3 روش صحیح انهدام دارو های غیرقابل مصرف

چهارشنبه 24 دی 1399 سلامت
نحوه صحیح انهدام دارو

نحوه صحیح انهدام دارو های غیرقابل مصرف و تاریخ گذشته

از آنجایی که با هر بار مراجعه به پزشک سیلی از داروها به خانه ها سرازیر می شود و مصرف کنندگان دارو نیز به محض دیدن نشانه های بهبودی از مصرف دارو ممانعت می کنند در نتیجه انبوهی از داروها در قفسه ها و کابینت ها انباشته می شود که بعد از مدتی تاریخ گذشته شده و یا به دلیل اشغال جا اقدام به انهدام آن می کنید .

در اینجا روش صحیح انهدام دارو را آورده ایم زیرا داروها اگر به همین صورت در طبیعت ریخته شوند باعث آلودگی و مشکلات دیگری می شوند .

داروخانه ها اجازه ندارند داروهای مازاد و مصرف نشده افراد را تحویل بگیرند زیرا به محض خروج دارو از داروخانه، شرایط نگهداری دارو از کنترل خارج می‌شود و به همین دلیل سلامت داروی مرجوعی به داروخانه زیر سوالمیرود .

داروها مواد شیمیایی هستند که می‌توانند باعث آسیب رسیدن به چرخه محیط زیست گردند. از طرف دیگر بعضی از داروها برای حیوانات، کودکان و نوجوانان نیز خطر جدی به همرته دارد . در نتیجه انهدام دارو نیازمند داشتن  آگاهی و دقت کافی است .

با روش های صحیح انهدام داروهای مازاد یا تاریخ گذشته به سلامت جامعه و محیط زیست خود کمک کنید.

نحوه صحیح انهدام دارو

نحوه صحیح انهدام دارو

سه روش قابل قبول FDA در انهدام دارو ها  :

1-تحویل به مراکر خاص

بهترین روش انهدام داروهای غیرقابل استفاده یا تاریخ گذشته تحویل آن‌ها به مراکز خاص آن‌ها می‌باشد.نهاد دولتی DEA برنامه‌ای به صورت روز ملی «drug take back» یا «جمع آوری دارو» را در سراسر آمریکا در محل‌های خاصی انجام می‌دهد.

در این روز افراد می‌توانید تمام داروهای اضافی یا تاریخ  گذشته خود را در محل‌های خاص در نظر گرفته شده بیاندازید تا به طور ایمن این داروها منهدم شوند و به محیط زیست آسیب نرسد و همچنین خطر سوء استفاده دارویی یا آسیب به حیوانات و کودکان منتفی شود.

 2-جدا سازی قسمت های پوشش دار نسخه های غیر مخدر

اگر بنا به علتی به مکان‌های جمع آوری دارو دسترسی ندارید، داروهای نسخه‌ ای غیرمخدر را می‌توانید به صورت زیر دور بیاندازید :

ـ دارو را از قوطی اصلی خارج کنید و با موادی مثل تفاله قهوه یا چای مخلوط نمایید.

ـ سپس آن را بدون محفظه‌ای مانند پلاستیک زیپ دار یا قوطی بگذارید.

ـ این قوطی حاوی داروی آلوده شده را درون زباله خانگی معمولی بیاندازید.

ـ تمام اطلاعات شخصی بیمار را از قوطی اصلی دارو پاک و یا خط خطی نمایید.

شربت‌ها و سوسپانسیون‌ها را در فاضلاب ریخته و بطری آن‌را در زباله دان بیندازید،

3-داروهای مخدر را  در سینک یا توالت بریزید

داروهای مخدر به علت خطر بالقوه ناشی از سوء مصرف آن باید در سینک یا توالت منهدم شوند تا خطر دسترسی افراد، کودکان و حیوانات به آن‌ها را کاهش دهیم.

البته در این روش خطر آلودگی محیط زیست وجود دارد و فقط زمانی که دسترسی به مراکز انهدام DEA وجود نداشته باشد مجبور به انجام این روش خواهیم بود.

در این سری مقاله تلاش کردیم اطلاعات مهم و کاربری در مورد ابهامات مورد سوال در جامعه ( انهدام دارو های غیر قابل مصرف ) را مطرح نماییم.

بلوغ زودرس

بلوغ زودرس /4 راه حل برای کمک به کودک در زمان بلوغ زودرس و کنار آمدن با آن

تهیه غذا در سفر و 10 تا از باید ها و نباید

تهیه غذا در سفر و 10 تا از باید ها و نباید

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi