کشور نروژ/همه چیز درباره کشور نروژ

چهارشنبه 25 مرداد 1402 جاذبه های گردشگری
کشور نروژ

کشور نروژ

کشور نروژ یا ناروی با نام رسمی پادشاهی نروژ کشور پادشاهی مستقل و متمرکزی است که در قاره اروپا قرار دارد و قلمروی آن بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع‌الجزایر سوالبارد در قطب شمال را دربرمی‌گیرد. نروژ کشوری کوهستانی واقع در شمال اروپا است که نیمه غربی شبه جزیره اسکاندیناوی را گرفته است

کشور نروژ مرز مشترک با همسایگان خود دارد. با کشور فنلاند، با کشور سوئد و با کشور روسیه

نروژ کشوری کوهستانی است ودارای هوای بسیار سردی است. قسمت عمده‌ای از اراضی نروژ حتی در منطقه کوهستانی پوشیده از جنگل است. چوب این جنگلها منبع درآمد خوبی برای کشور نروژ به‌شمار می‌آید.

 

کشور نروژ

کشور نروژ

تاریخچه مختصر نروژ:

تاریخ نروژ شاید بیشتر به خاطر عصر وایکینگ‌ها که از قرن 9 تا 11 ادامه داشت، مشهور باشد. عصر وایکینگ ها در اواخر دهه 800 آغاز شد، زمانی که اولین پادشاه وایکینگ هارالد فیرهیر، وایکینگ ها را در یک ملت واحد متحد کرد.

وایکینگ ها مردمی دریانورد بودند که قلمرو خود را گسترش دادند و به شمال اروپا حمله کردند. وایکینگ ها بیشتر گرینلند و بخش هایی از بریتانیا و ایرلند را ساکن کردند.

در قرن یازدهم، اولاو اول اولین پادشاه مسیحی نروژ شد. او در طول سلطنت خود بخش زیادی از نروژ را به مسیحیت گروید.

در سال 1397 نروژ با دانمارک و سوئد تحت اتحادیه کالمار متحد شد. سوئد در سال 1521 از اتحادیه جدا شد، اما در سال 1586 نروژ بخشی از پادشاهی دانمارک بود.

پس از جنگ‌های ناپلئونی، نروژ از دانمارک گرفته شد و بر اساس معاهده کیل در سال 1814 با سوئد ترکیب شد. در سال 1905، نروژ دوباره به یک کشور مستقل تبدیل شد.

نروژ در جنگ جهانی اول بی طرف ماند، اما در جنگ جهانی دوم توسط آلمان ها اشغال شد. پس از جنگ، نروژ یکی از اعضای موسس سازمان ملل متحد شد. نروژ عضو اتحادیه اروپا نیست.

 

کشور نروژ

کشور نروژ

همه چیز درباره کشور نروژ

پایتخت: اسلو

جمعیت: 5,378,857

مساحت کل: 323802 کیلومتر مربع

مقایسه اندازه: کمی بزرگتر از نیومکزیکو

منطقه یا قاره جهان: قاره اروپا

زمین عمومی: یخبندان. اغلب فلات های مرتفع و کوه های ناهموار که توسط دره های حاصلخیز شکسته شده اند. دشت های کوچک و پراکنده؛ خط ساحلی عمیقاً توسط آبدره ها فرورفته است. تاندرای قطب شمال در شمال

آب و هوا: معتدل در امتداد ساحل، اصلاح شده توسط جریان اقیانوس اطلس شمالی. فضای داخلی سردتر با افزایش بارندگی و تابستان های سردتر؛ بارانی در تمام طول سال در ساحل غربی

شهرهای بزرگ: OSLO (پایتخت) 875000 (2009)، برگن، تروندهایم

 

کشور نروژ

کشور نروژ

مردم کشور نروژ

نوع حکومت: سلطنت مشروطه

زبان های صحبت: نروژی بوکمال (رسمی)، نروژی نینورسک (رسمی)، اقلیت های کوچک سامی و فنلاندی زبان. تبصره – سامی در شش شهرداری رسمیت دارد

استقلال: 7 ژوئن 1905 (نروژ اتحاد با سوئد را منحل کرد). 26 اکتبر 1905 (سوئد با لغو اتحادیه موافقت کرد)

تعطیلات ملی: روز قانون اساسی، 17 مه (1814)

ملیت: نروژی(ها)

ادیان: کلیسای نروژ 85.7٪، پنطیکاستی 1٪، کاتولیک رومی 1٪، سایر مسیحیان 2.4٪، مسلمانان 1.8٪، سایر 8.1٪ (2004)

نماد ملی: شیر

سرود ملی یا آهنگ: Ja, vi elsker dette landet (بله، ما این کشور را دوست داریم)

 

کشور نروژ

کشور نروژ

اقتصاد کشور نروژ

صنایع عمده: نفت و گاز، فرآوری مواد غذایی، کشتی سازی، محصولات خمیر و کاغذ، فلزات، مواد شیمیایی، چوب، معدن، منسوجات، ماهیگیری.

محصولات کشاورزی: جو، گندم، سیب زمینی؛ گوشت خوک، گوشت گاو، گاو، شیر؛ ماهی

منابع طبیعی: نفت، گاز طبیعی، سنگ آهن، مس، سرب، روی، تیتانیوم، پیریت، نیکل، ماهی، چوب، انرژی آبی

صادرات عمده: نفت و فرآورده های نفتی، ماشین آلات و تجهیزات، فلزات، مواد شیمیایی، کشتی، ماهی

عمده واردات: ماشین آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، فلزات، مواد غذایی

واحد پول: کرون نروژ (NOK)

تولید ناخالص داخلی ملی: 265,500,000,000 دلار

کشور نروژ

کشور نروژ

شهرهای بزرگ کشور نروژ

شهر اسلو

اسلو بزرگترین شهر در کشور نروژ و پایتخت این کشور است. این شهر، مهم‌ترین مرکز علمی، فرهنگی، اقتصادی و اداری کشور نروژ محسوب می‌شود.

شهر برگن

برگن دومین شهر نروژ است که مرکز اداری کشور محسوب می‌شود، برگن یک مرکز فرهنگی مهم در این کشور و پایتخت فرهنگی اروپا نیز به شمار می‌رود. این شهر، مراکز صنایع نفت و گاز خام بسیاری دارد. دور تا دور این شهر کوه‌های شگفت‌انگیز و آبشارهای وسیع است.

شهر تروندهایم

تروندهایم سومین شهر بزرگ در نروژ است که یک شهر ساحلی بوده و معماری بی‌نظیری دارد، اگر به دنبال شهری برای کشف قرون وسطی هستید، به این شهر سفر کنید و از بهترین کلیساهای نروژ دیدن کنید.

شهر استاوانگر

استاوانگر شهری قدیمی در جنوب غرب این کشور است که به عنوان پایتخت نفتی این کشور شناخته می‌شود. این شهر همچنین از دوران وایکینگ‌ها نقطه جغرافیایی مهم برای سفرهای دریای و تجارت شناخته می‌شده.

شهر السوند

السوند یک شهر بندری در نروژ است که معماری عجیبی دارد، این شهر به طور کلی در آتش‌سوزی نابود شد اما امروزه یکی از برجسته‌ترین معماری‌های اروپای غربی را دارد. در این شهر، زندگی بسیار مدرن است این موضوع از ساختمان‌های شهر نیز مشخص است.

شهر فردریکستاد

فردریکستاد، یک شهرک در شهرستان اوتسفولد در نروژ است که به سبک شهرهای هلندی طراحی شده است؛ این شهر قدیمی، دارای بازارهای سنتی زیبا است و کافه‌های شیک و کوچه‌های پر پیچ و تاب دارد.

شهر گرینگر

گرینگر در بخش غرب نروژ قرار دارد و دارای خانه های سنتی بی‌نظیر است که برای یک گردش خانوادگی آرامش بخش، بهترین گزینه محسوب می‌شود.

شهر هنینگسواگ

هنینگسواگ، در شمالی‌ترین بخش نروژ قرار دارد و زمستان‌های دلربایی دارد؛ اگر از دسته افرادی هستید که علاقه زیادی به ماهیگیری دارید، سفر به این به شما پیشنهاد می‌شود.

شهر رین

رین نیز برای ماهیگیری های گروهی بسیار عالی است، چشم انداز این شهر بسیار فریبنده است، خانه های این شهر به صورت موازی در کنار هم ساخته شده و از رنگ‌های شاد برای نمای این بنا ها استفاده شده است.

15 جاذبه برتر گردشگری در نروژ

1) سوگنه فیورد

2) صخره پالپیت (Priekestolen)

3) ترومس

4) جزیره لوفوتن

5) موزه کشتی وایکینگ، اسلو

6) شبه جزیره بیگدوی

7) اسکله بریگن هانسیاتیک، برگن

8) موزه های قطب شمال ترومس

9) پارک مجسمه سازی ویگلند، اسلو

10) قلعه آکرشوس، اسلو

11) لیلهامر

12) گیرانگرفیورد

13) مسیرهای ریلی خوش منظره

14) جاده اقیانوس اطلس

15) جوتون هایمن

جاذبه گردشگری کشور هند

جاذبه گردشگری کشور هند

جاذبه های گردشگری هلسینکی فنلاند

جاذبه های گردشگری هلسینکی فنلاند

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا