مواد پلاستیکی

یکشنبه 26 دی 1400 سلامت

مواد پلاستیکی

مواد پلاستیکی به دلیل ساخته شدن از نفت و پتروشیمی شامل مواد سرطان زا به شمار میروند به همین علت توصیه میشود مصرف این مواد را به حداقل برسانید.اگر این مواد را در مرض نور گرما وسرما قراردهیم احتمال ابتلا به سرطان را افزایش داده ایم.

موضوع سرطان زا بودن مواد پلاستیکی مدت هاست مطرح شده است ولی متاسفانه اکثرمردم آن را جدی نگرفته اند . یکی از علل افزایش سرطان همین استفاده بی رویه مردم از مواد پلاستیکی است . مواد موجود در پلاستیک سرطان زا نیست بلکه آن مواد شیمیایی که از این وسایل هنگام گرما یا سرما خارج میشوند سرطان زا است .

مواد پلاستیکی

مواد پلاستیکی

در سرطان زا بودن مواد پلاستیکی به دلیل تهیه آنها از مواد نفتی و پتروشیمی شکی نیست لذا بسیار توصیه می شود از این دسته از محصولات کمتر استفاده شود و اگر آن ها را در معرض نورخورشید، گرما و سرما (فریزکردن) قرار دهیم ریسک ابتلا به سرطان را در دراز مدت بسیار بالا برده ایم.

علاوه بر آن، انجماد آب درون بطری باعث وارد شدن ترکیبات پلیمری ظروف پلاستیکی به داخل آب می‌ شود و بی شک می توان گفت استفاده طولانی مدت از این مواد سرطان زا خواهد بود. برای مثال در بسیاری از مغازه‌ها آب‌های معدنی و آبمیوه ها در تابش مستقیم نور آفتاب پشت شیشه مغازه قرار می گیرند و هرچه از زمان تولید آن محصول بیشتر گذشته باشد، میزان بیشتری از این مواد سرطان زا در آن موجود است. بنابراین بسیار توصیه می‌‍‌شود هنگام خرید آب معدنی و هر نوشیدنی موجود در ظروف پلاستیکی، به زمان تولید آن دقت کرده و آن را دور از آفتاب نگهداری کنید. فروشندگان و مغازه داران به هیچ وجه این دسته از محصولات پلاستیکی را در معرض نور آفتاب و فریزر قرار ندهند.

مواد پلاستیکی

مواد پلاستیکی

به گفته عزیزی، اگر محصولات پلاستیکی به کلی جمع شود به سلامت مردم بسیار کمک می شود . به خانم ها نیز توصیه می شود آبلیمو، سرکه، آبغوره و … را در بطری های پلاستیکی و در پشت پنجره خانه ها نگه داری نکنند البته نگهداری این مواد در ظروف شیشه ای بلامانع است.

رئیس انجمن صنایع غذایی ایران یکی دیگر از کارهای رایج اما خطرساز بین مردم را استفاده مجدد از بطری‌ها اعلام کرد و افزود: از استفاده مجدد بطری‌های آب معدنی به منظور پُر کردن آن ها از سرکه، آبغوره، آبلیمو و … بهتر است پرهیز شود، اما در صورت مصرف مناسب ترین مکان برای نگهداری آن یخچال بوده نه فریزر و پشت پنجره در معرض نور خورشید. چرا که همان طور که گفتیم ترکیب این مواد با دیواره بطری های پلاستیکی واکنش‌هایی بوجود می آورد که خطرساز و سرطان زا خواهد بود.

 

شست‌وشوی دهان با چای سبز

شست‌وشوی دهان با چای سبز

ماسک آبرسان صورت 

ماسکی برای دانه‌های سرسیاه

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا