عمارت کلاه فرنگی شیراز /باغ نظر/موزه پارس/آرامگاه وکیل

چهارشنبه 1 بهمن 1399 جاذبه های گردشگری
عمارت کلاه فرنگی شیراز

عمارت کلاه فرنگی شیراز ( آرامگاه وکیل)

اوج شکوفایی شیراز در زمان حکومت زندیه و به قدرت رسیدن کریم خان زند است .آبادانی شیراز را در این دوره می توان در آثار به جا مانده این دوره یافت .

وجود عمارت های زیبا ومجلل ،باغ های آباد و احداث مساجد و بازارها که به دست کریمخان زند ساخته شدند و هنوز هم بسیاری از آنها پابرجا باقی مانده اند، همگی گویای آبادانی شیراز در این دوره بوده

از جمله آثار دوره کریم خان زند می توان به :حمام وکیل ، مسجد وکیل، بازار وکیل و باغ های بسیار زیبای شیراز با عمارت های خاص شان اشاره کرد که از ارزشمند ترین آثار این شهر به حساب می آیند وسالانه گردشگران زیادی برای بازدید از این آثار به شیراز سفر می کنند.

در شیراز شناسی گردشگری دایان با باغ های زیبای جهان نما ، دلگشا ، ارم ، عفیف آباد ، هفت تنان و نارنجستان قوام ،عمارت های مجلل شاپوری، عمارت زینت الملوک آشنا شدیم در ادامه شیراز شناسی  عمارت کلاه فرنگی ( آرامگاه وکیل) را به شما معرفی می کنیم .

عمارت کلاه فرنگی شیراز

عمارت کلاه فرنگی شیراز

عمارت کلاه فرنگی شیراز

آشنایی با تاریخچه عمارت کلاه فرنگی شیراز یا باغ نظر

این باغ با انبوه درختان  سرو و نارنج، سال‌ها پیش از به سلطنت رسیدن کریم خان زند احداث شده بود. کریم خان زند در زمانحکومت خود در این باغ عمارت کلاه فرنگی، ارگ، دیوانخانه وبناهای دیگری بنا نمود که محلی برای پذیرایی از مهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده است.

عمارت کلاه فرنگی یا عمارت چهار فصل یا باغ حکومتی از نام های دیگر این بنای تاریخی در شیراز است . همانطور که می دایند عمارت کلاه فرنگی متعلق به زمان زندیان است . این مکان به دلیل برگزاری مراسم های حکومتی و رسمی و گردهمایی آن زمان به نام باغ حکومتی نامیده می شد.

همچنین این عمارت مکانی مناسب برای پذیرایی و حضور مهمانان و سفیران خارجی محسوب می شده است.به همین علت آن را عمارت کلاه فرنگی نیز می نامیدند.

باغ کوچک که عمارت کلاه فرنگی (آرامگاه وکیل ) و موزه پارس را در خود جای داده قسمتی از باغ بزرگ و آباد زمان زندیه به نام  باغ نظر می باشد .

عمارت کلاه فرنگی شیراز (آرامگاه کریم خان زند)

ساختمان و عمارت کلاه فرنگی به صورت یک هشت ضلعی طراحی شده ده و بوسیله سنگی یکپارچه و تزیینات کاشی کاری با نقوش اسلیمی، گل و مرغ، مناظر شکارگاه و صحنه های الهام گرفته از داستان های قدیمی تزیین شده است.

داخل بنا شامل یک تالار، مرکزی گنبد دار و چهار شاه نشین جانبی است که در حد فاصل آنها یک اتاق قرار دارد.

کریم خان زند برای ساخت عمارت کلاه فرنگی به شکل یک بنای هشت ضلعی از عمارت هشت بهشت اصفهان الهام گرفته است.

نام دیگر عمارت کلاه فرنگی  آرامگاه وکیل نیز می باشد . بنا به وصیت کریم خان زند (وکیل الرعایا)، جسد وی را در شاه نشین شرقی عمارت دفن کردند و آنرا آرامگاه وکیل نامیدند.

جالب است بدانید که اگرچه پس از مرگ کریمخان زند  جسد وی را در این باغ دفن کردند اما در زمان حکومت آقا محمد خان قاجار به علت اینکه او دل خوشی از زندیان نداشت، دستور داده شد که قبرش را بشکافند و استخوان های کریمخان را بیرون کشیده و در زیر یکی از ستون های خروجی  کاخ گلستان دفن نمایند.تا هر روز  مزار کریم خان را لگد کند و تسکین یابد .

و اما بار دیگر در زمان حکومت پهلوی  برای بازگشت احترام کریم خان زند استخوان های او را جابه جا نموده و به آرامگاهش انتقال دادند .

موزه پارس عمارت کلاه فرنگی

با پیگیری های بی شمار شادروانان فریدون توللی ،علی اصغر حکمت شیرازی و علی سامی در سال 1315  برای این عمارت تغییر کاربری دادند و آن را به موزه تبدیل کردند. هم اکنون موزه پارس درون عمارت کلاه فرنگی قرار گرفته است و اشیاء مربوط به ماقبل تاریخ و همچنین دوران اسلامی در آن نگهداری می شوند.

آدرس عمارت کلاه فرنگی یا آرامگاه کریم خان زند (باغ نظر )

این باغ و عمارت در  خیابان کریم خان زند شهر شیراز نزدیک به میدان شهدا و روبروی ارگ کریم خان زند قرار دارد.

 

تندیس های بلند جهان

تندیس های بلند جهان/5 مجسمه بزرگ در جهان

باغ ارم

باغ ارم شیراز یکی از 8 باغ معروف ایران

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi