بازار بورس و ریزش شدید دلار

دوشنبه 29 دی 1399 اقتصادی

مجله دایان: بازار شاید یکی دو منفی دیگر هم بخورد اما حتی با دلار زیر ۲۰ هزار تومان هم سهم های ارزنده در بازار وجود دارند. امیدوارم طوری نشود که سرمایه‌گذاران بی‌خیال شوند. اعتمادی که سرمایه‌گذاران حقیقی به بازار سرمایه داشتند به خاطر برخی کارهای اشتباه از بین رفته است.

 متاسفانه مردم را در پیچ قله به بورس دعوت شدند اما از آن به بعد تمام حرکت‌ها، سرکوب کننده بورس بود. این روند باعث شد که سرمایه‌گذاران حقیقی که با پول‌های خرد آمدند، از بازار خارج شوند و دیگر برنگردند.

 شاید از روز سه شنبه30دی از حالت منفی دربیاید و به سمت متعادل شدن پیش برود اما این که بخواهد کمر راست کند و به سمت مثبت شدن برود سخت است.

 نباید فعلا صعودی را برای بازار سرمایه متصور شد. با این سیگنال‌هایی که از طرف دولت به بازار سرمایه داده می‌شود، سخت است بازار زیر این همه فشار کمر راست کند.اما از طرف دیگر هر چقدر شاخص پایین می‌آید سهم‌ها ارزنده می‌شود. اما چون بعضی نقاط ابهام هنوز وجود دارد، خوشبینانه بخواهیم تصور کنیم، تا آخر سال بازار در همین وضعیت باقی خواهد ماند.

  قیمت‌گذاری‌های دستوری، دستورالعمل‌های اشتباه ، بحث پالایش یکم، بحث عدم بازارگردانی‌های درست، بحث فروش‌های بی‌وقفه ، همگی عواملی بود که بورس را منفی کرد.

 همه این‌ها در کنار دستورالعمل فولاد و اقدامات نادرست وزارت صمت که هنوز هم تمام نشده و اختلافات بر سر بودجه، زمینه را برای کاهش اعتماد به بورس فراهم کرده و این روند همچنان ادامه دارد.

قیمت جدید خودرو

 باید در نطر داشت در شرایط فعلی ریزش قیمت ارز مهمترین تاثیر را بر بازار به جا گذاشته و باید دید این ریزش تا کجا ادامه دارد.

 افت نرخ ارز اگر چه از منظر ایجاد  آرامش بیشتر در اقتصاد ایران، کاهش هزینه تمام شده تولید در برخی کالاها و نیز آرامش بازارهای سفته بازی مسکن و خودرو مثبت است، اما باید توجه داشت اولاً به ضرر کالاهای صادراتی کشور است و ثانیاً بدون در نظر گرفتن عوامل بنیادین، باقی ماندن ریسک نوسان، می تواند شوک های کشنده ای به اقتصاد ایران  به خصوص تولیدکنندگان وارد کند.

 بازار بورس

بازار بورس/ آخرین وضعیت بازار دلار،طلا و بورس امروز

مثبت شدن سهام در بازار بورس امروز

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا