره سیاه قلم، یکی از روش‌های طراحی چهره است که با استفاده از مداد کنته، زغال، مداد کربنی و… انجام می‎شود. در طراحی سیاه قلم چهره، به جای طراحی از روی یک مدل زنده، طراح، عکس مورد نظر را مقابل خود قرار می‌دهد و تلاش می‌کند از روی عکس، با جزئیات کامل طراحی کند.

جمع‌بندی

برای طراحی چهره، می‌توانید روش‌های مختلفی را به کار بگیرید. همانطور که اشاره کردیم، درنهایت فقط نتیجه‌ی کار مهم است. پس می‌توانید روشی را برای طراحی چهره انتخاب کنید که با آن راحت‌تر هستید. اگر آماتور هستید، می‌توانید از آموزش گام به گام طراحی چهره با مداد، که در این مطلب توضیح داده شد، استفاده کنید.

با دانلود پروژه پریمیر، حرفه‌ای بودن را تمرین کنید

کاشت مو به روش FIT چگونه انجام می شود ؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا