کاشت فلفل در منزل !

یکشنبه 27 آذر 1401 گل و گیاه

شناسه گیاه فلفل

فرمانرو: گیاهان

جزء گیاهان: آوندداران ، گیاهان گلدار، دولپه‌ای‌های نو ، آستریدها

راسته: بادنجان‌سانان

تیره: بادنجانیان

سرده: فلفل

نحوه کاشت فلفل

کاشت سبزیجات در منزل سرگرمی بسیار جذابی است و شادابی و سرزندگی به انسان می دهد کاشت فلفل تند (چیلی) جایگاه خاصی در بین  افراد دارد. کاشت فلفل بسیار ساده و باردهی آن حتی در شرایط گلدانی و سایه-روشن ممکن است، گیاه فلفل در آفتاب کم نیز قابل پرورش است.  همه فلفل ها شرایط کاشت و برداشت یکسان دارند. فلفل های تند، کمی دیرتر رشد می کنند و به دمای هوای گرم تر نیاز دارند.در بخش  گل و گیاه مجله دایان طرز کاشت الوئه ورا در گلدان  و   پرورش لیمو در منزل  و کاشت مریم گلی در گلدان را مشاهده کنید.

نحوه کاشت فلفل

نحوه کاشت فلفل

 اطلاعات مفید درباره نحوه کاشت فلفل :

 •  دوره رشد از هنگام باروری تا برداشت محصول: ۶۰ تا ۱۲۰ روز
 •  مقدار نور : آفتاب مستقیم
 •  میزان آب : هر روز باید آبیاری شود. خاک باید دایم مرطوب باشد.
 •  خاک مناسب : خاک  شنی به همراه کمپوست آلی (خاک برگ) که زهکشی بالایی دارد برای فلفل مناسب است
 • فلفل‌های شیرین بین ۶۰-۹۰ روز بالغ می‌شوند و تولید میوه خواهند کرد. فلفل‌های تند به زمان بیشتری نیاز دارند و باردهی تا ۱۵۰ روز می‌تواند طول بکشد.
 • از زمان کاشت بذر تا انتقال نشا به زمین حدود ۸ تا ۱۰ هفته را در نظر بگیرید.
 • کود و تغذیه: کود دادن بیش از اندازه سبب شاخ و برگ زدن زیاد گیاه فلفل می‌شود و باردهی آن کاهش می دهد. فلفل گیاهی است که به کود دهی بسیار ملایمی نیاز دارد. استفاده از یک ترکیب کودی ضعیف مثل ۵-۱۰-۱۰ به خاک در طول دوره رشد و باردهی برای گیاه کافی است.
 • فلفل نسبت به کودهای آلی و شیمیایی واکنش  مثبت نشان می دهد. pH بین ۵/۶ تا ۵/۷ برای رشد آن مناسب است؛ ولی در pH کمتر از ۵/۶ تا ۵/۵ نیز می تواند بخوبی رشد کند و محصول بدهد.
جوانه‌زنی بذر فلفل

جوانه‌زنی بذر فلفل

جوانه‌زنی بذر فلفل

برای کاشت فلفل با بذر به  زمان بیشتری نیاز دارید. بذرفلفل در دمای ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد در یک هفته جوانه می‌زنند،  برخی از  فلفل  ها جوانه‌زنی کندتر و سخت‌تری دارند. فلفل‌های تند جوانه‌زنی طولانی‌تری دارند. برای سرعت بخشیدن به عمل جوانه‌زنی، بذرها را درون یک دستمال مرطوب یا پارچه نخی قرار دهید و در جای  نسبتاگرم بگذارید. البته دمای خیلی بالا باعث خراب شدن بذر فلفل ها می شود.سپس جوانه های فلفل را در خاک سبک گلدانی کاشته  و با  مشاهده اولین برگ فلفل، آن را به مکان آفتابی (پشت پنجره آفتاب‌گیر) ببرید.

 کاشت فلفل در منزل

 کاشت بذر فلفل

 1. در این روش بذر فلفل  را در فروردین ماه بطور تک تک به عمق یک سانتی متر در گلدان ۸ سانتی متری که خاک گلدان ان محتوی کود پوسیده و خاکبرگ باشد کاشته و با آب پاش آبیاری کنید  و گلدان را در محیط  خانه  قرار دهید درجه حرارت مناسب برای آن ۱۸ درجه می باشد.
 2. وقتی نشا فلفل به ۱۳-۱۵ سانتی متر رسید سرشاخه  را قطع نموده و به گلدان ۱۳ سانتی متری منتقل  کنند و این گلدان نیز باید حاوی کود پوسیده و پیت ماس باشد.
 3. در اوائل مردادماه گلدان را به محیط آزاد برده و اگر لازم بود گلدان را تعویض کنید. گلدان را در محل آفتاب گیر قرار داده و بهتر است یک قیم ۱۰ سانتی متری سانتیمتری درکنار بوته نصب شود .در دوره ای که گیاه گل می‌دهد ترجیح داده می‌شود که برگهای آن را با غبارپاشی مرطوب کنید تا موجبات تشکیل میوه  گردد.
 4. در این مرحله هر دو هفته یک بار  با کود مایع گلدان را تقویت نمایند.دانه ی فلفل برای رشد کردن به ۸ الی ۱۰ هفته زمان نیاز دارد. بعد از اینکه فلفل ها چند سری برگ دادند، می توانید آن ها را از محلی که تا الان در آن رشد کرده اند، جا به جا کنید بعد از اینکه هوا گرم شد، می توانید فلفل ها را در باغچه هم بکارید.
 کاشت نشای فلفل

کاشت نشای فلفل

 کاشت نشای فلفل

 1. کاشت فلفل در منزل با نشای فلفل بخصوص برای تازه کارها  بهتر است چرا که شما با خرید نشا های فلفل و انتقال دادن آن به گلدان و مراقبت در مدت کوتاه تری می توانید به محصول دست یابید. نشای فلفل را از گلفروشی ها نه مغازه ی گل فروشی تهیه کنید.توجه داشته باشید هنگام انتقال، نشاء آن حتماً باید به همراه خاک باشد و در سرما منتقل کنیم. گرما و آب زیاد مقدار میوه را کاهش می‌دهد.

 

 

 

علت نگهداری گل و گیاه در خانه

روش های نگهداری از گیاه سرخس

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا