ساحلی عجیب و افسانه ای گذرگاه غول پیکر درکشور ایرلند

شنبه، ۲۶ مهر ۱۳۹۹ جاذبه های گردشگری
گذرگاه غول پیکر درایرلند

گذرگاه غول پیکر ایرلند (GIANT CAUSEWAY)

گذرگاه غول پیکر در شهر آنتریم در سواحل شمالی کشور ایرلند واقع شده و به جزیره ای پر رمز و راز معروف است.
گذرگاه غول پیکر در شهر آنتریم در سواحل شمالی کشور ایرلند واقع شده و به جزیره ای پر رمز و راز مشهور هست، باتوجه به شکل ظاهری این منطقه اکثر مردم ایرلند تا سال ها جرأت وارد شدن به آن جا را در خود نمی دیدند. در این جزیره سنگ ها و ستون ها بطور باور نکردنی در کنار هم قرار گرفته اند و در بعضی از آن ها ترک های بزرگی وجود دارد.

گذرگاه غول پیکر درایرلند

گذرگاه ساحلی غول پیکر:

با تعداد ۴۰۰۰۰ ستون سنگی به هم پیوسته از جنس بازالت بر اثر فوران آتشفشان در دوران باستان به وجود آمده است. این منطقه واقع در شهرستان آنتریم در ساحل شمال شرقی ایرلند شمالی در حدود سه مایلی شهر بوشمیلز قرار دارد. در یک نظرسنجی این منطقه به عنوان چهارمین شگفتی بزرگ انگلستان انتخاب شد. بسیاری از ستون‌ها به شکل منشورهای شش ضلعی هستند ولی ستون‌های چهار، پنج، هفت و هشت ضلعی نیز در میان آن‌ها به چشم می‌خورد. ارتفاع این ستون‌ها گاه به ۱۲ متر نیز می‌رسد. میلیون‌ها سال هوا زدگی و فرسایش اشکال مختلفی را در این سنگ‌های آذرین به وجود آورده است.

گذرگاه غول پیکر Giant Causeway

حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون سال قبل در دوره ی زمین شناسی پالئوژن، آتشفشان های پیرامون شهر انتریم بسیار فعال بودند؛ طوری که گاهی وقت ها حتی چند‌بار در روز فوران می کردند و گدازه های آن روی خاک‎ های آهکی جزیره راه افتاده و مساحت زيادي از زمین های اطراف را می پوشاند. به مرور زمان این گدازه ها روی زمین حرکت می کردند، شکاف هایی را که در اثر فوران های گذشته ایجاد شده بود می پوشاندند و در تمامی شکستگی ها نفوذ می کردند. ستون های سنگی از دامنه های کوه آغاز و تا ساحل دریا ادامه پیدا می کند و درون آب ناپدید می شوند. ارتفاع این ستون ها گاه به ۱۲ متر هم می رسد.
افسانه های گذرگاه غول در ایرلند شمالی

افسانه های گذرگاه غول در ایرلند شمالی

داستان‌های غول پیکر

داستان این گذرگاه در میان مردم ایرالند جالب و خواندنی است. این مکان در واقع به علت جدال بین یک غول بزرگ ایرلندی به نام فیون مک کومایل (Fionn mac Cumhaill) و مرد بزرگ اسکاتلندی به نام بنان دونر (Benandonner) ایجاد شده است.طبق این افسانه زمانی که این دو غول همدیگر را لعنت کردند، فیون مسیری سنگی برای رسیدن به اسکاتلند به منظور شکست دشمن خود یعنی بنان دونر می‌سازد و بنان دونر این مسیر را پاره پاره می‌کند. این پله‌های سنگی نتیجه‌ی مبارزه‌ی این دو غول است.

سال های زيادي مردم کشور ایرلند بر این باور بودند که منطقه گذرگاه غول پیکرGiant Causeway’s را موجودی که دارای نیروهای فرا انسانی بوده ایجاد نموده است. قصه بر می گردد به یک غول عظیم ایرلند به اسم Fion mac Cumhaill که در یک چالش با یکی از اساطیر اسکاتلندی به اسم غول Benandonner بوده است. از همین رو Fion هنگامی که متوجه می شود بناندور از وی قوی تر است پیوسته خود از او مخفی نگه می داشته است.

همسر فیون که Oonagh نام داشته فیون را شبیه یک کودک مراقبت می نموده و او را در گهواره قرار داده بوده است. زمانی که بناندور اندازه کودکی درون گهواره است را می بیند، به این فکر میافتد که حتماً پدر این او یک غول پیکری در بین تمام غول های دنیا است. به همین علت از شدت ترس دربرابر پدر فیون Fion|پا پس کشید و با فرار از این منطقه باعث شد تا سنگ ها بشکنند و این جاذبه طبیعی بوجود بیاید.

 

مناطق جذاب و گردشگری کیش

ساحلی با درختان نارگیل در کیش

مسجد جامع عتیق شیراز

مسجد جامع عتیق کهن ترین مسجد شیراز

آخرین دیدگاه‌ها

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا