10 علائم و نشانه های رایج کمبود آهن

چهارشنبه 4 اسفند 1400 سلامت
کمبود آهن

کمبود آهن:

آهن برای عملکرد کلی بدن از سنین بسیار پایین حیاتی است. نوزادان مبتلا به کمبود آهن ممکن است دارای رشد ضعیف و تاخیر در رشد نرمال مربوط به سن باشند.

کمبود آهن زمانی رخ می دهد که ذخایر طبیعی آهن بدن کم باشد. این می تواند به دلیل کمبود آهن در رژیم غذایی عادی فرد، مشکل در استفاده یا جذب آهن توسط بدن، یا از دست دادن بیش از حد آهن توسط بدن، معمولاً از طریق از دست دادن خون، رخ دهد.

به طور معمول، بدن ذخایر آهنی را برای تولید پروتئین هموگلوبین جدید برای گلبول‌های قرمز خون (RBC)،  به علاوه مقداری آهن اضافی برای آینده ذخیره می‌کند.

کمبود این ماده مغذی حیاتی می تواند بسیاری از عملکردهای کلیدی بدن، از جمله تولید هموگلوبین و گلبول های قرمز را مختل کند.

در این مقاله همه چیزهایی که باید در مورد کمبود آهن بدانید و چگونه بر آن غلبه کنید بحث خواهد شد.

 

 نشانه های رایج کمبود آهن

نشانه های رایج کمبود آهن

عملکرد آهن چیست؟

آهن یکی از اجزای اصلی پروتئین هموگلوبین در گلبول های قرمز است. این پروتئین هموگلوبین است که به تنهایی مسئول حمل اکسیژن از ریه ها به بقیه بدن است.

بنابراین کمبود آهن در بدن منجر به کاهش تولید هموگلوبین و گلبول های قرمز می شود که منجر به کم خونی فقر آهن می شود که به عنوان اصلی ترین اختلال خونی در ایالات متحده ظاهر شده است.

آهن همچنین توسط بدن برای ساخت پروتئین میوگلوبین برای عضلات استفاده می شود. میوگلوبین به ماهیچه ها کمک می کند تا به درستی از اکسیژن به عنوان انرژی استفاده کنند. آهن همچنین یک ماده مغذی مهم برای رشد در دوران کودکی و سایر فرآیندهای طبیعی بدن در طول زندگی است.

 

علل اصلی کمبود آهن

کمبود آهن یا سطح پایین آهن به این دلیل رخ می دهد که بدن آهن کافی دریافت نمی کند، نمی تواند از آهنی که دارد استفاده کند یا آهن زیادی از دست می دهد.

  • کمبود ناشی از مصرف زمانی رخ می دهد که رژیم غذایی حاوی آهن کافی برای تامین نیاز بدن نباشد. گروه‌هایی که در معرض خطر بالاتری برای این موضوع هستند عبارتند از: نوزادان، افرادی که در تمام سنین تند غذا می‌خورند، گیاه‌خواران، نوجوانان، زنان پریود، زنان باردار و افرادی که در تمام سنین با ناامنی غذایی دست و پنجه نرم می‌کنند. منابع گوشتی آهن قوی‌ترین هستند، بنابراین افرادی که گوشت کم مصرف می‌کنند یا اصلاً مصرف نمی‌کنند، نیازهای غذایی بیشتری دارند، زیرا منابع گیاه‌خواری کمتر جذب بدن می‌شوند.

 

  • برخی از افراد ممکن است در نگه داشتن آهن برای ذخیره و استفاده از آن مشکل داشته باشند. این امر در زنانی که قاعدگی دارند اتفاق می افتد، به خصوص اگر از دست دادن ماهانه خون (و در نتیجه آهن) آنها بیشتر از مقدار آهن موجود در رژیم غذایی آنها باشد.  همچنین در افرادی که خونریزی از دستگاه گوارش دارند، مانند افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو)، پولیپ هایی که به آهستگی در روده بزرگ خونریزی می کنند (معمولاً بدون خون قابل مشاهده در مدفوع)، و برخی از انواع آن رخ می دهد. از سرطان ها

 

  • همچنین ممکن است بدن افراد در جذب یا استفاده از آهن دریافتی بدن دچار مشکل شود. این شامل افراد مبتلا به برخی بیماری های گوارشی مانند کرون یا بیماری سلیاک می شود. افرادی که جراحی های روده، از جمله روش های بای پس معده انجام داده اند. و افرادی که سطح بالایی از التهاب دارند. این مشکل ممکن است به این دلیل رخ دهد که روده نمی تواند آهن را جذب کند و به داخل بدن منتقل کند یا به این دلیل که التهاب در بدن آهن را «قفل می کند» به طوری که بدن نتواند از آن استفاده کند (به این حالت «کم خونی بیماری مزمن» می گویند).

 

 

 نشانه های رایج کمبود آهن

نشانه های رایج کمبود آهن

 

علائم کمبود آهن چیست:

 

1-خستگي

بسیاری از افراد مبتلا به کمبود آهن گزارش می دهند که احساس انرژی کم در بدن خود دارند که با خواب بهبود نمی یابد.  این انرژی کم گاهی اوقات میل به انجام فعالیت های روزانه را مختل می کند.

 

2. تنگی نفس

افرادی که سطح آهن پایینی دارند، مخصوصاً آنقدر کم که باعث کم خونی می شود، ممکن است متوجه مشکل در دریافت اکسیژن کافی شوند که گاهی اوقات به عنوان «گرسنگی هوا» نیز توصیف می شود.  بسته به شدت، این ممکن است فقط با ورزش رخ دهد، اما گاهی اوقات می تواند در حالت استراحت وجود داشته باشد.

 

3. پوست رنگ پریده

افرادی که سطح آهن پایینی دارند ممکن است رنگ پوست کم رنگ‌تری  نسبت به حالت عادی داشته باشند و گاهی اوقات رنگ پوست مایل به سبز نیز ایجاد می‌شود.

 

4. ناخن های شکننده

ناخن‌های دست و پا ممکن است در اثر فعالیت‌های روزمره، از جمله بریدگی و ترک، شکننده شده و به راحتی آسیب ببینند.

 

5. ریزش مو

افرادی که سطح آهن پایینی دارند ممکن است در یک زمان بیش از حد معمول موهای خود را از دست بدهند که معمولاً به طور مساوی روی پوست سر توزیع می شود که می تواند ظاهر موهای نازک را به طور کلی ایجاد کند، نه تکه هایی از طاسی که ممکن است در شرایط دیگر رخ دهد.

 

6. اشتیاق به مواد غیر خوراکی

افراد مبتلا به کمبود آهن قابل توجه معمولاً هوس یخ و سایر مواد غیر غذایی از جمله خاک رس یا خاک را گزارش می دهند.  آنها اغلب از این ولع بسیار پریشان هستند و در توضیح آن ناامید هستند.

کمبودهایی که در چهره رخ می‌نمایند!

یک نظریه که ممکن است این را توضیح دهد این است که خاک و خاک رس ممکن است حاوی آهن عنصری باشند، و بنابراین در شرایط کمبود آهن قابل توجه، اگر منابع غذایی در دسترس نبود، مردم می توانند آهن مورد نیاز خود را از این منابع به دست آورند، مانند زمان قحطی. .

صرف نظر از این، اگر متوجه ولع جدیدی برای یخ یا غیر غذایی شدید، حتماً این موضوع را به متخصص مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهید.

 

7. افزایش حساسیت به سرما

برخی از افراد مبتلا به کم خونی گزارش می دهند که در بدن خود به خصوص در دست ها و پاهای خود احساس سردی بیشتری می کنند. تصور می شود که این به دلیل تغییرات گردش خون است که ممکن است در کم خونی رخ دهد و تمایل بدن به رساندن اکسیژن بیشتر به اندام ها در مقایسه با دست ها و پاها.

 

8. سردردهای مکرر

سطوح پایین آهن و کم خونی ناشی از فقر آهن هر دو با انواع خاصی از سردردها از جمله میگرن در زنان در سنین باروری مرتبط هستند.

دلایل دقیق آن هنوز مشخص نیست، اما ممکن است هم اثرات غیرمستقیم RBC های پایین در گردش خون و هم اثرات مستقیم خود آهن بر مغز، از جمله نقش آهن در سنتز برخی از انتقال دهنده های عصبی، مانند دوپامین و سروتونین را شامل شود. .

 

9. افسردگی

مطالعات نشان داده است افرادی که دچار کمبود آهن و کم خونی ناشی از فقر آهن هستند بیشتر در معرض خطر افسردگی هستند.

آهن جزء عملکرد طبیعی مغز است، هم به طور مستقیم بر روی بافت های مغز و هم در ایجاد سیگنال های شیمیایی، هورمون های انتقال دهنده عصبی.

 

10. سندرم پای بیقرار

افرادی که سطح آهن پایینی دارند معمولاً ممکن است احساس ناراحتی و گرفتگی در پاهای خود را گزارش کنند، به ویژه در شب، که حتی ممکن است خواب را مختل کند.  خوشبختانه، این وضعیت پس از بازیابی سطح طبیعی آهن، یارانه کاهش می یابد.

 

 نشانه های رایج کمبود آهن

نشانه های رایج کمبود آهن

 

بهترین راه برای درمان کمبود آهن

 

  • برای اکثر افراد مبتلا به کمبود آهن، بهترین راه برای دریافت آهن بیشتر به بدن، خوردن آن در غذاهای غنی از آهن است. اگرچه گوشت و منابع حیوانی کارآمدترین راه برای ورود آهن به بدن شما هستند، اما منابع غیر حیوانی، از جمله سبزیجات با برگ سبز تیره، لوبیا، آجیل، و غلات و غلات غنی شده با آهن، همگی منابع خوب آهن هستند.

 

  • برخی از افراد مبتلا به کمبود آهن قابل توجه یا کم خونی فقر آهن نیاز به مصرف مکمل آهن خوراکی دارند که معمولاً توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آنها توصیه می شود. این مداخله معمولاً در بهبود سطح آهن بسیار مؤثر است، اما می تواند به عنوان عوارض جانبی باعث یبوست و حالت تهوع شود.

 

  • هنگامی که صحبت از مکمل آهن به میان می آید، دوز آن بسیار مهم است زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به آهن بیش از حد در بدن شود که عواقب مضری دارد. بنابراین، قبل از شروع مصرف مکمل آهن باید با پزشک مشورت کنید زیرا آنها دوز مناسب را با توجه به نیاز بدن شما توصیه می کنند.

 

  • معمولاً برخی از افراد به تزریق آهن IV نیاز دارند. این چیزی است که توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ترتیب داده شده است و نیاز به قرار دادن یک کاتتر داخل وریدی در رگ شما دارد.  این یک راه موثر برای دادن سریع مقدار زیادی آهن است. برخی از معایب این مداخله در برخی افراد شامل واکنش های آلرژیک به تزریق و علائم مشابه آنفولانزا برای چند روز پس از آن، از جمله بدن درد، خستگی و لرز است.

 

درمان کمبود آهن

درمان کمبود آهن

ارتباط بین کمبود آهن و کمبود ویتامین C

بدن شما برای جذب مناسب برخی از انواع آهن به ویتامین C نیاز دارد. بنابراین، سطوح پایین ویتامین C می تواند جذب آهن را برای بدن دشوار کند و در نتیجه منجر به کاهش سطح آهن شود.

اگر پزشک شما مکمل آهن را به شما توصیه کند، ممکن است از شما بخواهد که آن را با یک وعده غذایی حاوی میوه و سبزیجات یا با مکمل ویتامین C مصرف کنید.

 

کلمه پایانی

افراد مبتلا به کمبود آهن معمولاً به دلیل خستگی و خلق و خوی ضعیف، انرژی کم، گرفتگی عضلات پا و دست و پنجه نرم کردن با فعالیت های روزانه را گزارش می دهند. خوشبختانه، سطح پایین آهن را می‌توان با آزمایش‌های خونی ساده تشخیص داد و برای اکثر افراد، افزایش غذاهای غنی از آهن در رژیم غذایی به آنها کمک می‌کند تا سریعاً احساس بهتری داشته باشند.

کمبود آهن در نوزادان و کودکان خردسال می تواند باعث تاخیر در رشد و تکامل عصبی شود و بنابراین معرفی مواد جامد حاوی آهن در اوایل زندگی مهم است.

از آنجایی که آهن در رساندن اکسیژن به اندام ها و ماهیچه ها در سراسر بدن و همچنین با رشد طبیعی و عملکرد بیشتر سیستم های بدن ما نقش دارد، به عنوان یک ماده مغذی ضروری برای زندگی روزمره در نظر گرفته می شود.

آب کردن شکم

آب کردن شکم

فواید بی نظیر فلفل سیاه

فواید بی نظیر فلفل سیاه

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا