فناوری آئودی در پرداخت خودکار داخل خودرو، عملی شد – فناوری

سه‌شنبه 8 اسفند 1396 فناوری

آئودی قصد دارد از سیستم یکپارچه پرداخت عوارض در خودروهای تولیدی خود برای بازار آمریکا، بخش‌هایی از کانادا و مکزیک استفاده کند.

هر کسی که روزانه با جاده‌ و بزرگراه سروکار دارد معمولا در طول سفر روزانه از دروازه‌های پرداخت عوارض نیز عبور می‌کند. گاهی اوقات ازدحام خودروها به حدی است که اختلال زیادی در فرآیند عبور و مرور ایجاد می‌شود و همین عامل ناراحتی و عصبانیت سرنشینان خودرو است. البته در حال حاضر مکان‌های زیادی وجود دارند که از نوعی سیستم عبور الکترونیکی استفاده می‌کنند تا نیاز به توقف و کاهش سرعت خودرو نباشد. به این ترتیب رانندگان می‌توانند با سرعت بیش‌تری برانند یا گاهی اوقات بدون افت سرعت به مسیر خود ادامه دهند. این سیستم‌ها به طور کلی نیاز به نوعی دستگاه افزونه روی شیشه جلوی خودرو دارند، اما اکنون آئودی قصد دارد اولین سیستم یکپارچه پرداخت عوارض را برای رانندگان ایالات متحده راه‌اندازی کند.

پرداخت الکترونیکی عوارض (ETC) روش جدیدی برای گرفتن عوارض بزرگراه‌ها و جاده‌هاست، که خودرو در محل گذرگاه عوارض توقف نمی‌کند و مبلغ عوارض به طور الکترونیکی از حساب وی کسر می‌شود. ETC با استفاده از تجهیزات الکترونیکی مانند تگ‌های DSRC یا RFID و دوربین‌های پلاک‌خوان، تمامی خودروها را شناسایی می‌کند؛ در صورتی که خودرویی ثبت‌نام نکرده باشد یا مبلغ عوارض بزرگراه را پرداخت نکند، از طریق دوربین‌های پلاک‌خوان جریمه خواهد شد.

audi / آئودی

این ماژول یکپارچه پرداخت عوارض (ITM) نامیده می‌شود و بر مبنای فناوری ارتباط خودرو با زیرساخت توسعه می‌یابد که در حال حاضر روی خودروهای آئودی به کار می‌رود. به طور خلاصه ITM در داخل آینه عقب خودرو ساخته شده و به عنوان فرستنده‌ای عمل می‌کند که قادر است با سیستم‌های پرداخت عوارض الکترونیکی موجود ارتباط برقرار کند. هنوز خودروساز آلمانی جزئیات خاصی درباره این سیستم ارائه نداده است، اما گفته می‌شود ITM با سازمان‌های پرداخت عوارض موجود در سراسر ایالات متحده و همچنین بخش‌هایی از کانادا و مکزیک کار می‌کند. رانندگان می‌توانند دستگاه را با استفاده از سیستم رابط کاربری چند رسانه‌ای آئودی (MMI) تنظیم کنند، در نتیجه ITM خود را با حساب‌های پرداخت عوارض موجود ثبت خواهد کرد.

audi / آئودی

این سیستم آخرین مرحله از چشم‌انداز خودرو برای افزایش قابلیت اتصال با زیرساخت است. تعداد زیادی از خودروسازان دستیار صوتی الکسا متعلق به آمازون را روی خودروهای تولیدی خود ادغام می‌کنند، که قادر است همه چیز خودرو از جمله بوق زدن را تا روشن کردن خودرو از راه دور به صورت صوتی کنترل کند. ماه مارس گذشته کادیلاک از فناوری ارتباط خودرو با خودرو در سدان CTS استفاده کرد که امکان ارتباط بین خودروها را فراهم می‌کند. در این سیستم از طریق اتصال دو خودرو هشدارهای موردنیاز در شرایط خطرناک برای رانندگان ارسال می‌شود. چنین فناوری‌هایی می‌تواند منجر به کاهش تصادف، مرگ و میر و تلفات جاده‌ای شود و سالانه جان هزاران انسان بی‌گناه را نجات دهد.

مقاله‌های مرتبط:

اخیرا جنرال موتورز یک برنامه خرید جدید برای خودروهای خود معرفی کرد که افراد در حین رانندگی می‌توانند به معنای واقعی کلمه لوازم مورد نیاز خود را خرید کنند. این ویژگی باعث انتقاد شدید سازمان‌های متعددی شد. از جمله یک گروه ایمنی برجسته با انتقاد از طرح جنرال موتورز اعلام کرد که استفاده از قابلیت خرید هنگام رانندگی باعث حواس‌پرتی راننده و در نتیجه افزایش تصادف می‌شود.

آئودی می‌گوید سیستم ITM اواخر امسال روی خودروهای تولیدی در دسترس خواهد بود. استفاده از این سیستم موجب ارتقای سطح رفاه راننده می‌شود و به نظر می‌رسد که طی سال‌های آتی خبرهای بیش‌تری از نصب آن روی خودروها خواهیم شنید. پیش از این هیوندای خبر از نصب سیستم پرداخت خودکار عوارض در خودروهای خودران داده بود. بهره‌گیری از امکانات خودروی خودران در زیرساخت‌های متداول موجب افزایش راحتی و بهره‌وری خواهد شد و امیدواریم که چنین سیستم‌هایی در ایران نیز توسط خودروسازان در آینده استفاده شود.


منبع : زومیت

برچسب‌ها:

نوکیا به جایگاه برترین تولیدکنندگان گوشی هوشمند می‌اندیشد - فناوری

نسخه جدید آیفون 10 با نمایشگر ۶.۵ اینچی عرضه می‌شود - فناوری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi