خطرات شستن گوشت مرغ /نکاتی که هنگام شستنن مرغ خام باید بدانیم

یکشنبه 15 فروردین 1400 سلامت

فهرست مطالب :

1-خطرات شستن گوشت  مرغ

2-خطر مسمومیت با شستن مرغ خام

خطرات شستن گوشت  مرغ

اکثر افراد این اشتباه را مرتکب می شوند و مرغ را بعد ار خریداری می شویند و فکر می کنند که با این کار باکتری های سطح مرغ را از بین می برند، در صورتی که نه تنها باکتری ها با شست و شو از بین نمی روند بلکه بیشتر پخش شده و باعث سمی شدن مرغ می شود . باکتری مرگباری به نام «کمپیلوباکتر»  که در سطح پوست مرغ قرار دارد در اثر شست و شو پخش می شودو سینک ظرفشویی و تخته گوشت و وسایل دیگر که در تماس با مرغ است آلوده می کند.

 

خطرات شستن گوشت مرغ

خطرات شستن گوشت مرغ

خطر مسمومیت با شستن مرغ خام

باکتری کمپیلوباکتر

اگر مرغ را نشویید این باکتری پخش نمی شود و تنها روی سطح مرغ باقی مانده وبا پختن مرغ، از بین می رود. این باکتری در صورت پخش شدن می تواند باعث مسمومیت غذایی شود.تمام وسایل که با گوشت خام مرغ در تماس هستند را باید به خوبی با مایع ظرفشویی بشویید

مسمومیت شدید

مسمومیت با این باکتری بسیار جدی است و طبق آمار سالانه ۷۶ نفر بر اثر مسمومیت ناشی از مصرف مرغ می میرند.

منجند کردن

این باکتری روی سطح گوشت مرغ و. بسیاری از مواد خام وجود دارد و با شستن و دست کشیدن روی مواد غذایی باکتری به همه جا پخش می شود. با منجمد کردن این باکتری از بین می رود . بهترین روش این  است  مواد زائد مرغ را جدا کرده و آن را در طبقه پایین فریزر منجمد کنید. برای شستن اعضای داخلی مرغ نیز کافی است آن ها را از داخل شکم مرغ خارج کرده و سپس زیر شیر آب بگیرید. به هیچ وجه روی سطح مرغ دست نکشید. برای  شستشوی مرغ  و خرد کردن مرغ از دستکش استفاده کنید.

فواید مصرف تخم‌مرغ

آب جوش

برای پختن مرغ نیز باید مرغ منجمد را در آب جوش ریخته وََ سپس آب آن را یک بار دور بریزید، سپس می توانید با خیال راحت از گوشت مرغ در انواع غذاها استفاده کنید

عوارض مسمومیت با باکتری کمپیلوباکتر

اکر این باکتری های سطح مرغ  وارد بدن  شدن  علایمی دارند که از آن جمله می توان به تب و ناخوشی، درد های شکمی و اسهال شدید و استفراغ اشاره کرد. متاسفانه این باکتری بر روی کودکان و افراد مسن بالای ۶۰ سال اثرات شدیدتری دارد. برای کودکان زیر ۵ سال و افراد مسن حتی اگر پروسه بیماری تنها چند روز طول بکشد اما عواقب آن تا مدت ها گریبان گیر آن ها خواهد بود.

 

ذات الریه

ذات الریه یا سینه پهلو - راههای پیشگیری از ‌ذات الریه

تمرین در خانه

تمرین در خانه به جای سالن بدنسازی با کمک جیمیتو

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا