بازگشت ایران به بازار نفت جهان/بایدن چشم انداز بازار نفت را تغییر داد

شنبه 4 بهمن 1399 گوناگون

تحریم و جلوگیری از فروش نفت ایران

در سال ۲۰۱۲ برخی از کشورهای جهان به رهبری ایالات متحده به منظور جلوگیری یا محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران تحریم نفتی جدیدی بر علیه ایران اعمال کردند. کشورهای تحریم‌کننده هدف خود از این تحریم‌ها را محروم کردن این کشور از درآمدهای نفتی و وادار کردن آن به همکاری با جامعه جهانی برای بر طرف کردن ابهامات دربارهٔ برنامه هسته‌ای می‌دانند. این تحریم‌ها با ابزارهایی مستقیمی، همچون تحریم بانکی اعمال و با هدف انصراف خریداران نفت این کشور و رو کردن آن‌ها به دیگر عرضه‌کنندگان این کالا انجام شد.

به گزارش مجله دایان جو بایدن ریاست جمهوری آمریکا اقداماتی را انجام داد که چشم انداز بازار نفت را تغییر داد؛ لغو مجوز خط لوله کی استون و بازگشت به توافق نامه آب و هوایی پاریس از جمله اقداماتی است که بایدن بلافاصله پس از رسیدن به جایگاه ریاست جمهوری انجام داد.

تصمیم توقف ساخت خط لوله نفت از کانادا در حالی گرفته شد که این خطوط لوله ظرفیت صادرات بیش از ۸۰۰ هزار بشکه نفت در روز را داشتند؛ سیاست غیر رادیکال بایدن نیز بی تاثیر بر بازار نفت نخواهد بود و بازگشت اطمینان به بازارها و کاهش تنش های منطقه خود تقاضا برای نفت را بهبود خواهد بخشید.

در حالی پیش بینی می شود که افزایش تقاضا قیمت نفت را در بازار بالا ببرد که بالا بردن مالیات توسط دولت بایدن بر حمل و نقل و ممنوعیت حفاری در زمین های فدرال موجب افزایش هزینه های تولید نفت شوند و همه این ها قیمت نفت را بیش از قبل بالا ببرند.

در کنار بهبود تقاضا برای نفت و افزایش قیمت این طلای سیاه سناریو قوی تری برای کاهش قیمت نفت در نتیجه توافق هسته ای ایران و آمریکا پیش رو است؛ با آغاز پاندمی کرونا اعضا اوپک برای جلوگیری از ریزش بیشتر قیمت نفت اقدام به کاهش تولید نفت کردند تا از مازاد عرضه در بازار جلوگیری کنند و این اعضا پس از کاهش ۱۰ میلیون بشکه ای نفت در روز توانستند قیمت هر بشکه نفت را تا ۴۰ دلار بالا ببرند؛ سیاست کاهش تولید نفت به طور نسبی برای تمام اعضا اوپک و سایر کشورهای تولیدکننده نفت دنیا از جمله روسیه صادق بود و در این میان ایران و ونزوئلا که تحت تاثیر تحریم های آمریکا قادر به عرضه نفت خود به بازار نبودند از فهرست کشورهایی که باید تولید نفت خود را کاهش دهند خط خوردند.

درچنین شرایطی فروش نفت ایران و بازگشت ایران به بازار نفت به معنای بازگشت رقیب قدیمی به این بازار و تشدید محدودیت های سایر تولیدکنندگان نفت دنیا است؛ چراکه در حال حاضر بازگشت ایران به بازار نفت و فروش نفت ایران موجب عرضه بیشتر نفت و شکستن قیمت ها در این بازار میشود و در صورتی که ایران بخواهد سهم خود را از بازار نفت پس بگیرد، سایر رقبای نفتی برای جلوگیری از ریزش بیشتر قیمت نفت باید تولید خود را بیش از پیش کاهش دهند.

بازگشت نفت ایران به بازار در حالی اتفاق می افتاد که لیبی نیز طی چند هفته اخیر تولید نفت خود را افزایش داده است و عراق نیز کماکان در کاهش تولید نفت خود کوتاهی می‌کند و در کنار  همه این‌ها عربستان سعودی بیش از سایر تولیدکنندگان اوپک تحت فشار قرار دارد.تحلیلگران معتقدند در چنین شرایطی عربستان سعودی به یکی از سرسخت‌ترین مخالفان تغییر سیاست آمریکا در قبال ایران تبدیل شده است.

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، که این هفته در واشنگتن صحبت می کرد، اظهار داشت که فشار حداکثری در حال حاضر جوابگو بوده است و مخالفت خود را در قبال تغییر سیاست آمریکا و بازگشت این کشور به توافق سیاسی با ایران به طور واضح بیان کرده است.

تغییرات دکوراسیون اتاق کار جو بایدن

7 مورد از تغییرات دکوراسیون اتاق کار جو بایدن با شروع کارش در کاخ سفید

قیمت سکه، طلا و ارز ۹۹.۱۱.۰۴

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا