گیاه اسپاتی فیلوم/طریقه نگهداری گل اسپاتی فیلوم

پنج‌شنبه 27 خرداد 1400 گل و گیاه
گیاه اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم با نام مشترک برازنده “سوسن صلح” یک گیاه خانگی آسان و کم نور است.
این گیاه یکی از بالاترین میزان دفع سموم مانند فرمالدئید ، آمونیاک و مونوکسیدکربن از هوای داخلی آلوده را دارد.

بیایید نگاهی به مراقبت از گیاه اسپاتی فیلوم یا سوسن صلح بیندازیم. پرورش سوسن صلح به عنوان گیاهان خانگی سوسن صلح گیاهان آپارتمانی عالی را برای خانه یا محل کار ایجاد می کنند.

این گیاهان دوست داشتنی نه تنها فضای زندگی را روشن می کنند ، بلکه در تمیز کردن هوای اتاق خود نیز بسیار عالی عمل می کنند. معمولاً این گیاهان دارای برگهای سبز تیره و “گل” های سفید هستند.;

گیاه اسپاتی فیلوم گیاه مخصوص تصفیه هوا

اسپاتی از جمله گیاهان تصفیه کننده‌ هواست که گلهای سفید آن نشانه پاکی وتمیزی است و می‌تواند یک هدیه بسیار عالی برای عزیزانتان باشد. گیاه اسپاتی در مناطق گرمسیری رشد میکنند و در لیست گیاهان آپارتمانی همیشه گلدار قرار می‌گیرد. این گل زیبا از انواع گلهای آپارتمانی سایه دوست است که تنها نیازی که دارد، رطوبت بالاست.بهتر است برایش جزیره درست کنید

 

گیاه اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم بومی مناطق گرمسیری آمریکا و جنوب شرقی آسیا و در حدود ۴۰ گونه دارد که مشهورترین آنان Spathiphyllum wallisii است که به عنوان گیاهی گلدانی و آپارتمانی طرفداران بیشماری دارد.

آنها گیاهان چند ساله علفی همیشه سبز و دارای برگهای بزرگ به طول 12-65 سانتی متر و عرض 3-25 سانتی متر هستند. گلها به صورت پیازچه تولید می شوند ، و توسط گیاهچه ای به طول 10-30 سانتی متر ، سفید ، زرد یا مایل به سبز احاطه شده اند. این گیاه برای زنده ماندن به مقدارکم نور و آب نیاز دارد.

 

گیاه اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم

شرایط نگهداری گل اسپاتی فیلوم:

آبیاری:

آبیاری اسپاتی فیلوم بسیارآسان است و در واقع خودش زمان دقیق آبیاری را به شما می‌گوید ! اما چگونه !؟ برگهای این گیاه به محض احساس تشنگی به سمت پایین خم می‌شوند . بعد از آبیاری برگ ها دوباره سرحال شده و به حالت طبیعی خود برمی‌گردند. دقت داشته باشید  رویه‌ی خاک خشک شود آبیاری را انجام دهید

در حالت ایده آل ، خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید در غیر این صورت وقتی خاک خشک شد کاملاً آبیاری کنید اما اجازه ندهید گیاه در آب بنشیند. از پژمردن گیاه خودداری کنید

هر چند وقت یکبار گیاه را زیر دوش قرار داده و برگها را آبیاری کنید تا گرد و غبار جمع شده پاک شود.

نور:

نور غیر مستقیم و نیم سایه برای اسپاتی فیلوم خوب است. اسپاتی را در محیط خیلی تاریک قرار ندهید، چرا که باعث بی حالی برگهای گیاه خواهد شد.هرچه نور بیشتری دریافت کنند بیشتر شکوفا می شوند.

گیاه اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم

رطوبت:

رطوبت را گل اسپاتی دوست دارد. از جمله راههای تامین رطوبت گیاهان، ایجاد جزیره در زیر گلدانی است.(درست کردن جزیره :مقداری سنگ را تمیز شسته در ظرف زیر گلدان تون بریزید و ظرف را پر آب کنید) همچنین قرار دادن یک ظرف آب در کنار این گیاه نیز سبب افزایش رطوبت محیط آن خواهد شد.

خاک:

گیاه اسپاتی فیلوم به خاکی سبک با زهکش بالا نیازمند است. مخلوط خاک برگ همراه با مقداری پیت ماس برای این گیاه خوب است.

دما:

به هوای سرد حساس است و بهتر است در دمای کمتر از 13 درجه قرار نگیرد. چون در هوای گرمسیری رشد کرده. در مورد هوای خیلی گرم نیز به همین صورت است و گیاه حتما باید غبار پاشی شود تا خنک شود. در غیر اینصورت برگها و گل دچار سوختگی خواهند شد.

کوددهی:

کوددهی این گیاه بهتر است که در فصول رشد یعنی بهار و تابستان صورت گیرد. دادن انواع کود کامل حاوی منیزیم و آهن، برای اسپاتی بسیار مناسب است.

اسپاتی فیلوم به 2 طریق تکثیر می شود :

1. تقسیم بوته و 2. کاشت بذر

برای تکثیر اسپاتی فیلوم می توان گیاه مادر را به سه قسمت تقسیم نمودو در گلدان جداگانه قرارداد سعی کنید در همان سطحی که در گلدان قبلی قرار گرفته بود در گلدان جدید هم بکارید .

 

گل پدیلانتوس/شرایط  نگهداری و پرورش گل پدیلانتوس

آشنایی با چند کاکتوس زیبا و کمیاب

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا