تزریق چربی بهتر است یا تزریق ژل؟

پنج‌شنبه 26 اسفند 1400 بازار ، سلامت

تزریق ژل

اگر شما هم برایتان سوال پیش آمده که فیلر بهتر  است یا ژل ، در این مطلب مارا همراهی کنید

 

 

 

هر ماده پرکننده بافتی را فیلر می‌گویند. فیلرها دو دسته‌اند:

۱- دسته‌ای که در خارج از بدن فرد گیرنده به روش‌های مختلف تولید می‌گردد که این مواد نیز به روش‌های مختلف، به دسته‌های متفاوت تقسیم می‌شوند از جمله این دسته‌ها:

  • کلاژن‌ها
  • فیلرهای از جنس هیالورونیک اسید
  • فیلرهایی از جنس پلی‌کاپرولاکتون
  • فیلرهایی از جنس پلی‌ال‌لاکتیک اسید
  • فیلرهای دایمی مثل پاژ

۲- دسته دوم فیلرها، از بدن خود فرد گیرنده استخراج می‌شود مثل چربی.

 

ژل‌ها چه کاربردی دارند؟

معمولاً ژل‌ها ۶ کاربرد دارند:

۱- کلاژن‌ها

این گروه، از نخستین فیلرهایی بودند که وارد بازار شدند ولی به علت ماندگاری کوتاه مدت (۲ الی ۳ ماه) از چرخه مصرف خارج شدند و امروزه کمتر استفاده می‌شود. از برندهای این دسته می‌توان Zyderm و Zyplast را نام برد.

 

۲- فیلرهای هیالورونیک اسید

پرکاربردترین فیلرها در ایران و سایر نقاط جهان می‌باشند.این فیلرها همان طور که از نامشان پیداست از جنس هیالورونیک اسید می‌باشند. هیالورونیک اسید از موادی است که در ساختار پوست به شکل طبیعی وجود دارد و در نتیجه با افزایش سن، حدوداً سالانه یک درصد از آن از بین می‌رود بنابراین با تزریق فیلرهای هیالورونیک اسید می‌توان این حجم از دست رفته را جبران کرد.فیلرهای هیالورونیک اسید تقریباً برای همه مناطق صورت از جمله زاویه‌سازی صورت (تزریق گونه، تزریق چانه، تزریق زاویه فک، تزریق خط فک و شقیقه‌ها و …)، فرم‌دهی و حجم‌دهی لب‌ها، اصلاح گودی زیر چشم و ناودان اشکی، لیفت ابرو، اصلاح خطوط استاتیک ناحیه اخم و پیشانی قابل استفاده است.

 

۳- فیلرهای پلی کاپرولاکتون

یکی از فیلرهای پرکاربرد غیر هیالورونیک اسید، فیلرهای حاوی پلی‌کپرولاکتون است. از برندهای معتبر این دسته الانسه می‌باشد. در ساختار الانسه از پلی‌کپرولاکتون و کربوکسی‌متیل سلولز استفاده شده است.بر خلاف فیلرهای هیالورونیک اسید، این دسته از فیلرها بیشتر نقش جوانسازی دارند تا پرکنندگی، بنابراین برای کسانی که خواستار تغییرات طبیعی و مختصر با گذشت زمان هستند گزینه ایده‌آلی است. این فیلرها قابل تزریق در ناحیه گونه، زیر گونه، زاویه فک، چانه، شقیقه، ابرو، پیشانی، پشت دست و … است.

تزریق ژل

تزریق ژل

تزریق ژل

 

تزریق این دسته از فیلرها در ناحیه خط اخم، لب و زیر چشم ممنوع است.

 

۴- فیلرهای پلی ال لاکتیک اسید

از برندهای معتبر این دسته اسکالپرا است که در بازار ایران موجود نمی‌باشد. این دسته از فیلرها نیمه دایمی می‌باشند به این معنا که ماندگاری بیشتر از فیلرهای هیالورونیک اسید و کمتر از فیلرهای دایمی دارند.این دسته از فیلرها، مانند دسته پلی‌کاپرولاکتون بیشتر باعث جوانسازی طبیعی پوست می‌شوند.

تغذیه کمکی در شیرخواران

 

۵- پاژ یا Pagg

این فیلرها از دسته فیلرهای دایمی می‌باشند و از جنس پلی‌آکریل‌آمید هستند. از برندهای معروف این گروه اکوامید است که به علت عوارض غیرقابل درمان هیچگاه موفق به دریافت FDA نشده است.کلا این دسته از فیلرها، داری عوارض زیادی از جمله جابه‌جایی، عفونت، گرانولوما، ناهمواری سطح پوست و… می‌باشند و مصرف محدودی در زیبایی دارند.پاژ اوکراینی معروف که مشکلات زیادی را در ایران ایجاد کرد و متاسفانه هنوز عوارض آنها گاه و بیگاه دیده می‌شود از این دسته است.

 

۶- فیلرهای ترکیبی

ترکیبی از دسته‌های نامبرده است، مثلا ترکیبی از کلاژن و هیالورونیک اسید.

چربی

چربی از فیلرهایی است که از بدن خود فرد گرفته می‌شود. تزریق چربی مثل هر پروسیجر دیگری دارای مزایا و معایبی است.

تزریق ژل

 

 

از مزایای آن طبیعی بودن است و چون از بدن خود فرد گرفته می‌شود، واکنش‌های آلرژیک به آن دیده نمی‌شود.از مزیت‌های دیگر آن، در دسترس بودن به میزان زیاد در اغلب افراد است. از دیگر مزیت‌ها جوانسازی به واسطه وجود سلول‌های بنیادی است. از معایب تزریق چربی، عدم فرم‌دهی شارپ و تیز می‌باشد بنابراین برای لب که نیاز به فرم‌دهی شارپ داریم گزینه مناسبی نیست. در نهایت در کسانی که چربی لازم برای برداشت ندارند، تزریق چربی را نمی‌توان پیشنهاد داشت.

 

خلاصه تزریق ژل

برای تزریق لب، تیز کردن زاویه فک و اصلاح خط خنده، تزریق ژل گزینه بهتری نسبت به تزریق چربی است.برای افراد با سن بالاتر، تزریق چربی گزینه بهتری است چون باعث جوانسازی می‌شود. برای افرادی که نیاز به حجم زیاد تزریق دارند، تزریق چربی گزینه بهتر و اقتصادی‌تری است.برای تیرگی و سیاهی زیر چشم، تزریق چربی گزینه مناسب‌تری است.برای کسانی که نیازمند تزریق فقط در یک منطقه صورت دارند، تزریق ژل گزینه مناسب‌تری است چون پروسه برداشت و تزریق چربی طولانی و انجام آن برای یک منطقه مقرون به صرفه نیست.

 

آدرس کلینیک دکتر پارسیان‌فر: تهران، خیابان جردن، خیابان گل آذین، پلاک ۲۴، طبقه ۴، واحد ۱۹

شماره های تماس با کلینیک دکتر پارسیان‌فر:

۰۲۱۲۶۲۰۳۰۱۵

۰۲۱۲۶۲۰۳۰۱۶

۰۹۳۰۳۸۳۹۹۱۹

همه چیز درباره تزریق چربی به صورت

6 ماده مغذی مهم برای بیماران مبتلا به تیروئید

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا