فواید زعفران برای سلامتی و عوارض آن

شنبه 29 آبان 1400 سلامت
زعفران

فواید زعفران برای سلامتی

زعفران از نخ های گل Crocus sativus به دست می آید. این محصول با دست برداشت می شود و برای تهیه یک مثقال زعفران به 75 گل نیاز است که آن را به یکی از گران ترین ادویه های جهان تبدیل می کند.

قدمت استفاده از زعفران به هزاران سال پیش در خاورمیانه و مناطق مدیترانه ای باز می گردد که در آنجا برای درمان درد به مواد افیونی اضافه شد.

در طب آیورودا، زعفران به عنوان یک آداپتوژن استفاده می شود و به بدن کمک می کند تا استرس را کنترل کند. استفاده از آن در طب عامیانه و طب شرقی برای دردهای قاعدگی، آسم و بیماری های کبدی به خوبی گزارش شده است.

زعفران حاوی صدها ترکیب از جمله مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ها مانند کاروتنوئیدها، زآگزانتین، آلفا و بتا کاروتن ها و لیکوپن است که فواید بالقوه زیادی برای سلامتی به آن می دهد.

فواید زعفران

فواید زعفران

1. بیماری آلزایمر

از آنجایی که استرس اکسیداتیو عاملی در ایجاد بیماری آلزایمر است، خواص آنتی اکسیدانی زعفران می تواند درمان را فراهم کند.

یک مطالعه کوچک دوسوکور بر روی بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر خفیف تا متوسط ​​انجام شد و شرکت کنندگان به مدت 16 هفته با مکمل زعفران یا دارونما تحت درمان قرار گرفتند. پس از 16 هفته، گروه دریافت کننده زعفران در تست های شناختی به طور قابل توجهی بهتر از گروه دارونما عمل کردند.

2. سرطان

تحقیقات مداومی در مورد خواص زعفران برای مبارزه با سرطان وجود دارد. (5) محققان بر روی خواص آنتی اکسیدانی عصاره زعفران و ترکیبات اصلی آن کروسین، کروستین، پیکروکروسین و سافرانال تمرکز دارند.

با این حال، اطلاعات بالینی کافی برای حمایت از این ادعا که زعفران ممکن است برای درمان سرطان استفاده شود، وجود ندارد. مطالعات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

3. افسردگی

استفاده از زعفران همچنین می تواند به کاهش افسردگی کمک کند

در یک مطالعه، مکمل زعفران در کاهش علائم افسردگی بهتر از دارونما عمل کرد. با این حال، در مقایسه بیماران دریافت کننده مکمل زعفران با بیماران دریافت کننده داروهای ضد افسردگی تفاوتی در علائم افسردگی مشاهده نشد.

مطالعه دیگری نتایج مشابهی را نشان داد و اشاره کرد که عوارض جانبی کمتری در گروه دریافت کننده زعفران در مقایسه با گروه دریافت کننده داروی ضد افسردگی مشاهده شد.

4. بی خوابی

بزرگسالانی که خود گزارشی از خواب ضعیف داشتند و زعفران دریافت کردند نسبت به افرادی که دارونما دریافت کردند، بهبود بیشتری در کیفیت خواب خود گزارش کردند. این مطالعه فقط 55 بزرگسال را مورد بررسی قرار داد، بنابراین تحقیقات بیشتری با استفاده از حجم نمونه بزرگتر مورد نیاز است.

5. مشکلات چشمی

زعفران می تواند به درمان مشکلات مختلف چشم کمک کندترکیبات موجود در زعفران ممکن است کاندیدای درمان التهاب چشم و دژنراسیون ماکولا و گلوکوم مربوط به سن خفیف تا متوسط ​​باشد.

یک مطالعه بر روی 100 بزرگسال بالای 50 سال مبتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، بهبود کمی در حدت بینایی پس از دریافت مکمل زعفران خوراکی نشان داد.

مطالعه کوچک دیگری نشان داده است که مکمل زعفران ممکن است فشار داخل چشم را در بیماران مبتلا به یک نوع گلوکوم کاهش دهد.

نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان چه عوارضی در بر دارد

فواید دیگر  زعفران برای سلامتی

1. زعفران، آنتی اکسیدان طبیعی

2. سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

3. مصرف زعفران، انرژی بخش است

4. کاهش علائم و سختی های پیش قاعدگی

5. بهبود عملکرد قلب

6. بهبود عملکرد جنسی

7. کاهش وزن

8. محافظت از مغز

9.درمان زخم با زعفران

10. کمک به سلامت استخوان ها

11. بهبود عملکرد کبد

12. کمک به درمان دیابت

فواید زعفران

فواید زعفران

عوارض جانبی مکمل زعفران

زعفران در مقادیری که معمولاً در رژیم غذایی مصرف می شود بی خطر است. زمانی که به عنوان مکمل تا 6 ماه مصرف شود مشکوک است که بی خطر باشد، اما مهم است که قبل از شروع هر مکملی با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

افراد مبتلا به اختلالات خونریزی و زنان باردار نباید زعفران مکمل مصرف کنند. دوزهای بسیار بالای زعفران می تواند منجر به مسمومیت و مرگ شود.

 

1-عوارض جانبی مکمل زعفران

عوارض جانبی استفاده از زعفران می تواند شامل ناراحتی های جزئی باشد

دهان خشک
اضطراب
سردرد
سرگیجه / خواب آلودگی
حالت تهوع
تغییر در اشتها
تعریق
تحریک
استفراغ
یبوست یا اسهال
گرگرفتگی
احساس ناخوشی

2. نوسانات خلقی

همانطور که قبلاً گفته شد، زمانی که زعفران در مقادیر توصیه شده مصرف شود، خواص ضد افسردگی از خود نشان می دهد. روشی را که بدن شما سروتونین را متابولیزه می کند، هورمونی که نقش مرکزی در تنظیم خلق و خو دارد، بهبود می بخشد.

اگرچه عجله سروتونین معمولاً چیز خوبی است زیرا فوراً خلق و خوی شما را بهبود می بخشد، بدن شما ممکن است مدتی طول بکشد تا خود را با تغییر ناگهانی سازگار کند، به خصوص اگر از اختلال دوقطبی رنج می برید. این می تواند باعث اضطراب، بی قراری و رفتارهای تکانشی شود تا زمانی که بدن شما به اندازه کافی تثبیت شود تا سطح سروتونین خود را دوباره کنترل کند.

3. آلرژی
زعفران می تواند در برخی افراد واکنش های آلرژیک ایجاد کند

زعفران می‌تواند در برخی افراد واکنش‌های آلرژیک ایجاد کند که می‌تواند به یک آلرژی‌زا یا کاروتنوئیدهای موجود در آن بازگردد. این واکنش‌های نامطلوب معمولاً بر سیستم تنفسی تأثیر می‌گذارند و علائمی مانند کهیر، احتقان بینی و مشکلات تنفسی را ایجاد می‌کنند.

4. سقط جنین

به زنان باردار اکیداً توصیه می‌شود که زعفران را در مقادیر دارویی مصرف نکنند زیرا می‌تواند رحم آنها را کوچک کرده و باعث عوارض یا سقط جنین شود. با این حال، آنها می توانند با خیال راحت از زعفران در رژیم غذایی عادی خود لذت ببرند.

اثرات سوء احتمالی مصرف مکمل‌های زعفران بر مادران شیرده هنوز به درستی شناخته نشده است، اما بهتر است تا زمانی که شیردهی خود را به پایان نرسانید، احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید. این به این دلیل است که در نهایت می توانید سمیت را از طریق شیر به کودک خود منتقل کنید.

 

لاغری و کاهش وزن

عضلات

زندگی سالم

زندگی سالم/6 علائم جدی که زنان نباید نادیده بگیرند

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا