تفاوت های زغال سنگ با زغال چوب

شنبه 21 فروردین 1400 بازار

آیا تا به امروز درباره تفاوت مابین زغال سنگ را با زغال چوب مطلبی خوانده اید ما در این مطلب در نظر داریم در خصوص تفاوت های بین زغال سنگ و سنگ های معدنی و زغال چوب صحبت کنیم و همچنین در مورد خرید زغال هایی مانند زغال قلیون ، زغال کبابی زغال شومینه که برای استفاده در شومینه‌های خانگی کاربرد دارد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

زغال سنگ یا زغال چوب ؟

زغال سنگ از بقایای موجودات زنده مانند گیاهان خزه ها و سرخس ها در طی چندین هزار سال به وجود می آید زغال سنگ ها انرژی ذخیره شده درخود را تبدیل به انرژی نورانی و گرمایی می کنند و انرژی بسیار بالایی نیز دارند این انرژی از انرژِی نفت کمتر و از انرژِ زغال چوب معمولی بیشتر است.می شود و محل استخراج آن معادن بزرگ طلا و نقره و مس می باشد.

در بعضی از معادنی که طلا ، ممس و نقره استخراج می شوند زغال سنگ نیز یافت می گردد.

زغال پارس

امروزه از زغال سنگ در مصارف خاص صنعتی استفاده و به دلیل استخراج دشوارصرفه اقتصادی دیگر ندارد، البته قابل یادآوری است با ساخته شدن زغال های فشرده چینی که انرژی حرارتی بسیار بالایی دارند دیگر زغال سنگ مورد استفاده قرار نمی گیرد.

تفاوت زغال چوب با زغال سنگ

زغال چوب charcoal محصولی است که بخش بسیار زیادی از آن تبدیل به کربن شده باشد. اینکه می‌گوییم محصول به آن معنی است که زغال را می‌توان از محصولات مختلف تهیه کرد. به طوری که 80 تا 90 درصد آن به کربن خالص تبدیل شود. به طور کل زغال را می‌توان از گیاهان مختلف مانند چوب درختان یا بخشی از یک گیاه مانند میوه نارگیل بدست آورد.

زغال سنگ از بقایای موجودات زنده پس از چندین هزار سال در معادن طلا ، مس ، نقره و … استخراج می شود.

در ادامه به معرفی انواع زغال خواهیم پرداخت که به شما کمک می‌کند تا بتوانید از تفاوت‌های آن مطلع شده و هنگام خرید زغال برای مصارف گوناگون انتخاب درست‌تری داشته باشید.

 انواع زغال چوب

  • زغال معمولی یا لیمو

این نوع زغال به زغال لیمو معروف است و از چوب درختان مختلف بخصوص چوب درخت لیمو تهیه می‌شود و یکی از زغال‌های مرغوب در بازار به شمار می آید. زغال سنتی را می‌توان از چوب درختان دیگری مانند بلوط، انجیر و سیب و .. تهیه کرد. ویژگی‌های این زغال آن است که به صورت آرام می‌سوزد و برای مصرف توتون و تنباکو مناسب می‌باشد ضمن آن که هنگام سوختن بوی بدی از خود منتشر نمی‌کند، بنابراین هنگام خرید زغال قلیون و یا برای تهیه غذاهای کبابی بهتر است این زغال را انتخاب کنید زیرا کمک می‌کند تا تنباکوی قلیون به سرعت نسوزد و از بین نرود.

خرید زغال

  • زغال فشرده یا زغال چینی

این نوع زغال که به زغال چینی یا زغال سکه نیز معروف است به کمک دستگاه‌های صنعتی تهیه می‌شود. در این شیوه از تولید زغال مواد مورد نیاز که شامل چوب درخت بامبو و پوست گردو و .. می‌شود، جمع‌آوری شده و به کارگاه تهیه زغال فرستاده می‌شود. در کارگاه این مواد با استفاده از آسیاب خرد و پودر شده و ناخالصی‌های آن گرفته می‌شود. سپس این مواد به اندازه یکسان داخل دستگاه خشک کن یا اکسترودر قرار می‌گیرند و تحت این شرایط آب و رطوبت موجود در مواد تا حد زیادی خشک می‌شود. در نهایت نیز داخل قالب ریخته شده و در کوره قرار می‌گیرند و تا جایی می‌سوزند که به کربن تبدیل می‌شوند. این نوع زغال نیز به خوبی سوخته می‌شود و بوی بد و دود تولید نمی‌کند. هنگام خرید زغال کبابی و یا قلیون و همچنین زغال شومینه می‌توانید این محصول را انتخاب نمایید.

  • زغال قالبی یا صنعتی

نوعی از زغال با کیفیت کم و سر درد آور که شبیه به زغال فشرده است ولی به دلیل قیمت پایین تر به هیچ عنوان توصیه نمی شود از این زغال در مصرف کباب و قلیون استفاده شود چرا که در ساخت آن از مواد غیر طبیعی استفاده می شود.

انواع زغال چینی

  • زغال شومینه

در بسیاری خانه‌های روستایی یا خانه هایی که برای گردشگران و توریست‌ها تدارک دیده شده و همچنین خانه‌هایی که در شهرهای بزرگ با معماری طرح روستیک ساخته شده‌اند، شومینه یکی از المان‌های خاص به شمار می‌آید که برای روشن کردن آن در روزهای سرد نیاز به استفاده از هیزم و یا زغال شومینه دارد. در خصوص استفاده از هیزم باید گفت که طبیعتا فراهم کردن آن ساده نیست و ممکن است باعث آسیب به درختان و جنگل‌ها شود بنابراین بهترین گزینه استفاده از زغال شومینه است. از زغال قالبی که به صورت فله و بسته‌ای ارائه شده، می‌توان برای این مورد استفاده کرد.

برای خرید زغال قلیون می‌توانید از زغال فشرده و یا زغال چوب استفاده نمایید. اما هنگام تهیه زغال فشرده توجه داشته باشید که وسط آن دارای سوراخ باشد زیرا در غیر این صورت می‌تواند موجب سرفه و سردرد شود.

  • زغال کبابی

برای تهیه انواع کباب و یا کبابی کردن سایر مواد غذایی می‌توانید از زغال فشرده استفاده کنید زیرا ضمن داشتن قیمت مناسب بدون دود و بو بوده و هنگام طبخ غذا در طبیعت و خانه شما را دچار مشکل نمی‌کند و روی طعم غذا نیز اثر بدی نداشته و باعث تغییر طعم و عطر آن نخواهد شد.خرید از زغال پارس

درباره فروشگاه زغال پارس

یکی از تفریحات مردم ایران رفتن به طبیعت و پیک نیک کردن است که می‌تواند برای چند ساعتی آن‌ها را از زندگی شهری دور کرده و در آن‌ها احساس آرامش به وجود آورد. خوردن کباب نیز در طبیعت بسیار می‌چسبد و بسیاری از افراد نیز دوست دارند در این محیط‌ها با کشیدن قلیون کمی خود را سرگرم کرده و از طبیعت لذت ببرند. برای داشتن یک باربیکیو مناسب که بتوانید غذاهای خوش طعمی را فراهم کنید نیاز به زغال با کیفیت دارید. فروشگاه زغال پارس بزرگترین تولیدکننده ذغال فشرده در ایران است که می‌تواند زغال‌های تولید شده در انواع گوناگون مانند زغال کبابی و زغال مناسب برای استفاده در شومینه و یا زغال قلیون را با کیفیت بالا در سراسر ایران در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

شما می‌توانیدبه منظور سفارش و خرید زغال جز و عمده  از فروشگاه زغال پارس از طریق سایت این مجموعه به آدرس www.zoghalpars.ir اقدام نمایید.

مدیریت اینستاگرام راه نوین

اهمیت استخدام پیج اینستاگرام برای مدیریت اینستاگرام

طراحی دکوراسیون لاکچری

طراحی دکوراسیون لاکچری برای آشپزخانه و مغازه

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا