کشور لهستان/همه چیز درباره کشور لهستان

یکشنبه 29 مرداد 1402 جاذبه های گردشگری
کشور لهستان

کشور لهستان

کشور لهستان یا لَهِستان با نام رسمی جمهوری لهستان کشوری است در مرکز اروپا، از غرب با آلمان، از جنوب غربی با جمهوری چک، از جنوب با اسلوواکی، از جنوب شرقی با اوکراین، از شرق با بلاروس، از شمال شرقی با لیتوانی و روسیه (منطقه برون‌بومی کالینینگراد) و از شمال با دریای بالتیک همسایه است.

این کشور با ۶ کشور جهان (روسیه، اوکراین، آلمان، جمهوری چک، اسلواکی و بلاروس) هم‌مرز است.

9 Geometric Art 9

کشور لهستان

تاریحچه مختصر از کشور لهستان

لِهِستان بزرگ در سال ۹۶۶ میلادی توسط میزکوی اول بنا نهاده شد که متعلق به خاندان پیاسْت بود. قبایل جنوبی لهستان، لهستان کوچک را تشکیل دادند.

دو لِهِستان در سال ۱۰۴۷ میلادی توسط کازیمیر اول با یکدیگر متحد شدند، لهستان با یک ازدواج سلطنتی در سال ۱۳۸۶ میلادی بین دختر پادشاه لهستان و پسر پادشاه لیتوانی با این کشور ادغام شد.

این دولت لِهِستانی – لیتوانیایی بین قرون ۱۴ تا ۱۶ میلادی به اوج اقتدار خود رسید. این دولت توانست در مقابل قدرت‌های برتر آن زمان مانند دولت شوالیه‌های تتونیک، روسیه تزاری و عثمانی، موفقیت‌هایی حاصل کند.

فقدان یک پادشاهی نیرومند در سده ۱۸ میلادی باعث شد که ابرقدرت‌های آن زمان مثل، روسیه، پروس و اتریش بتوانند، لهستان را سه بار در سال‌های ۱۷۷۲، ۱۷۹۲ و ۱۷۹۵ میلادی تجزیه و تقسیم کنند، از آن پس دوران زوال لِهستان آغاز شد.

در سال ۱۹۱۸ و با به حکومت رسیدن مارشال یوزف پیلسودسکی لهستان بار دیگر در اروپا عرض اندام کرد، در ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ در لهستان یک نظام جمهوری برقرار گردید.

کشور لهستان

کشور لهستان

همه چیز درباره کشور لهستان

پایتخت: ورشو

جمعیت: 37,887,768

مرزها: آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، اوکراین، بلاروس، لیتوانی، استان کالینینگراد (روسیه)، دریای بالتیک. موقعیت لهستان در اروپای شرقی بین روسیه و آلمان مدت‌هاست که آن را به میدان نبرد بسیاری از جنگ‌ها از جمله هر دو جنگ جهانی تبدیل کرده است.

مساحت کل: 312685 کیلومتر مربع

مقایسه اندازه: کمی کوچکتر از نیومکزیکو

مختصات جغرافیایی: 52 00 N, 20 00 E

منطقه یا قاره جهان:  قاره اروپا

زمین عمومی: عمدتاً دشت مسطح. کوه ها در امتداد مرز جنوبی

نقطه پایین جغرافیایی: نزدیک Raczki Elblaskie -2 متر

نقطه مرتفع جغرافیایی: ریسی 2499 متر

آب و هوا: معتدل با زمستان های سرد، ابری، نسبتاً شدید همراه با بارندگی مکرر. تابستان های معتدل همراه با رگبار و رعد و برق مکرر

شهرهای اصلی: ورشو (پایتخت) 1.71 میلیون; Krakow 756,000 (2009), Lodz, Wroclaw

شکل های اصلی زمین: کوه های کارپات، کوه های سودت، ناحیه دریاچه ماسوریان، کوه ریسی، دشت لهستان

منابع اصلی آبی: رودخانه ویستولا، رود اودر، رودخانه وارتا، رودخانه باگ، دریاچه اسنیاردوی، دریاچه مامری، دریاچه ویگری، تالاب ویستولا، خلیج گدانسک، دریای بالتیک

مکان های معروف: میدان اصلی کراکوف، کوه های تاترا، اردوگاه کار اجباری آشویتس، قلعه واول، قلعه مالبورک، تپه های شنی اسلوینسکی، معدن نمک ویلیچکا، شهر قدیمی گدانسک، بازار ورشو، کاخ فرهنگ و علم در ورشو، کوه های بیسکادی، جنگل بیالوویزا، ویلان قصر

 

کشور لهستان

کشور لهستان

اقتصاد کشور لهستان

صنایع عمده: ماشین سازی، آهن و فولاد، معدن زغال سنگ، مواد شیمیایی، کشتی سازی، فرآوری مواد غذایی، شیشه، نوشابه، منسوجات

محصولات کشاورزی: سیب زمینی، میوه ها، سبزیجات، گندم؛ مرغ، تخم مرغ، گوشت خوک، لبنیات

منابع طبیعی: زغال سنگ، گوگرد، مس، گاز طبیعی، نقره، سرب، نمک، کهربا، زمین های زراعی

صادرات عمده: ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل 37.8 درصد، کالاهای متوسط 23.7 درصد، کالاهای تولیدی متفرقه 17.1 درصد، غذا و حیوانات زنده 7.6 درصد (2003)

عمده واردات: ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل 38٪، کالاهای تولید متوسط ​​21٪، مواد شیمیایی 14.8٪، مواد معدنی، سوخت، روان کننده ها و مواد مرتبط 9.1٪ (2003)

واحد پول: زلوتی (PLN)

تولید ناخالص داخلی ملی: 771,000,000,000 دلار

 

کشور لهستان

کشور لهستان

دولت کشور لهستان

نوع حکومت: جمهوری

استقلال: 11 نوامبر 1918 (اعلام جمهوری مستقل)

تقسیمات: کشور لهستان به شانزده استان تقسیم شده است. بزرگترین ایالت های Voivodeship از نظر جمعیت عبارتند از Masovian، Silesian و لهستان بزرگ. بزرگترین آنها از نظر اندازه عبارتند از Masovian، لهستان بزرگ و لوبلین.

سرود ملی یا آهنگ: Mazurek Dabrowskiego (مازورکای دابروسکی)

نمادهای ملی:

پرنده – لک لک سفید، عقاب دم سفید
حیوان – گاومیش کوهان دار اروپایی
درخت – درخت بلوط
گل – گل ذرت
رنگ – قرمز و سفید
شعارها (غیر رسمی) – “برای آزادی ما و شما”، “خدا، شرف، وطن”
نشان بازو – عقاب سفید با منقار طلایی و تاج بر روی سپر قرمز

 

کشور لهستان

کشور لهستان

پرچم کشور لهستان

شرح پرچم: پرچم لهستان در 1 آگوست 1919 به تصویب رسید. این پرچم از دو نوار افقی تشکیل شده است. نوار بالا سفید و نوار پایین قرمز است. رنگ ها در اصل از کشورهای مشترک المنافع لهستان-لیتوانی می آیند. رنگ سفید متعلق به عقاب سفید لهستان و رنگ قرمز متعلق به دوک نشین بزرگ لیتوانی است.

تعطیلات ملی: روز قانون اساسی، 3 مه (1791)

دیگر تعطیلات: روز سال نو (1 ژانویه)، دوشنبه عید پاک، روز کارگر (1 مه)، روز قانون اساسی (3 مه)، پنطیکاست، کورپوس کریستی، تسلیم، روز نیروهای مسلح لهستان (15 اوت)، روز همه مقدسین ( 1 نوامبر)، کریسمس (25 دسامبر)، روز باکس (26 دسامبر)
مردم لهستان
زبان های صحبت: لهستانی 97.8٪، سایر و نامشخص 2.2٪ (سرشماری 2002)

ملیت: قطب(ها)

ادیان: کاتولیک رومی 89.8٪ (حدود 75٪ تمرین)، ارتدوکس شرقی 1.3٪، پروتستان 0.3٪، سایر 0.3٪، نامشخص 8.3٪ (2002)

خاستگاه نام لهستان: نام “لهستان” از یک قبیله اولیه اسلاوی غربی به نام Polans یا Polanie گرفته شده است. پس از آن مردم منطقه در طول زمان به عنوان لهستانی شناخته شدند.

 ماری کوری

ماری کوری

افراد مشهورکشور لهستان :

گونتر بلوبل – زیست شناس برنده جایزه نوبل
ورنر فون براون – دانشمند اولیه موشک
کاترین کبیر – تزار روسیه متولد لهستان امروزی
فردریک شوپن – آهنگساز موسیقی کلاسیک
نیکلاس کوپرنیک – منجمی که خورشید را در مرکز جهان قرار داد
ماری کوری – دانشمندی که به خاطر کارش با تشعشعات شناخته شده است
جوانا کروپا – مدل
رابرت لواندوفسکی – بازیکن فوتبال
پاپ ژان پل دوم – رهبر مذهبی کلیسای کاتولیک
لوکاس پودولسکی – بازیکن فوتبال
آرتور روبینشتاین – پیانیست
لخ والسا – رهبر جنبش همبستگی لهستان
اسحاق زاکرمن – رهبر قیام گتوی ورشو در جنگ جهانی دوم

9 Geometric Art 8

کلان  شهرهای  بزرگ لهستان

شهر ورشو پایتخت کشور لهستان است و بیش از ۲ میلیون از جمعیت این کشور در این شهر زندگی می‌کنند و وضعیت کسب و کار در ورشو بسیار خوب است. فرصت‌های آموزشی و همینطور فضای کاریابی این کشور سبب شده است که اغلب مهاجرت به کشور لهستان به ورشو باشد.

شهر کراکوف از دیگر شهرهای قدیمی در کشور لهستان محسوب می‌شود که منزلگاه خانواده سلطنتی بوده است و البته این شهر تا سال۱۶۰۹ پایتخت این کشور محسوب می‌شد. معماری خیره کننده این شهر قطعاً شما را به فکر فرو می‌برد. اولین دانشگاه لهستانی در این شهر تأسیس شد.

شهر روکلای از دیگر شهرهای بزرگ کشور لهستان است که دارای فضایی بسیار منحصر به فرد است. این شهر تاریخ غنی در دل خود جای داده است. این شهر به شهر کوتوله‌ها مشهور شده است.

شهر گدانسک یک شهر بندری در کشور لهستان است که به نوبه خود در لیست کلان شهرهای کشور لهستان قرار گرفته است جمعیت این شهر بیش از ۴۶۳ هزار نفر است که به نوبه خود بسیار ارزشمند است.

شهر پوزنان یکی از شهرهای بزرگ لهستان بوده. این شهر در لیست شهرهای تجاری مهم و همینطور مرکز حمل و نقل معتبر در دنیا قرار دارد. هرساله نمایشگاه‌های مختلفی در این شهر برگزار می‌شود که بسیار ارزشمند است.

شهر لودز در صنعت نساجی و چرم شهرت بالایی دارد به طوریکه امروزه مرکز فرهنگی هنری کشور لهستان محسوب می‌شود. در این شهر مدرسه فیلم برای علاقمندان فراهم شده است. این شهر بسیار محبوب هنرمندان است.

شهر کاتوویز یک شهر صنعتی در کشور لهستان است که دارای جمعیتی در حدود ۳۵۰ هزار نفر است. این شهر در ۲۶۰ کیلومتری پایتخت کشور لهستان قرار دارد و از نظر ایرانیان برای زندگی ارزانتر و مناسب‌تر از ورشو است.

شهر سزیسین از شهرهای بسیار پرجمعیت در کشور لهستان محسوب می‌شود و شب‌های بسیار زیبایی دارد.

جاذبه های گردشگری اسپانیا

جاذبه های گردشگری اسپانیا

کشور آندورا

کشور آندورا/همه چیز درباره کشور آندورا

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا