سلامتی با این چای‌های گیاهی

سه‌شنبه 28 دی 1400 سلامت
چای‌های گیاهی

چای‌های گیاهی

چای هایگیاهی جز نوشیدنی های موردعلاقه مدرم است که سالهاست در وعده های آنها جای دارد. این چای ها علاوه براینکه آسان تهیه میشوند مواد مغذی بی نظیری نیز دارند.برخلاف قهوه حاوی کافئین نیستند. چای های گیاهی از بخش های مختلف گیاهان مانند گل ها، ریشه ها، دانه ها یا پوست تهیه می شوند. در ادامه بابرخی از بهترین چای های گیاهی برای سلامت خوب بیشتر آشنا می شویم.

چای‌های گیاهی

چای‌های گیاهی

چای سبز برای کمک به کاهش وزن

بدون تردید، هر فهرستی از چای های گیاهی با چای سبز آغاز می شود. یکی از اصلی‌ترین فواید چای سبز کمک بهکاهش وزن و مبارزه با چاقی است. چاقی دلیل اصلی بسیاری از بیماری ها، از مشکلات قلبی تا دیابت، محسوب می شود. چای سبز سرشار از یک کاتچین به نام اپی‌گالوکاتچین گالات (EGCG) است که سوخت و ساز را برای سوزاندن کالری های اضافی و بهبود روندکاهش وزن ارتقا می دهد.  همچنین، چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان ها است و از تقویت سلول های بافتی برای محافظت از بدن در برابر پیریزودرس و بیماری های مرتبط با افزایش سن پشتیبانی می کند. افزون بر این، چای سبز ازآسیب سلولی ناشی از آلاینده ها جلوگیری می کند. این نوشیدنی می تواند با سرطانمبارزه کند، از بیماری قلبی پیشگیری کند، خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد، سیستمایمنی را تقویت کند و بسیاری موارد دیگر.

برای تهیه چای سبز: 

یک تا دو قاشق چایخوری از برگ های چای سبز را در یک فنجان بریزید. آب داغ در فنجان بریزید. یک درپوش روی فنجان قراردهید و اجازه دهید دو تا سه دقیقه دم بکشد. چای را صاف کرده و اندکی عسلبه آن اضافه کنید و بنوشید.  شما می توانید سه تا چهارفنجان چای سبز در روز مصرف کنید.

چای زنجبیل برای تسکین درد آرتریت

زنجبیل در تمام دوران ها یگ گیاه محبوب برای افرادی بوده است که به انواع مختلف التهاب مبتلا بوده اند. برایآنهایی که از آرتریت یا التهاب مفاصل رنج می برند، ویژگی های ضد التهابی چایزنجبیل در کاهش درد و التهاب بسیار موثر است.  افزون بر این، چای زنجبیل به تقویت گردش خون کمک می کند، که در مبارزه با درد نقش دارد.

جدا از فواید ضد التهابی، زنجبیل از ویژگی های آنتی اکسیدانی، ضد ویروس، آنتی بیوتیک، ضد سرطان، ضد تهوع، ضداسپاسم، ضد قارچ و ضد سرفه سود می برد. نوشیدن چای زنجبیل می تواندناراحتی معده را نیز کاهش دهد، از حالت تهوع جلوگیری کند، استرس را کاهش دهد، باسرماخوردگی مبارزه کند، گرفتگی های عضلانی در دوران قاعدگی را کاهش دهد، سیستمایمنی را تقویت کند، سطوح قند خون را عادی سازد، اشتها را تنظیم کند، و سوزش سر دلو نفخ را تسکین دهد.

چای‌های گیاهی

چای‌های گیاهی

برای تهیه چای زنجبیل:

یک قاشق غذاخوری برش های زنجبیل و دو فنجان آب را در یک قوری کوچک بریزید.  آب را به جوش آورید سپس اجازه دهید به مدت 10 دقیقه به آرامی بجوشد. چای را صاف کنید تا برش های زنجبیل جدا شوند.  اندکی عسل و آب لیمو تازه بهچای اضافه کنید و بنوشید. شما می توانید دو تا سه فنجان چای زنجبیل در روز مصرف کنید.

چای بابونه برای مبارزه با بی خوابی

چای بابونه یکی از گزینه های اصلی در فهرست چای های گیاهی محسوب می شود. این نوشیدنی یکی از بهترین چای های گیاهی برای مبارزه با بی خوابی و دیگر اختلالات خواب است. بابونه به عنوان یک مادهآرامش بخش و تحریک کننده خواب شناخته می شود. آثار آرامش بخش بابونه ممکن است بهواسطه وجود آپیجنین باشد که با گیرنده های بنزودیازپین در  مغز پیوند تشکیل می  دهد.

همچنین، بابونه از ویژگی هایآنتی اکسیدانی، ضد خارش، ضد التهاب، ضد قارچ التهاب، ضد اضطراب، ضد اسپاسم، ضد اسهال وضد سرطان سود می برد. نوشیدن چای بابونه به طور منظم می تواند سردرد را تسکین دهد، درد عضلانی را کاهش دهد، استرس را زیر کنترل نگه دارد، گرفتگی های عضلانی در دوران قاعدگی را کاهش دهد، مشکلات معده را درمان کند، به کاهش وزن کمک کند، و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. هم گل های تازه و هم خشک شده بابونه را می توان برای تهیه چای استفاده کرد.

 برای تهیه چای بابونه:

یک قاشق چایخوری از گل های خشک شده بابونه یا دو قاشق چایخوری از گل های تازه این گیاه را در یک فنجان آب داغ بریزید. یک درپوش روی فنجان قراردهید و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه دم بکشد، سپس آن را صاف کنید. اندکی عسل خام به چای اضافهکرده و در حالی که هنوز گرم است آن را مصرف کنید.

  توجه: اگر باردار هستید یا در تلاش برای بارداری هستید از مصرف چای بابونه پرهیز کنید.

چای‌های گیاهی

چای‌های گیاهی

چای نعناع بیابانی برای مبارزه با سوء هاضمه

عطر و طعم طراوات بخش و نعناعی نعناع بیابانی آن چیزی است که برای بهبود سیستم گوارش خود در زمانی که از سوء هاضمه و دیگر مشکلات دستگاه گوارش رنج می برید، باید مد نظر قرار دهید. چای نعناع بیابانی عضلات
معده و روده را شل می کند و همچنین به تسکین نشانه های سندرم روده تحریک پذیر مانند دل درد و نفخ کمک می کند.

 افزون بر این، چای نعناع بیابانی به عبور راحت‌تر غذا از معده کمک می کند و در از بین بردن حالت تهوع نیزموثر است.  نعناع بیابانی سرشار از منتول است و دارای اثر خنک کننده و آرامش بخش بر بدن و ذهن است. همچنین، این گیاه از ویژگی های آنتی اکسیدانی، ضد اسپاسم، ضد باکتری، ضد قارچ، ضد ویروس و ضد نفخ بهره می برد. نعناع بیابانی از محتوای خوب منگنز، مس و ویتامین C برخوردار است. نعناع بیابانی می تواند بهدرمان گرفتگی های عضلانی، کاهش وزن، مبارزه با استرس، از بین بردن بوی بد دهان،تسکین سردرد، درمان میگرن، پشتیبانی از سلامت دهان و دندان، و پیشگیری از آلرژی هاو آسم کمک کند.

 برای تهیه چای نعناع بیابانی:

یک قاشق غذاخوری از برگ هایتازه نعناع بیابانی را در یک قوری کوچک ریخته و آب داغ به آن اضافه کنید. اجازه دهید این ترکیب به مدت 10 دقیقه به همان حالت باقی بماند.  چای را صاف کنید.  اجازه دهید چای خنک شود و سپس آن را بنوشید.  شما می توانید سه تا چهار فنجان چای نعناع بیابانی در روز مصرف کنید.  نعناع بیابانی برای افرادی
که از بیماری ریفلاکس اسید معده رنج می برند، مناسب نیست زیرا عضله اسفنکر را شلمی کند و از این رو، احتمال بازگشت اسید معده به مری بیشتر می شود.

چای ریحان برای مقابله با بوی بد دهان

رایحه فوق العاده ریحان آن را به گزینه ای ایده آل برای مقابله با بوی بد دهان یا نفس بد بو تبدیل می کند.ریحان سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویژگی های ضد باکتری است که به مبارزه با باکتریهای تولید کننده بوی بد در دهان کمک می کنند. این به نوبه خود در دفع چرک و انواع دیگر بیماری های پریودنتال موثر است. همچنین، ریحان منبع عالی
برای ویتامین های
A و K است، و منبع خوبی برای ویتامین C و منگنز محسوب می شوند.نوشیدن چای ریحان به طور منظم می تواند به کاهش استرس، بهبود خلق و خو، تسکین سوءهاضمه، درمان سردرد، درمان نفخ شکم، بهبود اشتها، تقویت سیستم ایمنی و بسیاریموارد دیگر کمک کند.

چای‌های گیاهی

چای‌های گیاهی

برای تهیه چای ریحان: 

دو قاشق چایخوری از برگ های  خشک شده ریحان را در یک فنجان بریزید.  آب جوش را به فنجان اضافهکنید. یک درپوش روی فنجان گذاشته و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه دم بکشد.  چای را صاف کرده و با اندکی عسل خام در صورت تمایل شیرین کنید. شما می توانید روزانه دو تا سه فنجان چای ریحان بنوشید.

 چای سیج (مریم گلی) برای تسکین گلو درد

هنگامی که از گلو درد رنج می برید، چای سیج می تواند درد را به سرعت تسکین دهد و همچنین، سوزش و التهاب را در گلو کاهش دهد. ویژگی های ضد میکروبی چای سیج به مبارزه با سرماخوردگی و همچنین تسکین درد و سوزش در گلو به واسطه کند کردن رشد باکتری های مضر در این قسمت کمک می کند.  افزون بر این، نوشیدن چایسیج به طور مرتب می تواند خلق و خو را بهبود ببخشد، اضطراب را کاهش دهد، سلامتدهان و دندان را حفظ کند، حافظه را تقویت کند،  نشانه های  یائسگی را کاهش دهد،سلامت قلب را تقویت کند، گوارش را بهبود ببخشد و بسیاری موارد دیگر.

 برای تهیه چای سیج:

یک قاشق غذاخوری از برگ های تازه سیج یا یک قاشق چایخوری از سیج خشک شده را در یک فنجان بریزید.  یک فنجان آب جوش به آن اضافهکنید. اجازه دهید پنج دقیقه دم بکشد، سپس چای را صاف کنید. مقداری آب لیمو و عسل خام برای بهبود مزه و اثربخشی به چای اضافه کنید، سپس آن را بنوشید.

توجه: مصرف سیج برای بانوان باردار و شیرده و همچنین آنهایی که از صرع رنج می برند، توصیه نمی شود.

چای بادرنجبویه برای کاهش اضطراب

بادرنجبویه یک گیاه دارویی شناخته شده برای درمان اضطراب است. بادرنجبویه به عنوان یک آرامبخش ملایم و تونیک عصبی کارایی دارد و از این رو، به کاهش اضطراب، بهبود خواب و آرامش روان کمک می
کند.
بادرنجبویه یک آنتی اکسیدان طبیعی، ضد ویروس، قابض، ضد میکروب و عامل ضد اسپاسم است. برگی های بادرنجوبیه سرشار از ترکیبات فنلی و فلاونوئیدها هستند.  نوشیدن چای بادرنجبویه بهطور منظم می تواند پوست را جوانتر سازد، هوشیاری را افزایش دهد، حافظه را تقویتکند، سلامت کبد را بهبود ببخشد، سطح قند خون را حفظ کند، اشتها  را افزایش دهد و بسیاری  موارد دیگر.

چای‌های گیاهی

چای‌های گیاهی

برای تهیه چای بادرنجبویه:

  یک تا دو قاشق چایخوری بادرنجبویه خشک شده را در یک فنجان بریزید.  آب جوش به فنجان اضافه کنید.  یک درپوش روی فنجان قرار دهید و اجازه دهید تا زمانی که برای مصرف به اندازه کافی خنک شده است در همان حالتباقی بماند.  تنها یک فنجان چای بادرنجبویه در روز مصرف کنید.

 چای قاصدک برای بهبود سلامت کبد

قاصدک یک گیاه دارویی است که می تواند به بازسازی، پاکسازی، و پالایش کبد کمک کند. این گیاه به سوخت و ساز چربی انباشته شده در کبد کمک می کند، که این شرایط بهبود عملکرد کبد را به همراه دارد. همچنین، قاصدک جریان صفرا را افزایش می دهد و به سم‌زدایی کبد کمک می کند. این گیاه دارویی از محتوای مواد معدنی مانند آهن، پتاسیم و بتا کاروتن، به همراه ویتامین های A، C و D بهره می برد. نوشیدن چای قاصدک برای کاهشوزن، عادی سازی سطوح قند خون، خروج سموم از بدن، سرکوب اشتها، مبارزه با التهاب،تنظیم فشار خون بالا، و پیشگیری از اختلالات ادراری مفید است.

 برای تهیه چای قاصدک:

دو قاشق چایخوری ریشه قاصدکخشک شده را به یک فنجان آب اضافه کنید. آب را به جوش آورید و چند دقیقه صبر کنید. چای را از روی حرارت برداریدو اجازه دهید برای حدود 10 دقیقه دم بکشد.  چای را صاف کرده و بنوشید.

 چای گل بامیه برای برای کاهش فشار خون

برای کنترل فشار خون، چای گل بامیه یا چای ترش (Hibiscus Tea) یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود که می توان مد نظر قرار داد.  گیاه بامیه حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی است که به جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول LDL کمک می کند. افزایشسطوح کلسترول بد به تصلب شرایین و بیماری قلبی منجر می شود. همچنین، این گیاه به تنظیم فشار خون کمک می کند.  از دیگر فواید چای گل بامیه میتوان به کاهش کلسترول بالا، بهبود گوارش، تقویت سیستم ایمنی، کاهش مشکلات التهابی،پشتیبانی از سلامت کبد و کاهش خطر ابتلا به سرطان اشاره کرد. همچنین، این چای به تسریع سوخت و ساز و کاهش وزن سالم و تدریجی کمک می کند.

چای‌های گیاهی

چای‌های گیاهی

برای تهیه چای گل بامیه:

دو قاشق غذاخوری از گلبرگ های خشک شده گل بامیه را به دو فنجان آب اضافه کنید. آب را به جوش آورید، سپس اجازه دهید 10 دقیقه آرام بجوشد.  چای را صاف کرده، سپس اندکی عسل خام و آب لیمو برای بهبود عطر و طعم به آن اضافه کنید.  شما می توانید دو تا سه فنجان چای ترش در روز مصرف کنید.  توجه: بانوان باردار و شیردهاز مصرف این چای پرهیز کنند.

چای میوه رز برای تقویت سیستم ایمنی

میوه رز منبع فوق العاده ای برای ویتامین C است. در حقیقت، محتوای ویتامین C میوه رز حدود 20 برابر بیشتر از پرتقال است. ویتامین C آنتی اکسیدانی قدرتمند است که برای سیستم ایمنی و سلامت بافت اهمیت دارد. این ویتامین به پیشگیری از عفونت های باکتریایی و ویروسی کمک می کند.  آنتی اکسیدان های موجود در
میوه رز به بهبود قابلیت ارتجاعی و استحکام پوست کمک می کنند و نشانه های پیری مانند شکل گیری خطوط، چین و چروک های عمیق و لکه های قهوه ای را کاهش می دهند.
چای میوه رز عملکرد آدرنال را بهبود می بخشد، و سطوح انرژی و هوشیاری را افزایش می دهد.

برای تهیه چای میوه رز:

  چهار قاشق غذاخوری از میوه رز خشک شده را در یک ظرف بریزید.  چهار فنجان آب به آن اضافه کنید.  یک درپوش روی ظرف قرار دهید، آب را به جوش آورید، سپس اجازه دهید پنج دقیقه به آرامی بجوشد.  چای را صاف کنید و هنگامی که به اندازه کافی خنک شده است آن را بنوشید.

 

سقط جنین

لاک ناخن

هسته این میوها مرگ آور است

هسته این میوها مرگ آور است

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا