مهارت های کسب اعتماد به نفس/ 14 مهارت برای اعتماد به نفس

یکشنبه 5 بهمن 1399 موفقیت
eatmad be nafs

مهارت کسب اعتماد به نفس

برای رسیدن به اعتماد به نفس راه های وجود دارد که انسان با پیمودن آنها اعتماد به نفس پیدا می کند. در بخش موفقیت دایان مطلب های ۲۰ مهارت برای مطالعه و قدرت شگفت انگیز دعا و قانون جبران مشاهده کنید

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

راه هایی که باید برای کسب اعتماد به نفس انجام دهیم:

 

 1. انسان باید در همه کار ها به خدا توکل و تکیه کند و از او یاری بجوید. کسی که به خدا  توکل دارد هرگز یاس و نومیدی به خود راه نمی دهد زیرا تکیه او بر خداوندی است که قادر بی نهایت و شکست ناپذیر است . توکل به خدا ‚ انسان را از انواع وابستگی ها ‚ که سر چشمه ذلت است نجات می دهد. توکل به خدا موجب خود باوری شخص می شود. در سایه توکل به خدا آدمی دارای اعتماد به نفس بالا شده و به سرچشمه فیض الهی متصل می شود و پشت کار و توانایی های او بیشتر می گردد. انسان به کمک این ایمان غیر قابل دسترس ترین درها را خواهد گشود و بلند ترین قله ها را فتح خواهد کرد و گسترده ترین اهداف خویش را  محقق خواهد ساخت.
 2. دومین راه رسیدن به اعتماد به نفس  دوری از سستی و تنبلی و بی حوصلگی است .کسی که در امر دنیای خود بی رغبت { تنبل} باشد در امر آخرت { امور معنوی} رغبتش کمتر است زیرا معمولا کسی که برای دنیا کار می کند و زحمت می کشد یا نتیجه نقدی دارد یا به فاصله کمی نتیجه خواهد داشت ‚ بر خلاف شخصی که برای سفر آخرت خویش عبادت می کند که خداوند مزد او را ذخیره آخرتش قرار می دهد تا از نعمت های بهشتی به او عنایت فرماید.
 3. یکی دیگر از راه های رسیدن به اعتماد به نفس استقلال فکری و نهراسیدن از شکست و ناکامی هاست . انسان باید سعی کند استقلال فکری داشته باشد و مشکلات خویش را خود حل کند و کمتر از کسی کمک بگیرد.
 4. موفقیت های روزانه خود را هرچند کوچک و کم اهمیت باشد یادداشت کنید و علل آن را بررسی و به دنبال موفقیت های بزرگ تر باشید .
 5. پس از کسب موفقیت ها هیچگاه منتظر تایید دیگران نباشید
 6. همواره سعی کنید با خواسته های نفسانی و عادت های بد و ناپسند مبارزه کنید مثل {تنبلی}{ بی حوصلگی}{ راحت طلبی}……. زیرا کسی که از اعتماد به نفس برخوردار است بر هوای نفس خود چیره می شود
 7. همواره داشتن اعتماد به نفس را به خود تلقین کنید مثلا بگویید { من اراده و اعتماد به نفس قوی و پولادی  دارم و من می توانم بر مشکلاتم پیروز شوم .
 8. در تصمیم گیری ها سرعت عمل داشته باشید و امروز و فردا نکنید البته عجولانه تصمیم نگیرید
 9. کار ها را کامل انجام دهید و از سرهم بندی و نیمه کاری اجتناب کنید
 10. این باور را به خود القا کنید که خصوصیات اخلاقی و داشتن استعداد یا کمبود آن همیشه ارثی نیست و با تلاش و کوشش می توان همه آنها را بدست آورد.
 11. در انتخاب مدل ورنگ لباس و وسایل زندگی و تحصیل و غیره تقلید نکنید.
 12. مسیولیت پذیر باشید . اساس تعلیم وتربیت اسلامی بر مسولیت پذیری استوار است.
 13. یکی ار راهای اعتماد به نفس مناعت طبع است. از انجا که مومن عزیز است نباید خود را در برابر دیگران خوار و ضعیف جلوه دهد .پس تا جایی که می توانی از کسی چیزی نخواه .
 14. مطالعه در زندگی زنان و مردان بزرگ و چهره های موفق زمینه اعتماد به نفس را در روح انسان فراهم می کند. چرا که آنان در سخت ترین شرایط زندگی  با کمترین امکانات رفاهی بالاترین افتخارات را برای خود و دین و وطنشان کسب کردند.

 

 

آرامش اعصاب

18 راهکار کاربردی برای رسیدن سریع به آرامش اعصاب

آشنایی با ۲۰ تعریف از موفقیت

آشنایی با ۲۰ تعریف از موفقیت

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا