فیبروم رحم / چگونه آنها روی باروری شما تأثیر می گذارند؟

چهارشنبه 21 آبان 1399 سلامت
فیبروم رحم چیست

فیبروم رحم چیست؟

 

فیبروم رحم از رشد عضلانی خوش خیم دیواره رحم است که ممکن است در دیواره رحم رشد کند یا به دیواره متصل شود. فیبروئیدهای رحمی بسته به محل قرارگیری آنها در رحم می تواند انواع مختلفی داشته باشد 

فیبروم رحم یا تومورخوش خیم عضلهٔ صاف رحم، شایع‌ترین تومور لگنی در نزد زنان است که تقریباً در پنجاه درصد زنان و معمولاً در سنین باروری بین ۲۵ تا ۴۰ سالگی دیده می‌شود.

در این بیماری سلول‌های ماهیچه‌ای و دیگر بافت‌هایی که دیوارهٔ رحم را می‌سازند، غده‌های غیرسرطانی درون دیوارهٔ رحم و پیرامون آن می‌سازند. این بیماری می‌تواند باعث نازایی شود. خطر دچار شدن به این بیماری در زنانی که نسبت به قدشان افزایش وزن دارند، بالا و در زنانی که بچه دار شده‌اند، پایین است.

بسیاری از زنانی که دچار فیبروم رحم هستند هیچ علائمی از خود نشان نمی دهند و غالباً تا زمان انجام سونوگرافی یا معاینه پزشکی از وجود آنها بی اطلاع هستند. اما بسته به محل و اندازه فیبروم ها ،

انواع فیبروم‌های رحم

فیبروم‌ها بر اساس محل آن‌ها در رحم تقسیم‌بندی می‌شوند. شایع‌ترین محل وجود آن‌ها اینترامورال (داخل عضله رحم)، ساب سروزال (به صورت تودهٔ برجسته‌ای خارج رحم) و زیر مخاطی (داخل حفره رحم) هستند. نوع سوم یعنی زیر مخاطی که از همهٔ موارد نادرتر است با بیشترین تظاهرات بالینی از جمله منوراژی یا خون‌ریزی شدید قاعدگی و نازایی همراه‌است.

 

انواغ فیبروم رحم

انواغ فیبروم رحم

 

 علائم خاصی  فیبر رحم عبارت اند:

۱-خونریزی شدید در طول دوره ها و درد

۲-خونریزی در بین دوره ها

۳-تکرر ادرار به دلیل افزایش فشار بر مثانه

۴-یبوست ناشی از فشار به راست روده

۵-ناباروری یا عوارض بارداری

۶-درد به هنگام نزدیکی جنسی

۷-درد در پایین کمر

۸-مشکلاتی در تولید مثل، مانندنازایی، سقط جنین یا زایمان پیش

 

فیبروم رحم چیست ؟انواغ فیبروم رحم

فیبروم رحم چیست ؟انواغ فیبروم رحم

بسته به محل فیبروم در رحم و اندازه آن ، فیبروم رحم می تواند روی باروری زن تأثیر منفی بگذارد یا منجر به مشکلاتی در دوران بارداری شود. بیشتر اوقات ، فیبروم رحم زیر مخاط ، آنهایی که در داخل حفره رحم رشد می کنند و فیبروم هایی که اندازه آنها کاملاً بزرگ است (قطر آنها بیش از 5 سانتی متر است)

فیبروم باعث ناباروری در زنان می شوند. این به دلیل این هست که:

 منبع:lybrate.com
بازدیدکنندگان : ۳۳ نفر
سریع ترین روش درمان رگ های واریسی

واریس چیست/ سریع ترین روش درمان رگ های واریسی

چای سبز برای سلامت قلب

خواص شگفت انگیز چای سبز/آیا چای سبز برای شما مفید است؟

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi