8 تا از بهترین دمنوش ها برای کاهش وزن

یکشنبه 30 مرداد 1401 آشپزی ، سلامت
بهترین دمنوش ها برای کاهش وزن

بهترین دمنوش ها برای کاهش وزن

بهترین دمنوش ها برای کاهش وزن :چای یک نوشیدنی محبوب است که در سراسر جهان مصرف می شود. این نوشیدنی در چین به عنوان یک نوشیدنی دارویی به وجود آمد و در حدود قرن سوم رایج شد.

رایج ترین انواع چای، چای سیاه و سبز است که هر دو از برگ های گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می شوند. چای های دیگری مانند چای اولانگ و چای سفید، چای های گلدار مانند اسطوخودوس و بابونه و دمنوش های گیاهی مانند نعناع فلفلی، رویبوس و زنجبیل نیز بسیار محبوب هستند.

چای علاوه بر اینکه برای اوقات فراغت مصرف می شود، دارای خواص دارویی متعددی نیز می باشد، از تسکین حالت تهوع و بهبود سلامت دستگاه گوارش گرفته تا کاهش استرس و کاهش فشار خون بالا. برخی از چای ها نیز برای کاهش وزن و مزایای متابولیک پیشنهاد می شوند.

دمنوش‌های زیر به دلیل فواید کاهش وزن آن‌ها اعتبار دارند و می‌توانند به شما در سفر کاهش وزن کمک کنند

 

دمنوش ها برای کاهش وزن

دمنوش ها برای کاهش وزن

1.  چای سبز می تواند به کاهش وزن کمک کند

چای سبز به دلیل خواص آنتی اکسیدانی غنی خود محبوبیت زیادی به دست آورد. همچنین منبع اصلی کاتچین ها به همراه پلی فنول ها و فلاوانول ها است. چای سبز نقش محافظتی در پیری، بیماری های قلبی، سرطان، التهاب و حتی دیابت دارد.

در یک مطالعه، مصرف عصاره چای سبز بدون کافئین به مدت 4 هفته باعث کاهش چربی بدن شرکت کنندگان شد.

 

chay macha

چای ماچا

2. چای ماچا می تواند به کاهش وزن کمک کند

چای ماچا تفاوت زیادی با چای سبز ندارد. تفاوت اصلی آن در این است که این گیاه به روش سنتی و در زیر سایه رشد می کند تا ترکیبات تیانین، کافئین، کلروفیل و کاتچین آن افزایش یابد. تفاوت دیگری که آن را متمایز می کند این است که به جای دم کردن برگ های خشک شده در آب داغ، پودر ماچا در آب حل شده و مصرف می شود.

در یک مطالعه بر روی زنانی که به مدت 30 دقیقه پیاده روی تند انجام دادند، مصرف چای ماچا اکسیداسیون چربی آنها را افزایش داد، به این ترتیب اسیدهای چرب در سلول ها تجزیه می شوند.

اثر ماچا به تنهایی در کاهش وزن توسط داده های کافی پشتیبانی نمی شود، اما به جرات می توان گفت که در کنار یک برنامه ورزشی روزانه، ماچا می تواند به کاهش وزن کمک کند.

 

images 53
3. چای سیاه دارای مزایای کاهش وزن است

تفاوت اصلی بین تولید چای سبز و چای سیاه این است که برگ های چای سیاه تحت فرآیند تخمیر قرار می گیرند.

پلی فنول های موجود در چای سیاه دارای برخی فعالیت های ضد چاقی بدون عوارض جانبی شناخته شده هستند. این چای از هضم چربی جلوگیری می کند، متابولیسم آن را بهبود می بخشد و فرآیندهای ایجاد چاقی را مسدود می کند. از تشکیل چربی در بدن جلوگیری می کند و اکسیداسیون آن را تشویق می کند.

مطالعه‌ای روی موش‌هایی که با رژیم غذایی غنی از چربی تغذیه شده بودند، نشان داد که مصرف چای سیاه وزن آنها را کاهش می‌دهد. اگرچه برخی اطلاعات در مورد امکان کمک به کاهش وزن چای سیاه وجود دارد، آزمایشات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

 

2 Copy 1
4. چای اولانگ می تواند به کاهش وزن بدن شما کمک کند

چای اولانگ از همان گیاه چای سبز و سیاه تهیه می شود. تفاوت ناشی از تخمیر جزئی آن به روشی بسیار خاص است.

در یک مطالعه اخیر، عصاره چای اولانگ تأثیر مفیدی در کاهش وزن بدن و کاهش اندازه سلول های چربی در موش های چاق داشت. همچنین بر روش متابولیزه شدن چربی ها تأثیر می گذارد به گونه ای که ذخیره آنها را کاهش می دهد.

مطالعات انسانی مورد نیاز است تا مشخص شود که آیا پلی فنول های چای اولانگ تأثیر یکسانی بر سلول های چربی انسان دارند یا خیر.

 

index Copy 1
5. چای سفید می تواند باعث کاهش وزن قابل توجهی شود

چای سفید از برگ های جوان این گیاه تهیه می شود که چای سیاه و سبز تولید می کند. کمترین فرآوری شده است، طعمی لطیف دارد و به طور طبیعی کافئین کمی دارد.

مطالعات بر روی چاقی ناشی از رژیم غذایی در موش ها نشان داد که چای سفید می تواند با افزایش میزان کالری سوزانده شده و مقدار چربی مصرف شده از چاقی جلوگیری کند. همچنین مقدار چربی تبدیل شده برای ذخیره سازی را مهار می کند.

چای سفید با محتوای پلی فنول بسیار بالاتری نسبت به چای سبز یا سیاه، ممکن است باعث کاهش وزن بیشتری شود. برای ایجاد نتایج قطعی به مطالعات و آزمایشات بیشتری نیاز است.

 

Prince Albert Sapphire Brooch 5
6. چای زنجبیل به دلیل اثرات کاهش وزن آن مشهور است

زنجبیل ریشه ای است که معمولاً در آشپزی برای طعم دادن به غذاها استفاده می شود. برخی از فواید دارویی را نشان می دهد و در درمان سرماخوردگی، حالت تهوع، میگرن و حتی فشار خون بالا استفاده می شود.

زنجبیل برای استفاده از آن در کاهش وزن مورد مطالعه قرار گرفته است. ترکیب فعال اصلی زنجبیل – جینجرول – برای کاهش چربی و کلسترول در موش ها یافت شده است. در یک مطالعه، آب زنجبیل وزن موش های چاق را با افزایش متابولیسم چربی و بهبود حساسیت به انسولین در سلول ها و متابولیسم گلوکز کاهش داد.

هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای برای زنجبیل وجود ندارد و نوشیدن چای آن می تواند راهی خوشمزه و موثر برای کاهش وزن باشد.

 

2 Copy 2

7.  چای هیبیسکوس می تواند به کاهش وزن شما کمک کند

چای هیبیسکوس از دم کردن گل های خشک شده هیبیسکوس در آب داغ تهیه می شود. شناخته شده است که چندین فواید سلامتی مانند کاهش فشار خون بالا، کاهش چربی در بدن و بهبود بیماری کبد و کلیه دارد. همچنین در درمان سرطان نقش دارد.

هیبیسکوس دارای مشخصات پلی فنولی و آنتی اکسیدانی غنی است که تمام فواید آن را به همراه دارد.

 

فواید چای گیاهی

فواید چای گیاهی

8. چای Pu-erh پوئر می تواند به کاهش وزن کمک کند

چای Pu-erh یا چای پوئر نوعی چای تخمیر شده در چین است و از نظر تاریخی برای درمان بیماری هایی مانند سرماخوردگی، نفخ و سوء هاضمه استفاده می شود. اما فواید سلامتی بسیار بیشتری دارد.

Puerh را در آفتاب خشک میکنند. این چای خاصیت آرامش‌بخش دارد و بهتر است بعد از غذا نوشیده شود. هر چـه زمان نگه‌داری ان طولانی‌تر شود، عطر چای بیشتر خواهد شد.

 

Festoon Necklace 15
9. چای بنفش ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد

چای بنفش از انواع مختلفی از همان گیاهی که چای سبز و سیاه می دهد به دست می آید و به همان روش چای سبز فرآوری می شود اما در نتیجه محتوای کافئین کمتری دارد. سرشار از ترکیبات پلی فنلی موجود در چای سبز است اما حاوی آنتوسیانیدین نیز می باشد.

وکیلاژ یا فیبر محلول در برگهای بنفشه به کاهش سطح کلسترول بد کمک می کند. علاوه بر این، برای بهبود سلامت فلور روده بسیار موثر است.

فلور روده را برای ورود باکتری های خوب غذا آماده می کند و شرایط هضم را فراهم می نماید

Queen Anne and Caroline Necklaces 4

کلمه پایانی

چای یک نوشیدنی محبوب است. چای سیاه، چای سبز و ماچا به طور رایج در بسیاری از فرهنگ ها به صورت روزانه مصرف می شود. چای به دلیل محتوای غنی از کاتچین و پلی فنولیک، فواید متعددی برای سلامتی دارد که برخی از آنها کاهش وزن و بهبود نحوه ذخیره و استفاده از چربی در بدن است.

چندین چای برای مزایای کاهش وزن مورد مطالعه قرار گرفته اند. اگر چای به درستی دم شود، می تواند یک مکمل موثر برای برنامه های درمانی کاهش وزن باشد. اما همچنین مهم است که برای کاهش وزن در مصرف چای زیاده روی نکنید.

bamye polo

بامیه پلو/ طرز تهیه بامیه پلو بامرغ

 فشار خون بالا

فشار خون بالا/8 بهترین گیاه و ادویه برای کاهش فشار خون بالا

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا