5 دلیل شگفت انگیزی که چرا گریه کردن واقعا برای شما خوب است

یکشنبه 9 مرداد 1401 سلامت
گریه کردن

 

چگونه گریه می تواند بر سلامت شما تأثیر مثبت بگذارد.

گریه کردن:هر چشم حاوی یک غده اشکی است که انواع مختلفی از اشک  را برای اهداف مختلف ترشح می کند. عملکرد اصلی این اشک تمیز نگه داشتن سطح چشم و روغن کاری آن است تا بتوانید واضح ببینید.

تولید بیش از حد این اشک ها منجر به گریه می شود که پاسخی طبیعی و سالم به عوامل احساسی و غیر عاطفی است. احساسات شدید شادی، عصبانیت، ناامیدی، اندوه و غیره می تواند باعث طلسم گریه شود.

اگر گرد و غبار، کثیفی، یا بخارهای تند یا سوزاننده در چشمانتان وارد شود، غدد اشکی اشک بیشتری تولید می کنند تا یک سپر محافظ روی قرنیه ایجاد کنند، در نتیجه چشمان شما را آب می کند. جریان اشک به شستن هر جسم خارجی از چشم کمک می کند.

به گفته یک بیوشیمیدان به نام فری، اشکی که به دلایل عاطفی ایجاد می شود، پروتئین بیشتری نسبت به اشک هایی که در هنگام آبیاری منظم چشم ها ایجاد می شود، دارند. این نشان می دهد که گریه عاطفی بخشی از یک فرآیند شفا است.

دلایل شگفت انگیزی گریه کردن

دلایل شگفت انگیزی گریه کردن

چشم انسان سه نوع اشک تولید می کند:

اشک مداوم-اشک های پایه که ناحیه پیشانی چشم را مرطوب، صاف و شفاف نگه می دارندواشکهای مداوم حاوی 98 درصد آب هستند

اشک رفلکس-پارگی های رفلکس که توسط محرک های فیزیکی مانند گرد و غبار و بخارات سولفوریک قوی آزاد شده توسط پیاز ایجاد می شوند.

اشک های احساسی-اشک های احساسی که در پاسخ به محرک های عاطفی مانند شادی، غم و ترس بیرون می آیند اشکهای احساسی حاوی هورمونهای استرس و سایر سموم هستند.

 

چرا گریه خوب است

گریه ممکن است بیشتر با احساسات منفی همراه باشد، اما در واقع می تواند اثرات مثبتی را به همراه داشته باشد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1. استرس را کاهش می دهد

درباره تأثیر درمانی «فریاد خوب» بسیار صحبت شده است، اما آیا وقتی تحت بررسی علمی قرار می‌گیرد، آب را حفظ می‌کند؟ به نظر می رسد که گریه به عنوان رهایی از احساسات فروخورده، شادی و ناراحتی عمل می کند.

افرادی که احساسات خود را به عنوان مکانیزم مقابله ای سرکوب می کنند، تمایل دارند استرس را در بدن انباشته کنند، که می تواند به تدریج عملکرد ایمنی آنها را ضعیف کند، منجر به فشار خون بالا شود و با ایجاد مستعد اضطراب و افسردگی، بر سلامت روان آنها تأثیر بگذارد.

گریه احساسی به رهایی از استرس و تنش از ذهن و بدن کمک می کند و یک اثر تسکین دهنده برای خود ایجاد می کند. بنابراین، اگر در حال گذراندن چیزهای زیادی هستید و احساس غمگینی می کنید، گریه کردن آن می تواند به کاهش بار احساسی شما و آرامش ذهن شما کمک کند. این کار عمدتاً با ترشح برخی از هورمون های احساس خوب در بدن به نام اندورفین و اکسی توسین انجام می شود.

اندورفین ها هورمون استرس به نام کورتیزول را خنثی می کنند و خلق و خوی شما را بهبود می بخشند، در حالی که اکسی توسین به آرام کردن کل سیستم شما کمک می کند و حس رفاه عمومی را القا می کند. این بدان معنا نیست که همه مشکلات و آشفتگی های عاطفی شما از بین خواهند رفت، اما احتمالاً پس از خروش کردن چشمانتان کمتر احساس غم، عصبانیت، آسیب یا استرس خواهید داشت.

11 نکته برای حفظ سلامتی هنگام کار کردن در خانه

 

2. سلامت کلی را ارتقا می دهد

گریه سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحریک می کند و در نتیجه گردش خون، عملکرد سیستم ایمنی، هضم، جذب اکسیژن و سرعت تنفس را بهبود می بخشد.

 

3. شما را به عزیزانتان نزدیک می کند

گریه جنبه بسیار صادقانه و آسیب پذیر شما را آشکار می کند و به شما امکان می دهد در سطحی عمیقا شخصی با دیگران ارتباط برقرار کنید. به علاوه، دیگران را دعوت می کند تا با شما تماس بگیرند و پشتیبانی ارائه دهند.

بنابراین، این عمل ساده باعث ایجاد دلبستگی، همدلی و ارتباط بین خانواده و دوستان می شود.  این نوع پیوند و احساس اجتماعی تأثیر مثبتی بر سلامت روحی و جسمی شما دارد.

 

4. خطر عفونت چشم را کاهش می دهد

اشک های احساسی حاوی آنزیمی به نام لیزوزیم هستند که به مبارزه با باکتری های عامل عفونت که ممکن است وارد چشم شما شوند کمک می کند. بعلاوه، گریه زباله ها، گرد و غبار یا سمومی را که ممکن است روی قرنیه شما بنشیند و باعث تحریک، آسیب، دید نامشخص یا عفونت شود، خارج می کند.

 

5.درد را تسکین می دهد

گریه برای مدت زمان طولانی باعث آزاد شدن اکسی توسین و مواد مخدر درون زا می شود که در غیر این صورت به نام اندورفین شناخته می شود.

این مواد شیمیایی خوب می تواند به کاهش درد جسمی و روحی کمک کند. هنگامی که اندورفین آزاد می شود ، بدن ممکن است تا حدودی دچار بی حسی شود.

 

چگونه گریه بر سلامتی شما تأثیر می گذارد؟

گریه از طریق حذف، از طریق اشک، هورمون های استرس (مانند کورتیزول) و مواد سمی از خون، بر سلامتی شما تأثیر می گذارد.

 

آیا گریه خشکی چشم را برطرف می کند؟

اساسی ترین عملکرد اشک این است که سطح چشم شما را همیشه مرطوب و صاف نگه دارد. این کار چشمان شما را راحت نگه می دارد و دید کامل را امکان پذیر می کند.

اگر به دلیل انسداد یا اختلال عملکرد غدد اشکی به اندازه کافی اشک تولید نکند که چشم ها را به خوبی روان نگه دارد، خشکی چشم رخ می دهد که در بین افراد مسن بسیار شایع است و می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد.

خشکی چشم می تواند باعث سوزش، درد و تاری دید و حتی افزایش خطر آسیب و عفونت شود. چنین مواردی نیاز به درمان پزشکی مناسب دارد، که شامل قطره های چشمی است که به عنوان اشک مصنوعی عمل می کنند تا سطح چشم را روان نگه دارند

غذاهایی با محتوای پتاسیم بالا

10 بهترین غذا با محتوای پتاسیم بالا

بارداری مولار

بارداری مولار چیست

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا