فرهنگ مردم کشور ژاپن منحصر به فرد

چهارشنبه 8 بهمن 1399 گوناگون

ژاپن کشوری منحصر به فرد با سنت‌هایی است که نسل به نسل این سنت ها انتقال پیدا می‌کنند.این کشور توانسته بدون از دست دادن ویژگی‌های خاص و منحصر به فردش، مدرن هم باشد.
گاهی به نظر می‌آید مردم کشور ژاپن از سیاره‌ای دیگر هستند یا در زمان سفر کرده و از آینده آمده اند.

آب و هوای مناطق گوناگون آن به شدت با یکدیگر مغایرت دارند و دارای چهار فصل در سال است و از تنوع آب و هوایی بسیار زیادی برخوردار است. با وجود اینکه تمامی کشور معتدل است، شمال آن زمستانهای سرد و طولانی و پربرف دارد، در حالی که جنوب آن تابستانهای بسیار گرم و زمستان‌های معتدلی دارد. ژاپن کاملاً در آب محصور شده‌است: وجود اقیانوس سبب شده‌است که در رژیم غذایی و اقتصاد مردم ژاپن ماهی نقش مهمی داشته باشد. از این روکشور ژاپن دارای مقام اول دنیا در زمینه شیلات است.

مردم کشور ژاپن بیش از دو میلیون قربانی در بمباران اتمی که دو بمب اتمی به فاصله ۳ روز بر روی شهرهای هیروشیما و ناگازاکی انداخته شد دادند، حدود چهل درصد شهرهای آن به ویرانه مبدل گردید تأسیسات صنعتی و تولیدی تخریب و نابود شد، مزارع سوخت، سررشته کشت و زرع و کار و تولید از هم گسیخت، اقتصاد کشور فلج شد و سرانجام چیزی جز سرزمینی ویران و مردمی بیکار و گرسنه بر جای نماند. با این همه مردم ژاپن، خیلی زود بر بهت و گیجی خود فایق آمدند و شروع به خودسازی و نوسازی کشور کردند. از آنجا که بلافاصله پس از جنگ در قانون اساسی خود به صلح‌دوستی و مجاهدت در راه حفظ و استقرار صلحی پایدار و جهانی تأکید ورزیدند، ارتش را به کلی منحل کردند؛ لذا افراد نظامی نیز به سایر مردم پیوستند، و به سازندگی کشوری مشغول شدند.
ژاپن پس از رهایی از جنگ، سیاست مسالمت‌آمیز در پیش گرفت و در ۱۹۵۶م به عضویت سازمان ملل متحد درآمد. اقتصاد این کشور بار دیگر تنها چند سال پس از پایان جنگ و در دهه ۱۹۶۰م با رشد متوسط ۱۰٪ در سال، به بالاترین نرخ رشد اقتصادی در بین تمامی کشورهای درگیر جنگ رسید؛ و این کشور به یکی از بزرگترین قدرت‌های اقتصادی جهان تبدیل گردید و در عرصه فناوری پیشتاز شد.

در ۱۹۸۸ ژاپن با پیشی گرفتن از آمریکا تبدیل به بزرگ‌ترین کشور تأمین‌کننده اعتبار در جهان شد. هم‌اکنون نیز ژاپن دارای سومین اقتصاد برتر جهان بعد از آمریکا و چین می‌باشد. در ۸ ژانویه ۱۹۸۹ یک روز پس از مرگ امپراتور هیروهیتو، آکی‌هیتو پسر او جانشین وی شد.عرصه سیاست ژاپن تحت سلطه لیبرال دموکرات‌ها است، که به رغم رسوایی‌های مالی از ۱۹۵۵ قدرت را در دست دارند.

 در زبان کشور ژاپن هیچ معادلی برای کلمه‌ی «غارت» وجود ندارد

 

ژاپن یک کشور زلزله خیز است، اما هنگام وقوع بلایای طبیعی، هیچ غارتی در این کشور رخ نمی‌دهد. حتی معلوم نیست اصلاً در فرهنگ لغات ژاپنی معادلی برای واژه‌ی «غارت» وجود دارد یا نه. اگر در گوگل درباره‌ی «غارت در ژاپن» جستجو کنید، مطالب زیادی خواهید یافت که بیان می‌کند در ژاپن هیچ کس از خانه‌ها و فروشگاه‌ها دزدی نمی‌کند. احتمالاً دلیل آن وجود انضباط و احترامی است که در فرهنگ مردم کشور ژاپن وجود دارد. جامعه‌ی ژاپن سیستمی ایجاد کرده که آن‌ها را مطمئن می‌سازد شهروندان حتی در سخت‌ترین شرایط هم از قانون پیروی خواهند کرد.

 رعایت ادب در زبان کشور ژاپن چندین سطح دارد

رعایت ادب در ژاپن

 

رعایت احترام در زبان ژاپنی، چهار سطح دارد: محترمانه، غیر رسمی، فروتنانه و مؤدبانه. قواعد مشخصی وجود دارد که شکل مناسب و درست صحبت کردن را تعیین می‌کند. کوچک تر‌ها برای خطاب قرار دادن بزرگ تر‌ها باید از نوع مؤدبانه استفاده کنند. این قاعده در مورد خواهر‌ها و برادر‌ها هم صدق می‌کند. تقریباً هر مکالمه‌ای با عبارت «سومیماسن» شروع می‌شود که در زبان ژاپنی به معنای «ببخشید» است و با این کار فرد پیشاپیش بابت گرفتن وقت طرف مقابل از او عذرخواهی می‌کند.

 در کشور ژاپن، تقریباً هیچ کارگر خارجی‌ای وجود ندارد

 

ژاپن کشوری با فرهنگی منحصر به فرد است. در ژاپن تقریباً هیچ کارگر خارجی‌ای وجود نداشت، چون حداقل دستمزد آن‌ها بیشتر از میانگین دستمزد ژاپنی‌ها بود. تنها افراد حرفه‌ای می‌توانستند در این کشور کار کنند. اما سال گذشته، پارلمان ژاپن به شرکت‌ها اجازه‌ی استخدام نیرو‌های خارجی را داد. افراد داوطلب برای دریافت ویزای کار ژاپن باید در آزمون‌های زبان و مهارت‌های شغلی شرکت کنند. علاوه بر این، مهاجرینی که حرفه‌ای نیستند و از مهارت‌های شغلی پایینی برخوردارند اجازه ندارند خانواده‌ی خود را هم به ژاپن آورند.

 به فرزندی پذیرفتن مردان بالغ در فرهنگ کشور ژاپن کار متداولی است

به فرزندی پذیرفتن مردان بالغ

 

به فرزندی پذیرفتن مردان بالغ در ژاپن یک سنت قدیمی است که قدمت آن به قرن سیزدهم برمی گردد. در جامعه‌ی ژاپن، خانواده نقش مهمی ایفا می‌کند. معمولاً پسر‌ها خانواده و تجارت خانوادگی را اداره می‌کنند. پس خانواده‌هایی که فقط دختر دارند چه؟ به فرزندی پذیرفتن مردان بالغ به خانواده‌ها این امکان را می‌دهد که شجره‌ی خانوادگی خود را گسترش دهند و وراث جدیدی پیدا کنند که می‌توانند تجارت خانوادگی آن‌ها را به ارث ببرند. برای مثال، اوسامو سوزوکی، رئیس شرکت خودرو سازی سوزوکی، چهارمین وارث پذیرفته شده‌ی این شرکت است.

 

 اشتغال مادام العمر درفرهنگ مردم کشور ژاپن امر متداولی است

 

در شرکت‌های بزرگ و مؤسسات عمومی ژاپن، با کارکنان قرارداد استخدام مادام العمر بسته می‌شود. بر اساس این قرارداد فرد می‌تواند تا زمانی که از سلامت کافی برای انجام شغلش برخوردار باشد، به وظایف کاری اش عمل کند. ژاپنی‌ها بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه، به دنبال کار می‌روند و تا زمان بازنشستگی در یک شرکت کار می‌کنند. کارکنان ژاپنی پیوند تنگاتنگی با شرکت خود دارند و متوجه هستند که آسایش آن‌ها به موفقیت شرکت شان بستگی دارد.

 مردم کشور ژاپن بیشترین جمعیت افراد صد ساله در دنیا را دارد

 

ژاپن بالاترین نرخ امید به زندگی در دنیا را دارد که به طور متوسط ۸۴ سال است. امروزه بیشتر از ۳۰ هزار فرد بالای صد سال در ژاپن وجود دارد. این مسأله دلایل مختلفی دارد. اول آنکه، در ۶۰ سال اخیر، وضعیت مراقبت‌های بهداشتی بسیار بهبود پیدا کرده. دوم رفاه بالای شهروندان است که آن هم در این مسأله نقش مهمی دارد. سوم آنکه، ژاپنی‌ها حالا بیش از گذشته به سالمندان توجه دارند. در ژاپن مراکز مختلفی در زمینه‌ی کهولت شناسی به وجود آمده که کار آن‌ها تحقیق درباره‌ی جنبه‌های مختلف روند پیری در انسان و روش‌های مقابله با آن است.

قیمت طلا و دلار در 8 بهمن99

 دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۰

حقوق کارگران در سال1400 چند درصد افزایش می یابد؟

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi