صادرات گچ از ایران به تمام کشورهای جهان را یاد بگیرید | راهکاری ساده برای صادرات گچ

دوشنبه 25 اسفند 1399 بازار ، اقتصادی

ورود ایران به بازارهای جهانی گچ

ایران با تلاش صنعتگران سخت کوشش توانسته به سرعت جایگاه ویژه‌ای در بازار جهانی پیدا کند. این روزها محصولات مختلفی خاک ایران را برای تامین نیازهای مردم ترک می‌کنند. گچ و فرآورده‌های مربوط به آن جزو مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران تبدیل شده‌اند. همچنین فعالان این حوزه با فروش محصولات خود در بازار کشورهای مختلف می‌توانند سودآوری خوبی داشته باشند و به ارزآوری بیشتر کمک کنند. در این مطلب قصد داریم تا فرآیند صادرات گچ را از ایران به سایر کشورهای دنیا بررسی کنیم.

تاریخچه صادرات گچ

تاریخچه صادرات گچ

صادرات فرآورده‌های گچ به صورت انبوه در ایران از اواخر دهه 60 و اویل دهه 70 شروع شده است. در ابتدا تنها کشور‌های حاشیه خلیج فارش مثل عمان و امارات تنها مقاصد تولیدات گچی ایران بودند. اما به مرور زمان کشورهای دیگر مانند کویت به لیست کشورهای خریدار گچ ایران تبدیل شدند. با افزایش حجم صادرات وزن هر محموله گچ ایران به حدود 2500 تا 10000 تن رسید.

با گذشت زمان کشور هند هم به گچ نیاز پیدا کرد و باعث شد تا این ماده معدنی پر ارزش سفرهای طولانی‌تری پیش‌روی خودش داشته باشد. با ورود این کشور و نیاز شدید هند به فرآورده‌ها گچی، میزان صادرات به 40000 تن افزایش پیدا کرد. خوشبختانه شرایط به گونه‌ای پیش رفت که در اواخر دهه 70 گچ به یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی کشورمان تبدیل شد. البته برخی دلایل دیگر هم شرایطی را به وجود آوردند تا دیگر مانعی برای عرضه این ماده معدنی جلوی خودش نداشته باشد. در بخش بعدی مطلب عوامل موثر روی افزایش صادرات گچ و سوددهی این صنعت را معرفی خواهیم کرد.

عوامل موثر در رشد صادرات گچ

وجود برخی عوامل باعث شد تا گچ بتواند سودآوری خوبی برای صادر کنندگان این ماده معدنی داشته باشد. صنعتگران ایرانی هم از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده کردند تا جلوی توقف چرخ اقتصادی ایران را بگیرند. به همین دلیل باز هم با وجود تحریم‌های سنگین می‌توان سود مناسبی از صادرات گچ به دست آورد. در این بخش از مطلب قصد داریم تا تمامی عوامل را به طور کامل بررسی کنیم.

همسایه‌های زیادی که به گچ نیاز دارند!

در اطراف ایران کشورهای زیادی وجود دارند که منازل مسکونی یا سایر سازه‌های آن‌ها نیاز به گچ برای بازسازی دارند. کشورهای جنگ زده مانند عراق یا افغانستان سازه‌های تخریب شده زیادی دارند. بدیهی است که این کشورها برای بازسازی خانه‌ها به گچ زیادی احتیاج داشته باشند.

البته نیاز به گچ فقط مربوط به کشورهای آسیب دیده مانند عراق و افغانستان نیست. کشوری مانند ترکیه که توسعه یافته نیز محسوب می‌شود، برای ساخت مجتمع‌های مسکونی و تجاری بزرگ نیاز به گچدارد؛ در نتیجه، به لطف نزدیکی ایران با این کشورها، صادرات گچ با کمترین هزینه و زمان ممکن انجام خواهد شد.

منابع غنی گچ در خاک ایران

منابع غنی گچ در خاک ایران

خوشبختانه خاک ایران سودآوری خوبی برای مردم کشورمان داشته است. در سراسر ایران عزیز معادن گچ بسیاری یافت شده که در سال صدها تن گچ با کیفیت از آن‌ها استخراج می‌شود. همچنین کارخانجات تولید مصالح ایران همگی توانایی استفاده از این معادن بزرگ را خواهند داشت. همچنین در سال‌های اخیر کارخانه‌ها به تجهیزات روز دنیا مجهز شدند تا بتوانند به حداکثر میزان تولید و مرغوبیت محصول برسند.

ارزش پول ملی

متاسفانه باید بگوییم که پول ملی ما در مقابل سایر کشورهای همسایه ارزش کمتری دارد. به همین دلیل تولید کنندگان یا تجار خارجی با پرداخت مبلغ کمتری بتوانند گچ مورد نیازشان را از محصولات تولید ایران تامین کنند. قطعا با انجام این کار سود حاصل تجار بیشتر شده و ساخت سازه مورد نظرشان با صرفه اقتصادی بیشتری به پایان می‌رسد.

کیفیت بی‌نظیر گچ ایران

کیفیت بی‌نظیر گچ ایران

گچ ایران از لحاظ کیفی به شهرتی رسیده که با قاطعیت می‌توان گفت که هیچ رقیب قدرتمندی ندارد. حال فرض کنید که کشورهای همسایه با پرداخت هزینه کمتری بتوانند گچ مورد نیازشان را با این کیفیت خریداری کنند. بدیهی است که سیل عظیمی از مشتریان خارجی برای خرید گچ‌های باکیفیت ایران جاری شود. همچنین در گچ تولید ایران درصد ناخالصی بسیار کمی یافت می‌شود که بر محبوبیت جهانی این محصول می‌افزاید.

صادرات انواع مختلف گچ تولید ایران

پودر گچ تنها فرآورده این ماده معدنی نیست که ایران به سایر کشورهای دنیا صادر می‌کند. همچنین سنگ‌های گچی که از دل معادن بیرون کشیده می‌شوند انواع گوناگونی دارند. در خاک ایران معادنی یافت شده که تمامی مدل‌های سنگ گچ از آن‌ها استخراج می‌شود. به همین دلیل در لیست صادرات گچ می‌توانید انواع مختلفی از این مصالح ساختمانی مهم را پیدا کنید. همچنین در برخی صنایع دیگر مانند کاغذسازی، صنایع چینی، صنعت شیشه سازی، پتروشیمی و کشاورزی از گچ برای مصارف خاصی استفاده می‌شود. به دلیل توانایی تولید کارخانجات تولید گچ ایران می‌تواند علاوه بر نیازهای داخلی پاسخ مصرف کارخانه‌های خارجی نیز باشد.

سنگ گچ سلینت

سلینت یکی از سنگ‌های گچی است که در معادن ایران یافت می‌شود. این مدل سنگ گچ بر خلاف سایر سنگ‌ها رنگ شفاف و  بی‌رنگ دارد.

سنگ گچ ساتین اسپار

با اندکی دقت روی این سنگ گچ یافت جالبی را حس می‌کنید که شبیه تار متراکم است. این مدل سنگ گچی فرم فیبری دارد که روی آن ابریشمی به نظر می‌رسد.

سنگ گچ آلاباستار

در بازار مصالح سنگ گچآلاباستار با  نام مرمر سفید هم شناخته می‌شود. این مدل سن گچ ریزدانه‌های فشرده شده و نرم است که بیشتر در صنایع مجسمه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنادر مهم صادرات گچ

به دلیل حضور بنادر تجاری مهم در جنوب کشور، استان‌های جنوبی ایران به قطب صادرات گچ ایران تبدیل شده‌اند. این بنادر از دیرباز وظیفه انتقال کالاهای صادراتی کشورمان را دارند و به دلیل موقعیت خاصشان روی اقتصاد ایران هم تاثیر زیادی می‌گذارند. این بنادر به خاطر قرارگیری در حاشیه یکی از راه‌های آبی دنیا یعنی خلیج فارس دسترسی خوبی به آب‌های آزاد و کشورهای عربی دارند. بنادر بوشهر، امام خمینی، بندر شهید رجایی و شهید باهنر جزو مهم‌ترین راه‌های صادرات گچ هستند.

استفاده از افراد باتجربه برای صادرات فرآورده‌های گچی

گروه بازرگانی سلام گمرک به شما کمک می‌کنند تا صادرات فرآورده‌های گچی خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. با انجام این کار دیگر نیازی نیست که نگران مشکلات قانونی گمرک و انتقال محموله‌ها باشید؛ زیرا مراحل صادرات محصولات گچی شما توسط متخصصین و کارشناسان باتجربه انجام خواهد شد.

هر آنچه از سفر به کیش و استانبول باید بدانید

آموزش آنلاین بازی شطرنج

آموزش آنلاین بازی شطرنج

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi