معرفی 6 دانشمند هسته‌ای کشورمان که ترور شدند

چهارشنبه 3 آذر 1400 چهره ها ، گوناگون
ترور

دانشمندان هسته ای ایران که به شهادت رسیدن

اسامی دانشمندان هسته‌ای است که در ۱۴ سال گذشته به طرق مختلف توسط دشمنان ترور شده‌اند

ترور اشهاص مهم هسته‌ای ایران به یک سلسله ترورهای هدفمند علیه دانشمندان هسته‌ای ایران در طی سالهای ۱۳۸۵ تا کنون گفته می‌شود. طی این عملیات تا کنون

اردشیر حسین پور ،مجید شهریاری، مصطفی احمدی روشن، مسعود علیمحمدی، داریوش رضایی‌نژاد، رضا قشقایی فرد و محسن فخری‌زاده کشته شدند، اما فریدون عباسی دوانی از سوءقصد جان سالم بدر برد. عده‌ای از همراهان این افراد نیز کشته یا مجروح شدند.

 

۱-اردشیر حسین پور

اردشیر حسین پور (زاده ۳۰ مرداد ۱۳۴۰ تهران) دانشمند و استادیار دانشگاه و متخصص در الکترو مغناطیس بود. او همچنین یکی از دانشمندان برنامه هسته‌ای ایران بود.

او در حال کار بر روی پروژه هسته‌ای اصفهان و همچنین تدوین طرح ساخت بزرگترین مجتمع فیزیک اتمی خاورمیانه بود که پس از درگذشت وی بررسی این طرح ادامه نیافت.

اردشیر حسین پور در ۲۶ دی ۱۳۸۵ به شهادت رسید.

اردشیر حسین پور 

اردشیر حسین پور

***********************************************

۲-مسعود علی محمدی

وی استاد فیزیک دانشگاه تهران و از دانشجویان نخستین دوره دکترای فیزیک در داخل ایران و نخستین شخص در کشور بود که دکترای خود را در فیزیک دریافت کرد.

وی  در ۲۲ دی ماه ۱۳۸۸، در قیطریه تهران و درحالی‌که که قصد خروج از منزلش را داشت بر اثر انفجار یک بمب کنترل از راه دور ترور شد.

مسعود علی محمدی

مسعود علی محمدی

***********************************************

۳-مجید شهریاری

وی استاد دانشگاه شهید بهشتی، فیزیک‌دان و دانشمند هسته‌ای بود که از ۸۳ تا زمان شهادت نماینده دانشگاه شهید بهشتی در امور اجرایی همکار سازمان انرژی هسته‌ای بود.

در اقدام به ترور دو دانشمند هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی در تهران در ۸ آذر ۱۳۸۹ باعث کشته شدن یکی از این استادان شد. این انفجارها که برای ترور مجید شهریاری و فریدون عباسی دو تن از استادان فیزیک دانشگاه شهید بهشتی انجام شد منجر به کشته شدن مجید شهریاری و مجروح شدن دو نفر از همراهان وی گردید.

مجید شهریاری

مجید شهریاری

***********************************************

۴-مصطفی احمدی روشن و رضا قشقایی فرد

وی معاون بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز اصفهان بود که به همراه رضا قشقایی فرد، کارمند سازمان انرژی اتمی، از پایه گذاران سایت هسته‌ای نطنز بود

وی پس از خروج از منزل توسط راکب ناشناس موتورسیکلت با چسباندن بمب مغناطیسی به خودرو شخصی‌اش در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۰ در تهران، روبه‌روی دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی ترور شد و همراه با یکی از کارمندان خود با نام رضا قشقایی به شهادت رسیدند.

مصطفی احمدی روشن

مصطفی احمدی روشن

***********************************************

۵-داریوش رضایی‌نژاد

وی دانشجوی دکترای مهندسی برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بود که در تاریخ یکم مرداد ۱۳۹۰ با اصابت ۵ گلوله در مقابل منزلش که یکی از آنها به گردن و دیگری به دست وی اصابت کرد، ترور شد و به شهادت رسید.

 

داریوش رضایی‌نژاد

داریوش رضایی‌نژاد

***********************************************

۶-محسن فخری‌زاده مهابادی

وی رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع بود که  روز جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹  در منطقه آبسرد دماوند تهران ترور شد.

این دانشمند محسن فخری زاده است که یکی از دانشمندان موثر و رده بالای حوزه تحقیقات علمی در کشور بوده است.

او تنها دانشمندی بود که نتانیاهو در یک برنامه از او نام برده بود و رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرده بودند که نقشه ترور وی در یک بار سال‌های گذشته شکست خورده بود.

رسانه‌های اسرائیلی ادعا کرده بودند که نام این دانشمند از طریق لیست‌های سازمان ملل به دست موساد رسیده است.

محسن فخری‌زاده

محسن فخری‌زاده

شاخ های جهانی اینستاگرام

سلبریتی های شاخ اینستاگرام جهانی را بشناسید

ریحانا

45 حقیقت شگفت انگیز درباره ریحانا

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا