قند میوه‌ خشک و تازه

پنج‌شنبه 9 دی 1400 سلامت
قند میوه‌ خشک و تازه

دیابت یکی از بیماری‌های رایج در سراسر دنیاست که علاوه بر ژنتیک افراد به سبک زندگی نیز بستگی دارد. امروزه به دلیل رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی، تعداد افراد مبتلا به دیابت غیرژنتیکی افزایش یافته است. دشواری و حساسیت این بیماری سبب اضطراب و ناراحتی افراد مبتلا و اطرافیان آن‌ها می‌گردد. برخی از افراد دیابتی به دلیل وجود قند میوه، از مصرف میوه  به دلیل قند میوه‌ خشک و تازه امتناع می‌کنند.

قند میوه‌ خشک و تازه

میوه های خشک شده مانند کشمش و آلو، گزینه هایی راحت هستند، زیرا از طول عمر بیشتر برخوردار بوده و منابع خوبی برای ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر محسوب می شوند. اما اگر اطلاعات تغذیه ای میوه های تازه و نمونه های خشک شده آنها را بررسی کنید، ممکن است با میزان قند و کالری بیشتر در هر وعده مواجه شوید.

قند میوه‌ خشک و تازه

قند میوه‌ خشک و تازه

به گزارش گروه سلامت عصر ایران از “وری ول”، چرا چنین اتفاقی رخ می دهد؟ آیا میوه ها به طور معجزه آسایی در خلال فرآیند از دست دادن آب خود قند بیشتری تولید می کنند؟ پاسخ منفی است. میوه ها طی این فرآیند قند بیشتری تولید نمی کنند، اما حجم خود را از دست می دهند.

از دست دادن آب برابر است با از دست دادن حجم

میوه ها یا با استفاده از خشک کن های ویژه آب خود را از دست می دهند یا در برابر نور خورشید قرار می گیرند تا به صورت طبیعی این اتفاق رخ دهد. میوه زمانی که تقریبا تمام آب خود را از دست دهد، آماده می شود. از دست دادن آب به معنای از دست دادن اندازه فیزیکی است، از این رو انگورهای شاداب و آبدار به کشمش های چروک خورده و کوچک‌تر تبدیل می شوند. اتفاقی مشابه برای آلو یا هر میوه دیگری که خشک می شود، رخ می دهد.هنگامی که میوه تازه و خشک
شده را از نظر حجم مقایسه می کنید، همواره با قند و کالری بیشتر در میوه خشک شده مواجه خواهید شد. اما اگر آنها را از نظر کمیت مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید، محتوای قند و کالری تقریبا یکسان خواهد بود. به عنوان مثال، یک فنجان کشمش دارای بیش از 80 گرم قند است، در شرایطی که یک فنجان انگور تازه 15 گرم یا کمتر قند دارد. از سوی دیگر، یک فنجان انگور دارای 100 کالری است، در شرایطی که یک فنجان کشمش 434 کالری دارد.

قند میوه‌ خشک و تازه

قند میوه‌ خشک و تازه

مقایسه‌ی مقداری

هنگامی که میوه های تازه و میوه های خشک شده را با استفاده از میزان فنجانی مقایسه می کنید، نتیجه چیزی است که پیش از این به آن اشاره شد، زیرا در یک فنجان 30 تا 40 حبه انگور جای می گیرد،در شرایطی که تا 250 عدد کشمش می تواند در آن جای بگیرد.اما اگر آنها را از نظر مقدار مقایسه کنیم نتیجه چه خواهد بود؟ بر اساس بررسی های صورت گرفته، 30 حبه انگور دارای حدود 12 گرم قند و 48 کالری است. 30 عدد کشمش نیز دارای 47 کالری و کمتر از 10 گرم قند است. به نظر می رسد کشمش طی فرآیند از دست دادن آب حتی با کاهش میزان قند نیز مواجه می شود.

آیا باید از مصرف میوه های خشک شده پرهیز کرد؟

یک رژیم غذایی سالم و متعادل باید میوه ها را شامل شود. میوه های تازه احتمالا از محتوای بالاتر برخی ویتامین ها، مانند ویتامین C، سود می برند، اما محتوای مواد معدنی و فیبر طی فرآیند خشک کردن حفظ می شوند، از این رو نیازی نیست از مصرف میوه های خشک شده اجتناب کنید. اما اگر قصد حفظ وزن یا کاهش وزن خود دارید باید به اندازه وعده های مصرفی و محتوای کالری میوه های خشک شده توجه داشته باشید.

قند میوه‌ خشک و تازه

قند میوه‌ خشک و تازه

بیماری اوتیسم چیست

در مصرف این 8 سبزی دقت کنید

کاهش وزن با کمک زیتون

کاهش وزن با کمک زیتون

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا