معروفترین معابد جهان/ 10 معبد معروف آسیا

دوشنبه 27 بهمن 1399 جاذبه های گردشگری
معروفترین معابد جهان

معروفترین معابد جهان

هیچ قاره دیگری در این کره خاکی به اندازه  قاره آسیا دارای معابد نیست. این شاید تعجب آور نباشد زیرا آسیا زادگاه اکثر ادیان اصلی جهان و همچنین بسیاری از اعتقادات دیگر بود. تعدادی از این موارد ، از جمله بودیسم ، هندوئیسم ، جائینیسم ، سیک گرایی و تائوئیسم ، الهام بخشی از معروفترین معابد جهان بودند.

در سرتاسر دنیا پیروان هر دین مکانی را برای عبادت ساخته اند، این عبادتگاه ها متناسب با آیین، رسوم و فرهنگ منطقه ساخته می شوند و هر کدام از یک معماری منحصر بفرد برخوردار هستند. دراین مطلب ما شما  را با  ۱۰ معبد زیبای جهان را آشنا می کنیم:

 

  10 معبد معروف آسیا

10. معبد لوتوس

خانه پرستش بهائی معروف به معبد لوتوس به دلیل شکل گل مانند ، معروفترین معبد آیین بهائی است. شکل نیلوفر آبی این معبد توسط 27 گلبرگ روکش شده از سنگ مرمر آزاد به صورت خوشه های سه تایی شکل گرفته و نه ضلع را تشکیل داده است. از زمان افتتاح آن در سال 1986 به یکی از پربازدیدترین ساختمانهای دهلی تبدیل شده است. پارک سرسبز اطراف به خوبی محوطه سازی شده اما اکثراً ممنوع است.

معبد لوتوس

معبد لوتوس

9. معبد راناکپور

معبد Jain در Ranakpur که به آدیناتا اختصاص داده شده است ، از دامنه یک تپه با شکوه بالا می رود. این معبد توسط بیش از 1444 ستون مرمر پشتیبانی می شود که با جزئیات نفیس تراشیده شده است. همه ستون ها به گونه ای متفاوت تراشیده شده اند و هیچ دو ستونی یکسان نیستند. ساخت معبد و تصویر چهار برابری نشانگر تسخیر Tirthankara بر چهار جهت اصلی و از این رو کیهان است. قدمت این معبد بحث برانگیز است اما احتمالاً بین اواخر قرن 14 و اواسط قرن 15 ساخته شده است.

معبد راناکپور

معبد راناکپور

8. معبد تکسانگ زونگ (Taktsang Dzong)

صومعه Taktsang یا Tiger’s Nest در لبه صخره 900 متری (3000 فوت) واقع شده و منظره ای چشمگیر ایجاد می کند و نماد غیر رسمی بوتان است. تقریباً 2-3 ساعت است که کاملاً از پارکینگ تا معبد پیاده روی می کنید. صومعه اصلی در قرن هفدهم ساخته شد اما بیشتر ساختمانهای آن در آتش سوزی فاجعه بار در سال 1998 تخریب شد. از آن زمان معبد با زحمت به شکوه سابق خود بازسازی شد.

معبد  Taktsang Dzong

معبد  Taktsang Dzong

7. معبد بودای زمردی

معبد Wat Phra Kaew یا معبد بودای زمردی معبدی معروف در بانکوک است که در محوطه کاخ بزرگ واقع شده است. ساختمان اصلی اوبوسوت مرکزی است که بودای زمرد را در خود جای داده است. یک مجسمه یشم که با لباس های طلایی آراسته شده یکی از قدیمی ترین و مشهورترین مجسمه های بودا در جهان است.

معبد بودای زمردی

معبد بودای زمردی

6. معبد بهشت

معبد بهشت ​​در پکن به عنوان یک معبد تائوئیستی در نظر گرفته می شود اگرچه پرستش بهشت ​​چینی قبل از تائوئیسم است. این معبد از سال 1406 تا 1420 در زمان پادشاهی یونگل ، که همچنین مسئول ساخت شهر ممنوعه در پکن بود ، ساخته شد. این معبد نه تنها یک منظره زیبا ، بلکه توسط یک پارک عمومی گسترده احاطه شده است که در بین ساکنان محلی صبح ها و آخر هفته ها با تمرین تای چی تمرین می کنند.

معبد بهشت

معبد بهشت

5. معبد غرفه طلایی

Kinkaku-ji یا معبد غرفه طلایی محبوب ترین جاذبه گردشگری کیوتو است. در ابتدا این غرفه به عنوان ویلا بازنشستگی شوگون آشیکاگا یوشیمیتسو در اواخر قرن 14 ساخته شد و توسط پسرش به معبد ذن تبدیل شد. متأسفانه ، غرفه در سال 1950 توسط یک راهب جوان که به آن وسواس داشت ، سوزانده شد. پنج سال بعد ، معبد به عنوان یک نسخه دقیق از نسخه اصلی بازسازی شد. محوطه سازی زیبا و انعکاس معبد معروف در سطح آب منظره ای چشم نواز را ایجاد می کند.

معبد غرفه طلایی

معبد غرفه طلایی

4. معبد هارمندیر صاحب

هارمندیر صاحب ، معروف به معبد طلایی ، جاذبه اصلی در آمریتسار و مهمترین مکان مذهبی سیک ها است. ساخت معبد معروف توسط گورو رامداس جی آغاز شد. در قرن شانزدهم و توسط جانشین خود گورو ارجان تکمیل شد. در قرن نوزدهم ، ماهاراجا رانجیت سینگ طبقه های بالای معبد را با طلا پوشانده است ، که به آن ظاهر متمایز و نام انگلیسی می بخشد. این یک معبد خیره کننده است و همیشه مملو از هزاران زائر از سراسر هند ، از حضور در مکانی که معمولاً فقط در تلویزیون می بینند ، هیجان زده است.

معبد هارمندیر صاحب

معبد هارمندیر صاحب

3. معبد بعلبک

بعلبک یک مکان باستانی دیدنی و جذاب در شمال شرقی لبنان است. از قرن اول قبل از میلاد و طی یک دوره دو قرن ، رومی ها سه معبد در اینجا ساخته اند: مشتری ، باخوس و زهره. معبد مشتری که به عنوان بزرگترین معبد امپراتوری روم ایجاد شده بود ، توسط 54 ستون عظیم گرانیتی که هر کدام 21 متر (70 فوت) قد داشتند ، پوشانده شد. فقط 6 ستون عظیم ایستاده باقی مانده اند اما حتی فوق العاده چشمگیر هستند. بهترین معبد حفظ شده در این مکان معبد باکوس است که در سال 150 میلادی ساخته شده است.

معبد بعلبک

معبد بعلبک

2. معبد بوروبودور

بوروبودور در جزیره جاوه اندونزی ، 40 کیلومتری (25 مایل) شمال غربی Yogyakarta واقع شده است ، بزرگترین و معروف ترین معبد بودایی اندونزی است. Borobudur در طی حدود 75 سال در قرون 8 و 9 توسط پادشاهی Sailendra ساخته شده است ، از تخمین زده شده حدود 2 میلیون بلوک سنگ. این بنا در قرن 14 به دلایلی رها شد که هنوز هم یک رمز و راز باقی مانده است و قرن ها در جنگل زیر لایه های خاکستر آتشفشانی پنهان بود.

معبد بوروبودور

معبد بوروبودور

1. معبد آنگکور وات

آنگکور وات (“معبد شهر”) یک مجموعه معبد بزرگ در آنگکور است که در اوایل قرن 12 به عنوان معبد ایالتی و پایتخت خود برای پادشاه سوریاورمان دوم ساخته شده است. آنگکور وات در یک تراس مرتفع بالاتر از بقیه شهر قرار دارد. این ساختمان از سه گالری مستطیل شکل ساخته شده است که به یک برج مرکزی بر می خورند و هر سطح از سطح آن بالا است

معبد آنگکور وات

معبد آنگکور وات

touropia.com

کشور یونان

کشور یونان /8 بهترین استراحتگاه ساحلی در یونان

سفر به شهر شگفت انگیز استانبول ترکیه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi