بیش فعالی در کودکان قابل درمان اس

سه‌شنبه 26 بهمن 1400 فناوری

بیش فعالی در کودکان

 

از هر نود و هشت نوزادی که متولد میشود در دنیا یک نوزاد مبتلا به بیماری اوتیسم میشود و علائم این بیماری از دوسالگی به بعد بروز میدهد!

 

دبیرعلمی پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت، با بیان اینکه بیش فعالی در کودکان قابل درمان است، گفت: بسیاری از کودکان بیش فعال دارای ضریب هوشی بالایی هستند که با کنترل رفتار و درمان علت آن می توان به آینده آنها کمک کرد.

دکتر شهلا فرشیدی افزود :بیش فعالی و اوتیسم در دنیا و از جمله کشور ما در حال افزایش است و از هر 98 نوزاد متولد شده در دنیا یک نوزاد به اوتیسم مبتلا می شود و علائم آن بعد از دو سالگی سالی بروز پیدا می کند.

وی درباره بیش فعالی گفت: بیش فعالی ممکن است زمینه اولیه داشته باشد که با مراجعه به پزشک و درمان علت زمینه ای علائم بهبود می یابد اما گاهی بدون علت زمینه ای است که برای کنترل رفتار دارو درمانی یا رژیم غذایی خاصی به کودک تجویز می شود.

مهم ترین علائم بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

دبیرعلمی پنجمین سمینار در ادامه افزود: بیش فعالی زمانی نگران کننده و بیماری محسوب می شود که رفتار کودک از روند طبیعی خارج و برای کودک و خانواده خطر آفرین باشد و کودک دچار اختلال تمرکز، دقت و یادگیری شود.

 زمانی که بیش فعالی تبدیل به بیماری شود کودک نمی تواند ارتباط مناسبی با دیگران برقرار کند بنابراین در تعاملات اجتماعی نیز دچار مشکل می شود. این فوق تخصص بیماری های متابولیک در ادامه یادآور شد: علائم بیش فعالی از سنین بالای یک و نیم تا دو سالگی بروز پیدا می کند به همین خانواده ها به محض مشاهده علائم بیش فعالی می توانند به پزشک مراجعه تا تشخیص بیماری داده شود.

به گفته وی بیش فعالی در کودکان می تواند دارای زمینه اولیه و یا بدون علت ایجاد شود.  فرشیدی با بیان اینکه بیش فعالی با شیطنت های کودکانه متفاوت است، افزود: برخی خانواده ها کودک دارای انرژی زیاد و پرهیجان را بیش فعال می نامند این در حالی است شیطنت های کودکانه، هیجان، انرژی و … از مهم ترین خصایص طبیعی کودکان است و با بیش فعالی متفاوت است.

علائم بیش فعالی کودکان چیست ؟

وی با بیان اینکه نظارت خانواده بر رفتار کودکان مبتلا به بیش فعالی لازم و ضروری است، اظهار کرد: بسیاری از کودکان بیش فعال دارای ضریب هوشی بالایی هستند که با کنترل رفتار و درمان علت آن می توان به آینده آنها کمک کرد. پنجمین سمینار کشوری مشاوره های ژنتیکی و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها 20 و 21 مرداد ماه در مرکز همایش های راز با 10 امتیاز بازاموزی برگزار می شود .

 

بارداری هفته به هفته

رشد مغزی بهتر نوزاد نارس با شیر مادر

پهپاد جدید UVify با حداکثر سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت - فناوری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا