آکروپولیس آتن و معبدهای بی نظیر

جمعه، ۶ تیر ۱۳۹۹ جاذبه های گردشگری

آکروپولیس از جاذبه های گردشگری یونان :

یکی از علت های شهرت  کشور یونان داشتن قدمت ، بنا های تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوان است ، این کشور باستانی ،زیبایی های طبیعی و تاریخ بی نظیری در خود دارد ، اماکن تاریخی ، جزایر بکر ،زیبا و متعدد ، سواحل شنی و آب و هوای مدیترانه ای ،یونان را  به  بهترین جاذبه های گردشگری اروپا تبدیل  کرده است .

آکروپولیس

 آکروپولیس یا دژشهر

  بر روی یک تپه سنگی صاف با ۱۵۰ متر ارتفاع از سطح دریاست  و در شهر آتن یونان بنا گردیده‌ است. آکروپولیس معروف ترین جاذبه یونان می باشد . این مجموعه تاریخی برای مردم یونان یک نماد ملی به حساب می آید بر همین اساس هر یک از شهر یونان باستان دارای آکروپولیس معادل دژ یا قلعه مستحکم بوده‌است. ولی نام اکروپولیس مختص این سازه است .این مجموعه با دقت و ظرافت بسیار دقیق هندسی و ریاضی ساخته شده‌است. که به نماد آتن و یونان معروف است . آکروپلیس رسماً به عنوان بنای برجسته در میراث فرهنگی اروپا در مارس سال  ۲۰۰۷ به ثبت رسیده‌است.

معبدهای سه گانه  و باشکوه  آن متعلق به قرن پنجم  قبل از میلاد هستند و باعث شهرت این بناشده اند  و می توان گفت که بهترین و خاص ترین این معبد ها  معبد پارتنون است.

بیشتر بخوانید :سانتورینی از جاذبه های دیدنی یونان

۱-معبد پارتنون:

نیایشگاهی باستانی در آکروپولیس آتن است که پریکلس آن را ۲۵۰۰ سال پیش بنا کرد.این معبد  از ۵۸ ستون ساخته شده و با سنگفرش های زیبا و کتیبه تزیین شده است ،بخش اعظم این بنا در سال‌های ۴۶۱ تا ۴۲۹ پیش از میلاد، در زمان فرمانروایی پریکلس و هم‌زمان با روزهای شکوفایی فکری و هنری آتن، روی بخش آهکی تخت آتن ساخته شد.

اولین دست ساخته بشر به بخش میانی دوران نو سنگی مر بوط است که در بالای این تپه‌ است، مدارکی نیز دربارهٔ امکان وجود ساکنینی در بنای آتیک وجود دارد که مربوط به آغاز دوران نوسنگی و هزاره ششم قبل از میلاد می‌باشد.

بیشتر بخوانید : از جاذبه های دیدنی هلند

۲-معبد آتنا پولیاس:

معبد الهه پیروزی  در جنوب محوطه مسطح آکروپولیس بنا شده  و این محوطه یکی از مهم‌ترین عبادتگاه‌های مقدس باقی‌مانده از «عصر میسنی»  به شمار می آید . این معبد از نظر استراتژیکی دارای اهمیت زیادی است و دقیقاً روی یک برآمدگی بلند واقع شده که در مسیر حاشیه جنوبی دژ مرکزی شهر قرار دارد. این بخش از نظر دفاعی، آسیب‌پذیرترین بخش شهر محسوب می‌شده است. در روزگار کهن و سال‌های نخست ساخته شدن این معبد، در آن خدایان مرتبط با جنگ و نبرد قرار داشته و مورد پرستش قرار می‌گرفتند.

معبدی مقدس با نام «آتنا پولیاس» (بانوی محافظ شهر) در سده‌ی ششم قبل از میلاد مسیح بنا گردید. این ساختمان سنگ آهکی دوریسی که از آن آثار مقدس فراوانی به جا مانده‌ است، به نام معبد «ریش آبی» شهرت داشت و دلیل آن وجود ستون مجسمه‌ی سه گانه‌ی انسان و مار بوده‌ است که ریش‌های آن رنگ آبی سیر داشته‌اند. ۶ قرن قبل از میلاد مسیح معبد دیگری به نام آرکایوس نائوس (معبد قدیمی) ساخته شد. سپس برای سر و سامان دادن به آن، بخش جنوبی قلعه را از بقایای قدیمی پاکسازی کردند.

۳-معبد ارکتیون :

معبد ارکتیون، در منطقه‌ی آکروپولیس شهر آتن قرار دارد و آن را بیشتر با ستون‌های کاریاتید معروفش می‎شناسند«معبد ارکتیون» یکی از معابد قدیمی یونان باستان است که آن را بین سال‌های ۴۲۱ و ۴۰۶ قبل از مسیح در منطقه‌ی آکروپولیس ساخته‌اند این معبد نام خود را از پادشاه افسانه‌ای آتن، یعنی «ارکتیوس»  به یادگاردارد .

برای ساخت  معبد ارکتیون از سنگ مرمر  استفاده شده یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این معبد، «ستون‌های زن‌پیکر» یا همان «کاریاتید» است که در بخش جنوبی آن قرار دارد. . از ستون‌های اصلی این معبد در موزه آکروپولیس نگهداری می‌شود

 

کلیسای شکر گزاری تگزاس

عکس زیبا از بناهایی با شیشه های رنگی در دنیا

میدان شرل دوگل فرانسه وطاق پیروزی

میدان شارل دوگل فرانسه و طاق پیروزی پاریس +عکس

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا