اختلال شخصیت خودشیفته/7 راهکار نحوه برخورد با یک خودشیفته

شنبه 13 شهریور 1400 موفقیت ، روانشناسی
اختلال شخصیت خودشیفته

اختلال شخصیت خودشیفته چیست؟

خودشیفته فردی است که دارای اختلال شخصیت خودشیفته (NPD) است  و نوعی اختلال شخصیت است که توسط متخصصان بهداشت روان تشخیص داده می شود. کسی که با NPD زندگی می کند می تواند بسیار اعتماد به نفس داشته باشد. مردم ممکن است آنها را مغرور بدانند. و یک مطالعه نشان داد که افراد خودشیفته تمایل دارند که از دیگران بهتر عمل کنند ، نه به این دلیل که باهوش ترند بلکه به دلیل انعطاف پذیری و عزم راسخ هستند.

با همسر خودشیفته چه کنیم؟

با همسر خودشیفته چه کنیم؟

علائم رایج اختلال شخصیت خودشیفته عبارتند از:

-یک نفس نفس زده

-احساس استحقاق

-گرفتن مکالمات

-اغراق در دستاوردها

-کوچک کردن دیگران

-قادر به دیدن نیازها یا احساسات دیگران نیست

-حسود

-دشواری احساسات خودشان

-عصبانی ، بدخلق و بی تاب

این علائم ازدواج با خودشیفته را دشوار می کند. همچنین ممکن است به دلیل این رفتارها خود را قربانی سو  استفاده خودشیفته کنید. این شامل مواردی مانند صدا زدن ، روشن کردن گاز ، دستکاری ، جلوگیری از دروغ و انزوا است.

سو استفاده از خودشیفتگی نوعی سو استفاده روانشناختی یا عاطفی است. اگر از وقوع آن آگاهی نداشته باشید ، اثرات آن می تواند طولانی مدت باشد.

 

با همسر خودشیفته چه کنیم؟

با همسر خودشیفته چه کنیم؟

نکاتی در مورد نحوه برخورد با یک شوهر خودشیفته

 

۱. یاد بگیرید که چه چیزی قابل مذاکره هست و چه چیز‌هایی نیست

او خیلی بی‌پروا خرج می‌کنه. چرا؟ چون هر چیز دلش بگه رو میخواد و هیچ راهی هم نیست! او نمی‌خواهد با قوانین “احمقانه” شما محدود شود؛ و میگه فقط یه بار زندگی می‌کنه، پس چرا خود را محدود کند؟ و این شما هستید که باید با او هماهنگ باشید، او از خواسته اش کوتاه نخواهد آمد. در چنین شرایطی، بهتر است بدانید چه موضوعاتی را تا چه حدی میتوانید تحمل کنید. البته این به این معنی نیست که او دقیق مطابق خواسته شما رفتار کند، در عین حال به این معنی نیست که از قدرت نفوذ خود برای جلوگیری از بیرون آمدن الگو‌ها استفاده نکنید. ​

​​​​​شما ممکن است بعضی از رفتار‌ها را دوست نداشته باشید، اما اگر که رخ دهند مسئله بزرگی نیست. اما در برخی موارد موضوع متفاوت است و شما به هیچ عنوان نمی‌توانید آن رفتار خاص را تحمل کنید. حتما در فرصتی مناسب برای تعیین حدود و مرز‌های این دونوع رفتار بصورت شفاف با یکدیگر صحبت کنید.

 

۲.یاد بگیرید که عوامل محرک را بشناسید

هنگام برخورد با یک شوهر خودشیفته ، یادگیری شناخت چیزهایی که به نظر می رسد باعث ایجاد ناامنی در آنها می شود نیز می تواند مفید باشد. از آنجا که خودشیفتگان به طور مخفیانه ناامن هستند ، این اغلب مواردی است که آنها را وادار به عمل در خشم یا سایر رفتارهای منفی می کند. هنگامی که یاد گرفتید چگونه این محرک ها را بشناسید ، می تواند به شما کمک کند تا از آنها اجتناب کنید یا از نظر ذهنی برای مبارزاتی که ممکن است داشته باشند آماده باشید.

 

 

۳.عزت نفس خود را بسازید

یکی از دلایل عمده ای که باعث می شود بسیاری از خودشیفته ها خشمگین واکنش نشان دهند ، اعتماد به نفس پایین است. از آنجا که افراد خودشیفته تمایل دارند که ناامنی های خود را پنهان کنند ، وقتی کسی به چیزی اشاره می کند که باعث می شود انگار نمی دانند چه کاری انجام می دهند یا در مورد چه چیزی صحبت می کنند ، سخت کنار می آیند. وقتی این اتفاق می افتد ، یک خودشیفته ممکن است با کوچک شمردن اطرافیان واکنش نشان دهد و سعی کند احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد.

اگر ترجیح می دهید با شوهر خود بمانید ، برای سلامت روان خود مهم است که یاد بگیرید چگونه با وجود رفتارهای خود ، عزت نفس سالم برقرار کنید. برای تقویت اعتماد به نفس و کمک به احساس خوب بودن نمی توانید به شوهر خود اعتماد کنید. از آنجا که افراد خودشیفته تمایل دارند در سکوت با عزت نفس خودشان دست و پنجه نرم کنند ، شوهر شما ممکن است نتواند در زمینه احساسات خود به شما کمک کند.

 

با همسر خودشیفته چه کنیم؟

با همسر خودشیفته چه کنیم؟

۴.به دنبال روش هایی باشید که به همسرتان کمک کند عزت نفس خود را تقویت کند

اگرچه مسئولیت کمک به شوهرتان در بالا بردن عزت نفس بر عهده شما نیست ، اما ممکن است فهمیدید که انجام این کار مفید است. این ممکن است به شما کمک کند به خود یادآوری کنید که به احتمال زیاد بخاطر کاری که شما انجام داده اید نسبت به شما منفی عمل نمی کند. احتمالش زیاد است زیرا او صدمه می زند و ناامن است.

اگر مواردی را مشاهده کردید که او به خوبی انجام می دهد یا مواردی را که از او قدردانی می کنید ، ذکر این موارد برای او طولانی است. این نه تنها به ایجاد عزت نفس او در لحظه کمک می کند ، بلکه می تواند چیزهایی را که درباره او دوست دارید به شما یادآوری کند.

 

۵.مشاوره بگیرید

اگر با یک خودشیفته ازدواج کرده اید ، ملاقات با یک درمانگر می تواند بسیار مفید باشد. اگر شما قربانی سو abuse استفاده خودشیفته شده اید ، ممکن است به سختی تشخیص دهید که رفتارهای نشان داده شده در ازدواج شما قابل قبول نیست. یا ممکن است متوجه شوید که آیا این مسئله مشکلی است یا فقط از هیچ چیز معامله بزرگی انجام می دهید ، عقب و جلو می روید تا متوجه شوید که رفتار او مضر است.

یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا از طریق سوالاتی که ممکن است از خود بپرسید ، به شما کمک کند تا در تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس خود کار کنید و راهکارهایی را برای تقویت ازدواج خود به شما یاد دهد.

 

۶. رازنگهدار نباشید (همه چیز را درون خودتان نریزید)

خودتان را منزوی نکنید. شاید صادق بودن با دیگران و توضیح در مورد چگونگی رفتار خودشیفته همسرتان سخت باشد. ممکن است خجالت بکشید، خصوصا اگر مدتهاست که رفتار او را از دیگران مخفی کرده‌اید. با این وجود، ببینید آیا می‌توانید به یک دوست یا عضو قابل اعتماد خانواده در مورد توضیح آنچه برای شما بسیار ناامید کننده بوده است اعتماد کنید؟ البته که ما پیشنهاد می‌کنیم از مشاور کمک بگیرید و به افراد دیگر اعتماد نکنید. در جستجوی کمک‌های حرفه‌ای باشید که می‌تواند در تقویت مهارت‌های مقابله‌ای و تقویت تصمیم خود به شما کمک کند.

 

۷. زندگی با فرد خودشیفته آسان نیست

بپذیرید که شما نمی‌توانید چهره اصلی شخصیت دیگری در او ایجاد کنید. اگر واقعا تحمل رفتارش را ندارید، جدایی را در نظر بگیرید. اما اگر می‌خواهید در کنار هم باشید، تمام تلاش خود را بکار بگیرید تا این استراتژی‌ها عملی شوند. همانطور که این راه حل‌ها را انجام می‌دهید، مدت زیادی نخواهد گذشت که متوجه می‌شوید احساس بهتری دارید.

منبع:betterhelp

۷ درس ارزشمند از بدبختی ومصیبت

بدبختی ومصیبت/7 درس ارزشمند از بدبختی ومصیبت

zanan alfa

زنان آلفا / دوست داری زن آلفا باشی یا زن بتا

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا