کنترل قند خون/10گیاه و ادویه که به مدیریت قند خون کمک می کنند

پنج‌شنبه 23 تیر 1401 سلامت
کنترل قند خون

کنترل قند خون

گیاهان و ادویه ها برای کنترل قند خون

دیابت یک بیماری متابولیک است که دارای دسته بندی های متعددی است. برای کمک به درمان دیابت یا هیپرگلیسمی می توان از روش های مختلفی استفاده کرد.

دیابت یک نگرانی جهانی برای سلامت عمومی است. انتخاب سبک زندگی و مداخله زودهنگام می تواند به کاهش شروع این بیماری و جلوگیری از عوارض بیشتر کمک کند.

برخی از مطالعات نقش گیاهان را در بهبود سطح گلوکز خون و ارائه سایر خواص دارویی مانند کاهش کلسترول بالا و بهبود ترشح انسولین و عملکرد کلیه نشان داده اند.

 

دیابت چیست؟

دیابت زمانی رخ می دهد که یا سلول های بتا در لوزالمعده آسیب دیده باشند و قادر به ترشح انسولین نباشند (نوع 1) یا پانکراس قادر به ترشح انسولین باشد اما بدن به طور طبیعی به آن پاسخ نمی دهد (نوع 2).

در هر دو مورد دیابت، هیپرگلیسمی یا قند خون بالا وجود دارد.  بنابراین، دو نوع رایج دیابت عبارتند از دیابت نوع 1 وابسته به انسولین و دیابت نوع 2 مقاومت به انسولین. دیابت بارداری در دوران بارداری نیز ممکن است رخ دهد.

توجه: از آنجایی که هیپرگلیسمی می تواند دیابت را پیچیده تر کند و منجر به بیماری های دیگری مانند نارسایی کلیه شود، توصیه می شود افراد مبتلا به دیابت مرتباً سطح قند خون خود را کنترل کنند.

 

گیاهان و ادویه ها برای کنترل قند خون

گیاهان و ادویه ها برای کنترل قند خون

پر مصرف ترین گیاهان و ادویه ها به شرح زیر است.

بسیاری از تغییرات سبک زندگی می تواند به افراد مبتلا به دیابت در کنترل سطح قند کمک کند. این تغییرات شامل مصرف غذاهای مغذی  و اتخاذ رژیم هایی مانند رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی DASH است.

برخی از گیاهان دارای خواص دارویی هستند که به مدیریت سطح قند در افراد دیابتی کمک می کند.میوه، دانه، برگ، گل، پوست و ریشه برخی از گیاهان همگی می توانند برای اهداف دارویی استفاده شوند. این مقاله بر روی 10 گیاه و ادویه از این قبیل تمرکز دارد که می توانند به مدیریت دیابت کمک کنند.

 

با این حال، گیاهان یا ادویه ها نباید جایگزین داروها شوند، و همیشه توصیه می شود که هم با پزشک و هم با متخصص تغذیه کار کنید تا برنامه ای مناسب برای خود و وضعیت سلامتی خود تهیه کنید.

1. مصرف دارچین می تواند به مدیریت سطح قند خون کمک کند

دارچین می تواند برای افراد مبتلا به دیابت و فشار خون بالا مفید باشد.  نشان داده شده است که این ادویه هضم کربوهیدرات ها را کاهش می دهد، قند خون را کاهش می دهد و حساسیت به انسولین را افزایش می دهد.

می توانید با استفاده از بلغور جو دوسر ساده، انواع توت های تازه و دارچین یک وعده غذایی مناسب برای دیابت درست کنید. محتوای فیبر بالای این وعده غذایی به کاهش جذب قند کمک می کند، بنابراین از افزایش قند خون به عنوان یک مزیت اضافی جلوگیری می کند.

خواص دارویی دارچین

2. آلوئه ورا می تواند به مدیریت سطح قند خون کمک کند

نشان داده شده است که عصاره آلوئه ورا باعث افزایش حساسیت به انسولین و در بیماران پیش دیابتی، کاهش سطح HbA1C می شود. در یک مطالعه، مصرف کپسول یا آب آلوئه ورا منجر به کاهش سطح گلوکز خون شد.

 

گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا

3. ریحان می تواند به مدیریت سطح قند خون کمک کند

ریحان برای مدت طولانی به عنوان یک عامل ضد دیابت استفاده شده است. تصور می‌شود که با تأثیر بر آنزیم‌های متابولیزه کننده کربوهیدرات، به محدود کردن جذب گلوکز کمک می‌کند. همچنین به تحریک متابولیسم گلوکز کبدی کمک می کند.

علائم سرطان تخمدان

 

فواید ریحان

فواید ریحان

4. زنجبیل می تواند به مدیریت سطح قند خون کمک کند

نشان داده شده است که زنجبیل حساسیت به انسولین، پروفایل چربی خون و کنترل گلوکز را بهبود می بخشد. بنابراین، می توان از آن به عنوان یک درمان کمکی ایمن برای دیابت نوع 2 استفاده کرد.

 

خواص زنجبیل

5. شنبلیله در تنظیم سطح قند خون مفید است

استفاده از پودر شنبلیله می تواند به کاهش سطح گلوکز خون و تاخیر در بروز دیابت در بیماران پیش دیابتی کمک کند. همچنین اثرات هیپوکلسترولمیک دارد، سطح LDL را کاهش می دهد و به افزایش انسولین سرم کمک می کند.

. شنبلیله که به صورت آرد نیز وجود دارد به بهبود تحمل گلوکز کمک کرده و به این ترتیب باعث کاهش قند و کلسترول خون می شود. می توانید از تخم شنبلیله هم برای کنترل قند خونتان استفاده کنید.

 

فواید شنبلیله

6. زیره سبز می تواند به مدیریت سطح قند خون کمک کند

مشاهده شده است که زیره سبز به بهبود سطح انسولین سرم و افزایش حساسیت به انسولین کمک می کند. زیره برای کنترل دیابت نیز بسیار مفید است. در یک مطالعه ، دانشمندان حیوانات آزمایشگاهی مبتلا به دیابت نوع ۲ را با زیره و گلی بنکلامید که نوعی ماده ی ضد دیابت است مورد درمان قرار دادند.

 

فواید زیره سبز

فواید زیره سبز

7. کورکومین(زردچوبه) می تواند به مدیریت سطح قند خون کمک کند

کورکومین  یا دی فرولوئیل متان جزء فعال ادویه زردچوبه است و دارای خواص ضد التهابی می‌باشد کورکومین یک آنتی‌اکسیدان قوی است

یک مطالعه اثرات مفیدی را که کورکومین بر سلول‌های بتا در رابطه با HbA1C (نشانگر دیابت)، گلوکز پلاسما ناشتا (FPG) و تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) در بیماران پیش دیابتی دارد، نشان داد.

زردچوبه یک ماده ی ضدالتهاب و حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی است که برای سلامت قلب مفید و به کاهش وزن کمک می کند. نتایج بررسی ها نشان می دهند که زردچوبه برای افرادی که از اختلالات مربوط به کلیه ها رنج می برند نیز مفید است.

8. شوید می تواند به مدیریت سطح قند خون کمک کند

شوید دارای اثرات ضد چربی خون، ضد کلسترول خون و ضد دیابت است. مصرف شوید می تواند به کاهش خطر دیابت کمک کند. با این حال، ارزیابی بیشتر برای تعیین دوز و ایمنی آن مورد نیاز است.

 

9. رازیانه می تواند به مدیریت سطح قند خون کمک کند

رازیانه کم چربی و کالری کم ، فاقد کلسترول و فیبر غذایی است. همچنین حاوی ترکیباتی است که ممکن است به بهبود سلامت دیابتی ها کمک کند.رازیانه منبع خوبی از آنتی اکسیدان ویتامین C است

مطالعات حیوانی اثر هیپوگلیسمی اسانس رازیانه را نشان داده است.  علاوه بر این، می تواند به افزایش مصرف گلوکز در سلول های چربی و افزایش انسولین سرم کمک کند.

 

خواص رازیانه

خواص رازیانه

10. گونه های مختلف اوریگانوم به مدیریت قند خون کمک می کند

پونه کوهی یونانی، مرزنجوش و رزماری سرشار از فلاونوئیدها هستند که بر آنزیم های دخیل در ترشح و سیگنال دهی انسولین تأثیر می گذارند، بنابراین نقش بالقوه ای در مدیریت دیابت دارند.

پونه ی کوهی یکی از آن سبزیجات معطر فوق العاده است که عطر و طعم خوبی به غذاها می دهد. علاوه بر این افرادی که به دنبال راهی برای کاهش قند خون و سالم ماندن هستند نیز می توانند به این گیاه اعتماد کنند.

توجه: در صورت انتخاب استفاده از گیاهان دارویی در قالب مکمل، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر باردار یا شیرده هستید.

در صورت تشخیص دیابت بارداری، برخی از ادویه های ذکر شده (شنبلیله و زنجبیل) و همچنین سایر گیاهان دارویی به دلیل عوارض احتمالی هم برای مادر و هم برای جنین باید با احتیاط مصرف شوند.

قرص آسپرین

4 کاربرد شگفت انگیز قرص آسپرین که هرگز نمی دانستید وجود دارد

بیماری آدیسون

بیماری آدیسون چیست/10 واقعیت جالب که باید بدانید!

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا