9 مزیت ویتامین C برای پوست

یکشنبه 19 دی 1400 سلامت
ویتامین C

ویتامین C  چیست

ویتامین C یک ماده مغذی ضروری برای چندین عملکرد بدن است. از پوست شما در برابر آسیب های خورشید محافظت می کند، از پیری پوست جلوگیری می کند، باعث بهبود زخم ها می شود،

ویتامین C حیاتی ترین ماده مغذی برای پوست شماست. این یک آنتی اکسیدان قوی است که به مبارزه با آسیب های پوستی کمک می کند و همچنین تولید کلاژن را در بدن تحریک می کند.

سنتز کلاژن را برای سفت شدن پوست شما تقویت می کند، رنگ چهره شما را روشن می کند، ایمنی را تقویت می کند و چندین اثر آنتی اکسیدانی و ضد التهابی را ارائه می دهد.

ویتامین C رژیم غذایی عمدتاً برای مصرف بی خطر است و می تواند به بهبود سلامت عمومی شما کمک کند. .

 

فواید ویتامین C

فواید ویتامین C

فواید ویتامین C برای مراقبت از پوست

ویتامین C به افزایش سطح کلاژن در پوست شما کمک می کند. این به نرمی و لطافت پوست شما کمک می کند و از آن در برابر آسیب محافظت می کند. ویتامین C به جلوگیری از چین و چروک کمک می کند  و همچنین در تنظیم رشد و سنتز سلولی برای جلوگیری از بیماری های پوستی نقش دارد.

ویتامین C برای تعدادی از فرآیندها مهم است. آن کمک می کند:

-کاهش زمان بهبود زخم
-تقویت ایمنی
-افزایش جذب آهن از غذا
-بهبود سلامت پوست و استخوان

 

فواید ویتامین C

فواید ویتامین C

1. محافظت از نور اشعه ماوراء بنفش :

استفاده از ویتامین C از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند

ویتامین C که به نام اسید اسکوربیک نیز شناخته می شود، نقش حیاتی در افزایش تولید کلاژن در بدن دارد.

حاوی خواص آنتی اکسیدانی است که به محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد کمک می کند و همچنین از پوست در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. اشعه UV (فرابنفش) در نور خورشید می تواند برای پوست مضر باشد.

آنتی اکسیدان های موجود در ویتامین C به مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد ناشی از قرار گرفتن در معرض UV کمک می کند.

2. از هیپرپیگمانتاسیون جلوگیری می کند

تیرگی پوست یا هیپرپیگمانتاسیون لزوما یک بیماری نیست، هیپرپیگمانتاسیون به تیرگی ناهموار پوست ناشی از افزایش تولید ملانین اشاره دارد. ملانین رنگدانه ای است که به پوست و موی شما رنگ می بخشد.

تولید ملانین می تواند تحت تاثیر قرار گرفتن در معرض نور خورشید، نوسانات هورمونی و سن باشد. ویتامین C به تنظیم سنتز ملانین کمک می کند و در نتیجه از هیپرپیگمانتاسیون جلوگیری می کند.

3.جلوگیری از چین و چروک

ویتامین C به محافظت در برابر آسیب ناشی از نور و چین و چروک کمک می کند

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند منجر به آسیب پوست ناشی از اشعه ماوراء بنفش شود. ویتامین C از طریق خواص آنتی اکسیدانی خود به محافظت در برابر آسیب نور و چین و چروک کمک می کند.

استفاده موضعی از ویتامین C برای حداقل 12 هفته به پاکسازی پوست شما کمک می کند، پیری را کاهش می دهد و چهره ای روشن تر به شما می دهد. همچنین باعث تولید کلاژن و بهبود پوست می شود.

4. ممکن است خشکی پوست را برطرف کند

اسید اسکوربیک به جلوگیری از از دست رفتن آب از پوست کمک می کند و در نتیجه از ایجاد چین و چروک و خشکی جلوگیری می کند. مصرف ویتامین C به کاهش اتلاف آب از طریق اپیدرمی (TEWL) کمک می کند.

با این حال، مطالعات اخیر نشان می دهد که استفاده موضعی از ویتامین C ممکن است به طور ناخواسته خشکی پوست را افزایش دهد، بنابراین مشخص نیست که آیا ویتامین C می تواند به طور ایمن به صورت موضعی روی پوست خشک استفاده شود یا خیر.

 

فواید ویتامین C

فواید ویتامین C

5. رنگ پوست را یکدست می کند

ویتامین C به طور گسترده برای درمان قرمزی و لکه‌های پوست استفاده می‌شود، زیرا جریان خون را در آن ناحیه افزایش می‌دهد و رنگ پوست را یکدست می‌کند. ویتامین C به ترمیم مویرگ های ریز و شکسته که ممکن است باعث ایجاد لکه های قرمز روی پوست شما شود کمک می کند.

 

6. خاصیت ارتجاعی را بهبود می بخشد

مصرف مقدار لازم ویتامین C و مصرف موضعی آن می تواند منجر به افزایش تولید کلاژن شود. کلاژن از پوست حمایت ساختاری می کند و از افتادگی پوست جلوگیری می کند.

 

7. به کاهش التهاب کمک می کند

استفاده از ویتامین C می تواند به تسکین التهاب پوست کمک کند

ویتامین C حاوی خواص ضد التهابی است که می تواند پوست تحریک شده را تسکین دهد. برای درمان شعله ور شدن آکنه، درماتیت، بثورات و غیره استفاده می شود

 

8. باعث بهبود زخم می شود

ویتامین C به کاهش زمان بهبود زخم کمک می کند.  حاوی خواص ضد التهابی است، تولید کلاژن را افزایش می دهد و باعث ترمیم پوست می شود.

 

9. اثرات آنتی اکسیدانی را فراهم می کند

اشعه UV در نور خورشید می تواند به سلول های شما آسیب برساند و با تحریک تولید رادیکال های آزاد، روند پیری پوست را تسریع می کند.

ویتامین C حاوی چندین خواص آنتی اکسیدانی است که به مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد در پوست شما کمک می کند. آنتی اکسیدان ها همچنین ایمنی شما را تقویت کرده و با عفونت ها مبارزه می کنند.

 

فواید ویتامین C

فواید ویتامین C

غذاهای غنی از ویتامین C که می توانید مصرف کنید

به خوبی شناخته شده است که مرکبات سرشار از ویتامین C هستند. با این حال، بسیاری از میوه ها و سبزیجات مختلف دارای محتوای بالاتری از این ویتامین ضروری هستند.

گواوا، آناناس، کیوی و کلم بروکلی به اندازه پرتقال حاوی ویتامین C هستند – اغلب بیشتر. فلفل قرمز، فلفل سبز، بروکلی، پاپایا و غیره نیز منابع اصلی آن هستند.

در اینجا لیست مختصری از غذاهای غنی از ویتامین C آورده شده است:

مرکباتی مانند پرتقال و لیمو
گواوا
انواع توت ها (توت فرنگی، زغال اخته و غیره)
کیوی
گوجه فرنگیها
کلم بروکسل
کلم بروکلی
فلفل قرمز، زرد و سبز
پاپایا
کلم پیچ
گریپ فروت
آملا (انگور فرنگی هندی)

فواید ویتامین C

فواید ویتامین C

نقش ویتامین C در بدن

بدن انسان نمی تواند ویتامین C را سنتز کند. علاوه بر این، عوامل متعددی مانند سیگار کشیدن و استنشاق آلاینده های محیطی می توانند سطح ویتامین C را در بدن شما کاهش دهند. ) از این رو، مهم است که مطمئن شوید مقدار مورد نیاز ویتامین C را از طریق رژیم غذایی خود دریافت می کنید.

ویتامین C برای رشد و ترمیم بافت ها در تمام قسمت های بدن شما مورد نیاز است. استفاده می شود برای:

-کمک به تولید هورمون‌ها و انتقال‌دهنده‌های عصبی خاص که نقش مهمی در سیستم عصبی دارند.

-افزایش تولید انرژی در سلول ها.

-تقویت ایمنی برای جلوگیری از عفونت.

-به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد از سلول ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند.

-کمک به سنتز کلاژن کلاژن از پوست، مو، استخوان ها و بافت همبند پشتیبانی ساختاری می کند.

 

 

فواید ویتامین C

فواید ویتامین C

حقایقی درباره یتامین C :

-ویتامین C به افزایش جذب آهن در بدن کمک می کند، به خصوص آهن های گیاهی. با این حال، بیشتر این ویتامین هنگام پخت و پز از بین می رود.

-بنابراین، بهتر است غذاهای غنی از ویتامین C را به صورت خام یا به شکل آب میوه مصرف کنید. اگر نیاز به آشپزی دارید، آن ها را تا حد امکان به آرامی گرم کنید تا از محتوای مواد مغذی آنها محافظت شود.

-مکمل‌های ویتامین C می‌توانند باعث تعریق و دفع بیشتر ادرار شوند که منجر به از دست دادن آب بالقوه می‌شود. اطمینان حاصل کنید که در حین مصرف آنها به خوبی هیدراته می شوند.

-مکمل های ویتامین C معمولا از ذرت گرفته می شوند. اگر به ذرت آلرژی دارید از مکمل های تهیه شده از ذرت خودداری کنید (ویتامین C از نخل ساگو را امتحان کنید).

-ویتامین C باعث افزایش جذب آهن در بدن می شود. اگر مقادیر بیش از حد آهن در بدن دارید از مصرف آنها خودداری کنید.

 

فواید ویتامین C

فواید ویتامین C

عوارض جانبی ویتامین C :

حداکثر مقدار ویتامین C که یک فرد می تواند بدون خطر در روز مصرف کند 2000 میلی گرم است. هر چیزی بیش از این می تواند منجر به مشکلات معده مانند اسیدیته، اسهال و درد شود.

مصرف زیاد ویتامین C در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا ممکن است منجر به کمبود ویتامین C در نوزاد شود.

 

ویروس زیکا

ویروس زیکا یا تب زیکا چیست

آسیبهای تلفن همراه برای کودکان

آسیبهای تلفن همراه برای کودکان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا