فواید دارویی روغن چریش

سه‌شنبه 12 بهمن 1400 سلامت
چریش

فواید شگفت انگیز چریش

روغن چریش از هسته دانه درخت چریش که بومی هند است، استخراج می شود، اما به آرامی به سایر نقاط جهان از جمله مناطق گرمسیری نیز رسیده است.

هر قسمت از درخت چریش فواید دارویی دارد، به همین دلیل است که اغلب از آن به عنوان “داروخانه طبیعت” یاد می شود. در واقع، این گیاه از دیرباز در آیورودا برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شده است.

روغن چریش پتانسیل درمانی قابل توجهی دارد و می تواند برای درمان انواع بیماری های پوست، مو و بدن استفاده شود.

روغن چریش بوی تند سیر یا سولفوریک می دهد و طعم بسیار تلخی دارد. رنگ آن می تواند از زرد تا قهوه ای متغیر باشد.

برگ‌های چریش منبع بسیار خوبی از فیبر، آهن و کلسیم هستند و یک فنجان تقریباً 30 درصد از RDA هر یک از این مواد مغذی را تأمین می‌کند. آنها همچنین منبع خوبی از منیزیم، فسفر و پتاسیم و سدیم کمی هستند. روغن چریش حاوی اسیدهای چرب اولئیک، لینولئیک و پالمتیک است.

اسید اولئیک یک اسید چرب امگا 9 یا یک چربی تک غیراشباع است. اسید لینولئیک یک چربی غیراشباع چندگانه است و اسید پالمیتیک که به روغن پالم نیز معروف است، یک چربی اشباع شده است.

چریش دارای خواص ضد توموری است که آن را به طور بالقوه در برابر سرطان مفید می کند. چریش همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و می تواند به عنوان نوعی پیشگیری از بارداری و جلوگیری از بارداری استفاده شود.

 

فواید شگفت انگیز چریش

فواید شگفت انگیز چریش

فواید رایج عصاره یا روغن چریش به شرح زیر است:

1. شوره سر را درمان می کند

چند دلیل وجود دارد که چریش برای کمک به شوره سر پیشنهاد می شود. چریش حاوی ویتامین E است که می‌تواند به بازسازی سلول‌های پوست کمک کند و در نتیجه باعث سلامت پوست سر شود.

همچنین در یک مطالعه ثابت شده است که عصاره چریش یک ضد قارچ در برابر  چندین نوع پاتوژن انسانی است که یکی از آنها کاندیدا بود. کاندیدا باعث عفونت قارچی می شود و تصور می شود که شوره سر می تواند نتیجه رشد بیش از حد مخمر باشد.

 

2. مشکلات پوستی را درمان می کند

به دلیل خواص ضد قارچی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی، چریش در بررسی های اخیر نشان داده است که بر بیماری های پوستی مانند آکنه، پسوریازیس و اگزما تأثیر دارد  که همگی از بیماری های پوست هستند. پوستی که با التهاب همراه است.

علاوه بر این، همانطور که قبلا ذکر شد، چریش حاوی ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان است که در اکثر لوسیون ها یافت می شود که سلول های پوست را جوان می کند.

 

3. شپش سر را از بین می برد

برخی از شامپوهای ضد شپش حاوی عصاره چریش هستند. یک مطالعه نشان داد که زمان درمان تنها 5 دقیقه، با نتایج حتی بهتر بعد از 10 دقیقه، برای کشتن لاروهای تخم‌ها و آنهایی که قبلاً از تخم بیرون آمده بودند، کافی بود. اعتقاد بر این بود که چریش مانع از دریافت اکسیژن شپش می شود.

دلیل دیگر چنین مکانیسمی می تواند ترکیبی در چریش به نام آزادیراکتین باشد. این ترکیب با هورمون های حشرات تداخل می کند و تولید مثل را مشکل می کند.

 

4. سلامت دهان را ارتقا می دهد

ترکیبات نیمبیدین و آزادیراکتین می توانند به حذف باکتری ها کمک کنند و این اثر می تواند برای سلامت دهان مفید باشد.

قسمت های خاصی از درخت چریش، مانند برگ، خاصیت ضد عفونی کنندگی و قابض دارد. به همین دلیل اغلب برای تهیه خمیر دندان و دهانشویه استفاده می شود. خیلی وقت پیش، مردم حتی دندان های خود را با شاخه های چریش مسواک می زدند!

 

فواید شگفت انگیز چریش

فواید شگفت انگیز چریش

5. خون را تصفیه می کند

چریش به دلیل تمام اثرات آنتی اکسیدانی خود ممکن است به تصفیه خون کمک کند، زیرا ممکن است در برداشتن سموم یا ناخالصی ها از خون و رساندن آنها به کبد و کلیه، دو عضوی که مستقیماً مسئول دفع سموم از بدن هستند، نقش داشته باشد.

 

6. دیابت را کنترل می کند

چریش می تواند به روش های مختلفی به مدیریت دیابت کمک کند. چریش حاوی کوئرستین است که در برخی مطالعات نشان داده است که قند خون را کاهش می دهد. چریش همچنین حاوی فلاونوئیدها و پلی فنول های زیادی است که در کنترل گلوکز مفید هستند.

روش های کاربردی و آسان برای لاغری شکم استفاده از آب گرم

مطالعات انسانی در مورد این موضوع بسیار نادر است و اکثر آنها در موش‌ها یا مدل‌های آزمایشگاهی انجام شده‌اند. برخی از این موارد وجود دارد که نشان می دهد ترکیبات چریش سلول های B مورد نیاز برای تولید انسولین را بازیابی می کند.

در یک مطالعه انسانی، یک مطالعه تصادفی، دوسوکور و کنترل شده با دارونما، نشان داده شد که چریش علاوه بر درمان با متفورمین، بر کاهش قند خون تأثیر دارد.

به طور کلی توافق بر این است که افراد مبتلا به دیابت باید قبل از مصرف چریش با پزشک خود مشورت کنند، زیرا می تواند قند خون را کاهش دهد.

 

7. از ایجاد کرم روده جلوگیری می کند

چریش خاصیت ضد انگلی دارد. این مکانیسم ممکن است شبیه به این باشد که چگونه چریش می تواند شپش ها را از طریق ترکیب آزادیراکتین بکشد، که، همانطور که قبلا ذکر شد، از تکثیر حشرات جلوگیری می کند.

برگ ها، دانه ها و روغن چریش (جزئی از برخی شامپوهای درمان شپش) قسمت هایی از گیاه هستند که می توان از آنها برای از بین بردن کرم های روده استفاده کرد. برای دریافت فواید داخلی، ممکن است چای چریش مصرف کنید.

 

8. التهاب آرتریت را تسکین می دهد

راه های مختلفی وجود دارد که چریش می تواند برای آرتریت مفید باشد. همانطور که قبلا ذکر شد، روغن چریش دارای خواص ضد التهابی است و از دیرباز برای تسکین مفاصل آرتروز استفاده می شده است.

اعتقاد بر این است که ترکیبی به نام کاتچین این کار را انجام می دهد. مطالعات دیگر نشان می دهد که کورستین است که التهاب را کاهش می دهد.

برخی دیگر معتقدند که پلی ساکاریدها، که نوعی چربی موجود در روغن ها هستند، مسئول کاهش التهاب در مفاصل هستند. مطالعات دیگر همچنین اضافه می کنند که چریش نه تنها التهاب بلکه درد را نیز کاهش می دهد.

 

9. با مشکلات ناخن مبارزه می کند

عفونت قارچی ناخن معمولاً توسط درماتوفیت ها و کاندیدا ایجاد می شود. در یک کارآزمایی بالینی، عصاره روغن چریش با غلظت 5 درصد به اندازه یک کرم پوستی تجویزی استاندارد در درمان قارچ ناخن  هنگامی که دو بار در روز به مدت 4 هفته استفاده می‌شود، مؤثر بود.

 

فواید شگفت انگیز چریش

فواید شگفت انگیز چریش

راه هایی برای گنجاندن چریش در رژیم غذایی

نکته:چریش بسیار قوی است و باید با احتیاط یا در یک ماده حامل مانند روغن خنثی استفاده شود. روغن چریش فقط باید به صورت داخلی (در الکل) یا داخل کپسول مانند مکمل مصرف شود.

چریش به شکل پودر، کپسول، روغن یا آب میوه وجود دارد. می توانید آن را به صورت پودر چریش یا عصاره به شکل مکمل مصرف کنید.  نوشیدن چای چریش نیز یکی از راه های رایج مصرف چریش است.

میوه‌های چریش را می‌توان به‌صورت خام یا پخته مصرف کرد و گاهی اوقات به نوشیدنی‌هایی از جمله نوشیدنی الکلی تخمیر شده تبدیل می‌شود. روغن چریش تصفیه شده گیاه را می توان برای پخت و پز استفاده کرد.

 

فواید شگفت انگیز چریش

فواید شگفت انگیز چریش

عوارض استفاده از روغن چریش :

اگرچه روغن چریش دارای خواص درمانی است، اما می تواند عوارض جانبی مضری داشته باشد.

-چریش نباید توسط زنان باردار استفاده شود، زیرا در برخی موارد باعث سقط جنین می شود.

-چریش همچنین باید با احتیاط زیاد توسط افرادی که دارای بیماری های سیستم ایمنی هستند، به ویژه بیماری های خود ایمنی استفاده شود.

-چریش می تواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کند و بنابراین نباید توسط افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند استفاده شود.

-مصرف خوراکی روغن چریش برای کودکان یا نوزادان بی خطر نیست. زیرا عوارض جانبی شدید عصبی از جمله تشنج، کما و حتی مرگ به عنوان واکنش به روغن چریش مشاهده شده است.

افرادی که از قبل مشکلات کلیوی یا کبدی دارند نباید بدون تایید پزشک از روغن چریش استفاده کنند.

-چریش باید به صورت داخلی به شکل مکمل یا چای استفاده شود.

همانطور که قبلا ذکر شد، چریش با کاهش قند خون مرتبط است. بنابراین، اگر دیابتی هستید یا از داروهای کاهنده قند خون مانند متفورمین استفاده می کنید، باید قبل از مصرف چریش با پزشک خود مشورت کنید تا از خطر کاهش بیش از حد قند خون خود جلوگیری کنید.

علاوه بر این، روغن چریش دارای اثر آرام بخشی جزئی است که می تواند باعث خواب آلودگی و خستگی شود. بنابراین، مهم است که از آن به درستی، با دقت و در دوزهای توصیه شده استفاده کنید. بهتر است قبل از شروع استفاده دارویی از روغن چریش برای جلوگیری از چنین عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید.

 

درد عصب

درد عصب و علت درد عصبی /7 راه کنترل درد عصب

خواص توت خشک

خواص توت خشک

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا