عسل جعفری

دوشنبه 27 دی 1400 سلامت
عسل جعفری
عسل یکی از پر خاصیت ترین مواد غذایی موجود در طبیعت است که سرشار از ویتامین‌ها و عناصر معدنی،آنتی اکسیدان‌های طبیعیو خواص اعجاب‌آوری در درمان بیماری‌ها دارد. نوع عسل بستگی به نوع گل های محیط زندگی زنبور‌های عسل بستگی دارد.زیرا زنبور از شهد آن گیاه برای ساخت عسل تغذیه کرده بنابر این عسل هر گل و گیاه خواص مربوط به خود را دارد که در ادامه با هم خواص عسل جعفری را برسی خواهیم کرد

عسل جعفری

عسل جعفری

عسل جعفری


 عسل یکی از مهم‌ترین و پرخاصیت‌ترین مواد غذایی موجود در طبیعت است که علاوه بر انواع ویتامین‌ها و عناصر معدنی مورد نیاز، سرشار از آنتی اکسیدان‌های طبیعی است و خواص اعجاب‌آوری در درمان بیماری‌ها دارد. انواع مختلفی از عسل وجود دارد. نوع عسل به نوع گل‌‌های محیط زندگی زنبور‌های عسل بستگی دارد. چراکه زنبور عسل از شهد گل‌ها برای ساخت عسل استفاده می‌کند. بر همین اساس عسل هر گل خواص درمانی مربوط به خود را دارد. در ادامه با خواص عسل جعفری بهتر آشنا می‌شوید.
عسل گیاه جعفری نیز همانند سایر انواع عسل، دارای خواص درمانی بسیار است و این قابلیت را دارد که دارو یا مواد گیاهان دارویی مختلف را در بدن حمل کند و به محلی که این دارو می‌خواهد اثر گذارد، ببرد. عسل جعفری می‌تواند باعث تأثیرگذاری بهتر دارو می‌شود و به عنوان عامل کمک کننده در درمان بیماری‌ها نقش داشته باشد. طبع عسل جعفری برگرفته از گیاه جعفری است؛ بنابراین، طبع گرم و خشکی دارد. برخی از مهم‌ترین خواص عسل جعفری به شرح زیر است:
  • عسل جعفری برای تقویت مغز و اعصاب بسیار مفید است، مصرف آن به افزایش قدرت یادگیری و تقویت حافظه کمک می‌کند.
  • مصرف عسل جعفری نشاط‌آور است و انرژی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند.
  • عسل تولید شده از گیاه جعفری خاصیت اشتهاآوری دارد و یکی از مواد غذایی مفید برای تقویت بدن و رفع ضعف به ویژه در دوران نقاهت بیماری‌هاست.
  • کمک به سلامت دستگاه گوارش از خواص عسل جعفری است و مصرف آن برای بهبود  سوء هاضمه و رفع نفخ مفید است.
  • بهبود گرفتگی عروق و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی از دیگر خواص عسل جعفری در درمان بیماری‌هاست.
  • عسل جعفری برای درمان کبد چرب مفید است و به بهبود عملکرد کبد کمک می‌کند. در گح از خواص عسل جعفری برای درمان ناراحتی‌های کبدی و طحال استفاده می‌شود.
  • مصرف عسل جعفری به دلیل دارا بودن مواد آنتی اکسیدان در پیشگیری از سرطان مفید است و به طور کلی مصرف آن به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک خواهد کرد.
  • عسل جعفری برای بیماری دیابت بی‌مزه و ناراحتی‌های روده مفید است.
  • عسل جعفری خاصیت قاعده‌آور و خواب‌آوری دارد و اخلاط لزج را قطع می‌کند.
  • مصرف عسل جعفری به دفع سنگ کلیه و مثانه کمک می‌کند.
عسل جعفری

عسل جعفری

ویژگی ها و مشخصات عسل جعفری

هنگامی که زنبورهای عسل بر روی یک گل خاص می‌نشینند و فقط از یک گل خاص شهد جمع‌آوری کنند، عسل تهیه شده از این روش به نام همان گیاه شناخته می‌شود. برای تهیه عسل جعفری، زنبورهای عسل را طوری تربیت میکنند که فقط از همین گیاه شهد جمع آوری کنند. همچین میتوان زنبورها را در منطقه‌ای قرار داد که فقط گیاه جعفری پرورش داده می‌شود.
سبزی جعفری، گیاهی دو ساله است که در آشپزی کاربرد فراوانی دارد. در طب سنتی نیز از برگ، ساقه، تخم و ریشه آن در درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. این گیاه غالبا به حالت وحشی در بیشتر مناطق ایران می‌روید و در بعضی نواحی نیز برای بهره‌برداری برای تولید عسل اسانس، فروش سبزی تازه و … پرورش داده می‌شود. برگ‌های جعفری، شفاف به رنگ سبز تیره، دارای بریدگی‌های لوزی یا مثلث شکل با تقسیمات فرعی است. ساقه‌های گل دهنده آن به بلندی ۷۰- ۶۰ سانتی‌متر است که در انتهای آن‌ها گل‌های ریز سبز رنگ به صورت چتر مرکب ظاهر می‌شود. رنگ عسلی که از شهد گیاه جعفری تولید می‌شود، قرمز مایل به قهوه‌ای تیره است و زمان برداشت آن، اوایل تیرماه تا اواسط مرداد ماه است.

دندان‌ عقل

بهترین روش مصرف عسل جعفری و موارد منع مصرف

بهترین نحوه مصرف عسل جعفری برای درمان بیماری‌ها مخلوط کردن دو تا سه قاشق از این عسل با آب ولرم و چند قطره آب لیموی تازه است. مصرف عسل جعفری توسط زنان باردار باید با احتیاط صورت گیرد. توجه داشته باشید، اگرچه انواع عسل از خواص درمانی ویژه و گسترده‌ای برخوردار هستند ولی از آنجایی که هر عسل، خواص و طبع مخصوص خود را دارد، لذا توصیه می‌شود قبل از مصرف درمانی آن با متخصصین مشورت کنید.

 

 

عسل جعفری

عسل جعفری

روغن کرچک

روغن کرچک

فیبروم سینه

فیبروم سینه

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا