باسلوق انار/باسلوق خوشمزه شب یلدا

پنج‌شنبه 13 آذر 1399 آشپزی

باسلوق انار

انار یکی از میوه های خوشمزه پاییزی است که علاوه برخوشمزگی خواص زیادی دارد  که در مقاله ی  خواص انار را کامل توضیح دادیم . شما می توانید با استفاده از این میوه خوش رنگ و پر خاصیت باسلوق انار  تهیه کنیدکه برای شب یلدا گزینه خوبی است . باسلوق شیرینی  سنتی ایرانی محسوب میشه دارای  طعم ها و شکل های متنوعی است. باسلوق انار را در خانه تهیه کنید و درکنار خانواده از خوردن آن  لذت ببرید.

مواد لازم  برای تهیه باسلوق انار

  • آب انار 1 پیمانه
  •  پودر ژلاتین 1 قاشق چای خوری
  •  نشاسته گل 50 گرم
  • پودر نارگیل به میزان لازم
  •  گلاب1/2  پیمانه
  • روغن مایع1 قاشق چای خوری
  •  شکر  1/2پیمانه

 

طرز تهیه باسلوق انار

انار را دون کرده ودر  مخلوط کن ریخته و آب آن را بگیرید.

آب انار را با نشاسته در کاسه ای ریخته و با همزن دستی هم بزنید تا یک دست شود و از صافی رد کنید  و در قابلمه مناسب ریخته  گلاب  و شکر را اضافه کرده، با مواد دیگر مخلوط کنید.ظرف را روی حرارت ملایم بگذارید و دائم هم بزنید تا به صورت یکنواخت غلیظ شود و گلوله نشود.این مرحله خیلی مهمه  نشاسته باید کامل پخته بشه تا باسلوق طعم خامی نشاسته را ندهد  پس شعله باید کامل ملایم باشه  و اجازه دهید  آرام غلیظ شود.

پودر ژلاتین را به همراه دو قاشق سوپخوری آب انار مخلوط کنید و روی حرارت غیرمستقیم بگذارید و هم بزنید تا  ژلاتین  حل شود و ژلاتین را به مایه نشاسته اضافه کرده و خوب هم بزنید و از روی حرارت بردارید غلظت نشاسته باید مثل ماست چکیده باشد. اجازه دهید کمی  خنک شود.

در سینی  کاغذ آلومینیوم یا کاغذ  روغنی پهن کنید.روی کاغذ را با یک لایه پودر نارگیل بپوشانید کف دست را چرب کرده ، مایه باسلوق را روی پودر نارگیل ریخته و آن را به کمک حرکت دادن فویل به شکل رول  در آورید،وقتی باسلق لوله ای جمع  شد فویل یا کاغذ را به دور باسلق بپیچید و  به مدت ۱ساعت در فریزر قرار دهید تا خوب سفت شود بعد از این مدت آن را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال بگذارید.سپس  از کاغذ آلومینیوم بیرون آورده و با چاقوی تیز برش های عرضی دهید

(یا کف یک ظرف مستطیلی شکل پودر نارگیل بپاشید و باسلوق را با کف دست چرب شده  روی آن پهن کنید و دوباره روی آن پودر نارگیل بپاشید و  24 ساعت در یخچال گذاشته و بعد برش دهید)

نکته

اگر از  آب انار شیرین  استفاده می کنید مقدار شکر را کمتر کنید.

–  می توانید آب زرشک تازه را هم در کنار آب انار استفاده کرده و مسقطی انار و زرشک تهیه کنید

برای خوش رنگ شدن باسلوق انار از رنگ خوراگی  استفاده می کنند.

قارچ گریل شده / طرز تهیه یک شام سبک(قارچ گریل شده)

شیرین عسل شکلاتی خانگی خوشمزه +طرز تهیه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi