کشور صربستان/همه چیز درباره کشور صربستان

شنبه 21 مرداد 1402 جاذبه های گردشگری
کشور صِربِستان

کشور صربستان

کشور صربستان با نام رسمی جمهوری صربستان یک کشور محاط در خشکی در مرکز جنوب خاوری اروپا است که بخش جنوبی جلگهٔ پانونی و جنوب شبه‌جزیره بالکان را دربرگرفته‌است.

این کشور با کشور مجارستان در شمال، کشور رومانی و کشور بلغارستان در شرق، کشور مقدونیه شمالی و کشور مونته‌نگرو و کوزوو در جنوب، کشور کرواسی وکشور بوسنی و هرزگوین در غرب هم‌مرز است. بلگراد پایتخت این کشور است.

تاریخچه مختصر صربستان:

صربستان ابتدا توسط مردمانی مانند تراکیان، داکی ها و ایلیری ها سکونت داشت. امپراتوری اسکندر مقدونی در قرن چهارم قبل از میلاد وارد جنوب صربستان شد. بعداً صربستان بخشی از امپراتوری روم شد. یکی از مشهورترین امپراتوران روم، کنستانتین اول، در صربستان متولد شد. او مسیحیت را به روم آورد.

پادشاهی صربستان در سال 1170 میلادی توسط استفان نمانیا تأسیس شد. بعدها، پادشاه میلوتین قلمرو صربستان را گسترش داد و پادشاهی تحت قدرت پسرش، پادشاه استفان دوسان، به اوج خود رسید. با این حال، در دهه 1400 صرب ها توسط امپراتوری عثمانی فتح شدند.

پس از بیش از 300 سال حکومت امپراتوری عثمانی، صرب ها شروع به مبارزه برای استقلال کردند. دو قهرمان جنبش استقلال پتروویچ و اوبرنوویچ بودند. در سال 1876 صربستان طبق کنگره برلین یک کشور مستقل شد.

در طول جنگ جهانی اول، صربستان توسط ارتش اتریش-مجارستان اشغال شد. پس از جنگ، پادشاهی صرب‌ها، کروات‌ها و اسلوونیایی‌ها تشکیل شد و بعداً در سال 1929 به کشور یوگسلاوی تبدیل شد. پس از جنگ جهانی دوم، یوسیپ تیتو بروز قدرت را به دست گرفت و یوگسلاوی به یک کشور کمونیستی تبدیل شد. تیتو سالها حکومت خواهد کرد.

در سال 1989 اسلوبودان میلوسویچ رئیس جمهور صربستان شد. جنگ داخلی سال‌ها ادامه داشت، زیرا بسیاری از کشورها مانند کرواسی و بوسنی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سعی در جدایی داشتند. تنش‌ها هنوز بالاست، حتی تصور می‌شود که میلوسویچ از قدرت برکنار شده و به خاطر جنایاتش علیه بشریت محاکمه شده است.

کشور صِربِستان

همه چیز درباره کشور صربستان

پایتخت: بلگراد

جمعیت: 8,772,235

مساحت کل: 88361 کیلومتر مربع

مقایسه اندازه: کمی بزرگتر از کارولینای جنوبی

منطقه یا قاره جهان: اروپا

زمین عمومی: بسیار متنوع. در شمال، دشت های حاصلخیز غنی؛ در شرق، رشته ها و حوضه های سنگ آهک. در جنوب شرقی، کوه ها و تپه های باستانی

آب و هوا: در شمال، آب و هوای قاره ای (زمستان های سرد و تابستان های گرم و مرطوب با بارندگی خوب) در سایر نقاط، آب و هوای قاره‌ای و مدیترانه‌ای (تابستان‌های گرم و خشک و پاییز و زمستان‌های نسبتاً سرد همراه با بارش برف سنگین)

شهرهای بزرگ: بلگراد (پایتخت) 1.115 میلیون (2009)، نووی ساد

کشور صِربِستان

کشور صِربِستان

مردم کشور صربستان

نوع حکومت: جمهوری

زبان های صحبت: صربی (رسمی در سراسر کشور). رومانیایی، مجارستانی، اسلواکی، اوکراینی، و کرواتی (همه رسمی در ویوودینا)؛ آلبانیایی (رسمی در کوزوو)

استقلال: 5 ژوئن 2006 (از صربستان و مونته نگرو)

تعطیلات ملی: روز ملی، 27 آوریل

ملیت: صرب(ها)

ادیان: ارتدوکس صرب، مسلمان، کاتولیک رومی، پروتستان

نماد ملی: عقاب دو سر

سرود ملی یا آهنگ: Boze pravde (خدای عدالت)

 

کشور صِربِستان

کشور صِربِستان

اقتصاد کشور صربستان

صنایع عمده: شکر، ماشین آلات کشاورزی، تجهیزات برق و ارتباطات، کاغذ و خمیر کاغذ، سرب، تجهیزات حمل و نقل

محصولات کشاورزی: گندم، ذرت، چغندر قند، آفتابگردان، گوشت گاو، گوشت خوک، شیر

منابع طبیعی: نفت، گاز، زغال سنگ، سنگ آهن، مس، سرب، روی، آنتیموان، کرومیت، نیکل، طلا، نقره، منیزیم، پیریت، سنگ آهک، سنگ مرمر، نمک، زمین های زراعی

صادرات عمده: کالاهای تولیدی، غذا و حیوانات زنده، ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل

واحد پول: دینار یوگسلاوی جدید (YUM)؛ توجه داشته باشید – در کوزوو هم یورو و هم دینار یوگسلاوی قانونی هستند

تولید ناخالص داخلی ملی: 78,750,000,000 دلار

کشور صِربِستان

کشور صِربِستان

 تقسیمات کشوری صربستان

تقسیمات کشوری صربستان توسط تصویب‌نامهٔ دولت صربستان در تاریخ ۲۹ ژانویه ۱۹۹۲،و توسط قانون سازماندهی سرزمینی که توسط شورای ملی صربستان در ۲۹ دسامبر ۲۰۰۷ تصویب شده‌است، تنظیم می‌شود

صربستان با حکم دولت که در سال ۱۹۹۲ صادر شد به ۲۹ ناحیه تقسیم شده‌است. دیگر بخش‌بندی‌ها عبارتند از: شهرداری‌ها و شهرها و استان‌های خودمختار.

ناحیه بور
ناحیه برانیچوو
بلگراد
ناحیه زایچار
ناحیه باچکای غربی
ناحیه زلاتیبور
ناحیه یوبلانیکا
ناحیه بانات جنوبی
ناحیه باچکای جنوبی
ناحیه کولوبارا

ناحیه کوزوو
ناحیه کوسووسکا میترویتسا صربستان
ناحیه کوزوو-پوموراولیه
ناحیه ماچوا
ناحیه موراویتسا
ناحیه نیشاوا
ناحیه پج
ناحیه پیروت
ناحیه پودوناولیه
ناحیه پوموراولیه

ناحیه پرازیرن صربستان
ناحیه پچینیا
ناحیه راسینا
ناحیه راشکا
ناحیه بانات شمالی
ناحیه باچکای شمالی
ناحیه بانات مرکزی
ناحیه سرم
ناحیه توپلیکا
ناحیه شومادئیا

کشور صِربِستان

شهرهای  بزرگ صربستان

شهر بلگراد پایتخت کشور صربستان است و بزرگترین شهر در کشور صربستان است این شهر اصلی‌ترین جاذبه‌های دیدنی در سفر به صربستان محسوب می‌شود و به طور کلی دارای مکان‌های تاریخی و بسیار زیبایی است در نظر داشته باشید که در طول سال فستیوال‌های موسیقی و همینطور نمایشگاه‌های وسیعی در این شهر دیده می‌شود. موزه ملی در این شهر یکی از مکان‌های دیدنی خاص محسوب می‌شود.

شهر سوبتیتسا یک شهر زیبا در بخش شمالی صربستان است که در این شهر تنوع نژادی زیادی دیده می‌شود. این شهر بسیار بزرگ است و دارای ساختمان‌های هنری ویژه‌ای است. در نظر داشته باشید که به طور کلی این شهر یکی از بهترین شهرهای دیدنی در کشور صربستان محسوب می‌شود و بزرگترین مرکز خرید نیز در این شهر قرار گرفته است. ایرانیان اغلب این شهر را گزینه خوبی برای زندگی می‌دانند.

شهر زرنجانین کشور صربستان یکی از شهرهای زیبا و خاص محسوب می‌شود که تاریخ بسیار وسیعی دارد این شهر به طور کلی در طول تاریخ تغییرات زیادی را شامل شده است اینطور که شواهد نشان می‌دهد در قرن نوزدهم این شهر توانسته تغییرات زیادی را ایجاد نماید. گشت‌وگذار در صربستان به طور کلی دسته‌بندی‌های مختلفی دارد.

شهر ورانیه یک شهر جنوبی در صربستان است که به طور کلی از دسته شهرهای بزرگ محسوب می‌شود و بیشتر برای دوره‌های عثمانی استفاده می‌شود. این شهر دارای فرهنگ محلی و خاصی است و قلعه‌های رومی زیبایی در آن دیده می‌شود. این شهر فرهنگ محلی زیادی دارد.

شهر نووی ساد یکی از شهرهای شمالی کشور صربستان است که مشهور به کوچ‌نشین نو است این شهر به طور کلی از دسته شهرهایی است که بیشتر جوانان در مهاجرت به کشور صربستان آن را می‌پسندند. شرایط تحصیل و کار در این شهر بسیار حرفه‌ای دیده می‌شود.

شهر دروانگراد یکی از شهرهای بسیار مهم در صربستان است که در بخش غربی این کشور قرار دارد. این شهر دارای فضای رنگارنگ و بسیار دیدنی است و زندگی در آن بسیار لذت بخش است. این شهر دهکده تاریخی صربستان محسوب می‌شود.

شهر پوژارواتس یکی از شهرهای تاریخی در است که دارای موزه‌های زیادی دارد این شهر به طور کلی مناظر طبیعی بسیار دل‌انگیزی دارد و یکی از بهترین شهرهای کشور صربستان محسوب می‌شود این شهر در سفرهای گردشگری بسیار زیبا و دیدنی است

 

کشور صِربِستان

جاذبه های معروف صربستان

۱- قلعه کالمگدان

۲- کلیسای سنت ساوا

۳- کلبه رود درینا

۴- صومعه استودنیکا

۵- آرامگاه یوسیپ بروز تیتو

۶- ساختمان شهرداری سوبوتیکا

۷- رود درداپ جورج

۸- برج جمجمه

۹- دره اوواچ

۱۰- شهر اهریمنی

۱۱- سرمسکی کارلوفسکی

۱۲- خیابان کنز میهایلوا

۱۳- ژیشا

۱۴- دهکده دِرونگراد

۱۵- قلعه گلوباک

۱۶- کوسماژ

۱۷- قلعه پترووارادین

۱۸- کلیسای اوپلناک

۱۹- سارگان ایت

۲۰- گامزیگراد

 

کشور ایرلند

کشور ایرلند/ همه چیز درباره کشور ایرلند

جاذبه های گردشگری زوریخ

جاذبه های گردشگری زوریخ

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا