سندرم استفراغ حلقوی در کودکان/ علل ، علائم ، درمان

پنج‌شنبه 7 اسفند 1399 سلامت
سندرم استفراغ حلقوی

 

سندرم استفراغ حلقوی یست؟

سندرم استفراغ حلقوی (CVS) با دوره های تهوع و استفراغ مشخص می شود که در فواصل دوره ای اتفاق می افتد. این بیماری در همه سنین تأثیر می گذارد اما بیشتر در کودکان مشاهده می شود. این وضعیت از نظر وجود پاروکسیسم یا دوره های استفراغ کاملاً کلیشه ای است که به طور مکرر انجام می شود و بدنبال روزهای سلامت طبیعی است.

 

علل سندرم استفراغ حلقوی:

هیچ دلیل مشخصی مشخص نشده است ، اما گفته می شود که این یک رابطه ارثی قوی است. مطالعات نشان داده است که هتروپلاسمی میتوکندری (رشد غیرطبیعی میتوکندری ، که یک جز cell سلولی است) یکی از عواملی است که می تواند منجر به CVS شود. با این وجود ، ایجاد ارتباط ژنتیکی بسیار دشوار است ، به ویژه به دلیل اینکه استفراغ و حالت تهوع علائم رایجی است که در بیشتر موارد در کودکان رخ می دهد. و CVS معمولاً با بیماری هایی مانند عفونت و هیجان عاطفی مشاهده می شود. عفونت می تواند پوسیدگی دندان یا سینوزیت یا هر چیز دیگری باشد. کمبود خواب ، اضطراب ، تعطیلات ، آلرژی ، پرخوری ، برخی غذاها ، قاعدگی – فاکتورهای زیادی برای القا CVS نشان داده شده است. همچنین ارتباط زیادی با میگرن و شرایطی که منجر به تولید بیش از حد هورمون های استرس می شود وجود دارد.

 

سندرم استفراغ حلقوی

سندرم استفراغ حلقوی

علائم: سندرم (گروهی از علائم) معمولاً 4 مرحله دارد:

مرحله بدون علامت:

کودک در این مرحله کاملاً طبیعی است که در بین دوره ها اتفاق می افتد.

فاز پرودرمال:

پرودروم نشانه آن است که یک بیماری یا یک بیماری در شرف وقوع است. در CVS ، این حالت معمولاً حالت تهوع و شکم است که می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. درمان در این مرحله می تواند بیماری را مهار کند. با این حال ، ممکن است برخی از کودکان باشند که این ممکن است در آنها آشکار نباشد و کودک مستقیماً با استفراغ شروع کند.

مرحله استفراغ:

دوره های مکرر استفراغ پاروکسیزمی همراه با حالت تهوع ، اعمال ، خستگی و خواب آلودگی اتفاق می افتد.

مرحله بهبودی:

با شروع حالت تهوع و استفراغ که ممکن است چند روز طول بکشد ، کودک به آرامی به حالت طبیعی خود باز می گردد. با این وجود ، بی حالی و سطح انرژی دو روز طول می کشد تا به حالت طبیعی برگردد.

علائم سندرم استفراغ  حلقوی

سندرم استفراغ سیکلی با حملات تهوع شدید، استفراغ و بی حالی شروع شده و از ۱ ساعت تا ۱۰ روز ادامه دارد. فرد مبتلا به این سندرم ممکن است در طول روز چند بار استفراغ کند. این موضوع باعث می شود آب بدن بیمار کم شود.

فرد مبتلا به سندرم استفراغ حلقوی ممکن است یک یا بیشتر از یکی از علائم و نشانه ها زیر را داشته باشد:

استفراغ های مکرر

احساس سنگینی یا عق زدن (استفراغ خشک)

درد شکم

اسهال

تب

سرگیجه

رنگ پریدگی

حساسیت به نور (ترس از نور)

حساسیت به صدا

سردرد

از دست دادن اشتها

تشنگی

کاهش دفع ادرار

احساس دریازدگی

خستگی و یا احساس فرسودگی

سندرم استفراغ حلقوی

سندرم استفراغ حلقوی

درمان:

درمان مجدداً بستگی به شدت و فاز شناسایی دارد. اگر کودکی دوره های تکراری داشته باشد ، والدین و پزشک الگوی آن را مشخص می کنند.

اگر عامل ایجاد کننده شناسایی شده باشد ، به عنوان مثال ، عفونت یا میگرن ، مدیریت آن نیز مراقبت از CVS است.
در صورت شناسایی در مرحله پیش تولید ، با داروهای ضد استفراغ مناسب می توان آن را کنترل کرد.
در صورت شناسایی پس از شروع کامل ، استراحت و خواب و داروهایی برای کنترل حالت تهوع و استفراغ مورد نیاز است. آبرسانی کافی با جبران مجدد الکترولیت و آرام بخش ها می تواند پشتیبانی بیشتری ایجاد کند.
با این حال ، در بیشتر موارد CSV دوران کودکی ، این الگو شناسایی می شود و به مدیریت بهتر کودک ، والدین و متخصص غدد کمک می کند.

سلامت

فواید استفاده از دهانشویه برای سلامت دهان/ 6 مزایا آن

سقط جنین

سقط جنین / علائم ،مواد غذایی و پیشگیری برای سقط جنین

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا