شرایط کاشت و مراقبت از گل مارگریت در باغچه

چهارشنبه 8 بهمن 1399 گل و گیاه

فهرست:

  1. روش های تکثیر گل مارگریت
  2. آفات و مشکلات گل مارگریت
  3. سوالات متداول

 

 

🎁فارسی اصیل:ندارد              🟢 فارسی رایج:مارگریت                   💦   نام علمی:Leucanthemum superbum

🟩 خاستگاه:جزایر قناری               🔱  از خانواده:Asteraceae                  💢  رنج قیمت:3500-5000                      🔅    معیار زیبایی:گل

بومی جزایر قناری است. نوعی داودی است ولی از نظر ویژگی های بوته، گل و غیره از داودی متمایز است. گیاهی علفی دائمی و اغلب با قاعده چوبی است و گاهی به صورت یک ساله کشت می شود. برای گل بریده، حاشیه کاری و گلدان کشت می شود. برگ آن مانند داودی بوی خاصی نمی دهد. وسط گل کاملا نمایان است و به رنگ سفید یا زرد روشن است. گل ها به رنگ سفید، زرد و صورتی با سایه هایی از صورتی، آبی و پرتقالی مشاهده می شود.

گل مارگریت گیاهی علفی، دائمی و چندساله است که بیشتر به صورت گیاه یکساله کشت می شود. ساقه های این گیاه چوبی است و گلهای آن کلاپرک بوده و دارای دو نوع گلبرگ است؛ یک نوع گلبرگ های زبانه ای که به رنگهای سفید و صورتی روشن است و یک نوع گلهای آن لوله ای شکل است که به شکل دایره ای در وسط گل قرار دارد. این گیاه ارقام پا بلند و پا کوتاه دارد که ارقام پا بلند برای تزیین در دسته گلها و ارقام پا کوتاه برای کاشت کف پوش و فضای سبز به کار می رود. گلدهی این گیاه از اواسط بهار شروع شده و تا پایان تابسان ادامه دارد.

گیاه زینتی مارگریت همچنین با نام گیاه زینتی شستا نیز شناخته می‌شود، یک گیاه چند ساله محبوب و پر طرفدار است که گل‌های سفید بسیار زیبا با مرکز زرد رنگ تولید می‌کند. این گیاه می‌تواند به ارتفاع 60 تا 90 سانتی‌متر و عرض 30 تا 60 سانتی‌متر رشد کند و دارای برگ‌های نیزه‌ای شکل به رنگ سبز تیره می‌باشد.قطر گل‌ها معمولا 2/5 تا 5 سانتی‌متر است ولی گاهی اوقات قطر گل‌ها به 10 سانتی‌متر هم می‌رسد.

گل مارگریت رشد آسانی از طریق بذر دارد و در خاک‌های ضعیف هم رشد می‌کند. این گل یک گل بسیار عالی برای شاخه گل بریده و استفاده در دسته گل می‌باشد. گل مارگریت برای کاشت در باغ و باغچه بسیار مناسب است و چشم انداز بسیار زیبایی ایجاد می‌کند، همچنین قابل کاشت در گلدان نیز می‌باشد. گل مارگریت چشم اندازی فراموش نشدنی از زیبایی را در زمین به وجود می‌آرود. گل مارگریت سرما را تا حد زیادی تحمل می‌کند و در مناطقی که دمای هوا در زمستان 1- تا 30- درجه سانتی‌گراد است رشد می‌کند.

گلدهی:بسته به نحوه کاشت و مراقبت، از اردیبهشت تا آبان ماه گل ظاهر می شود. در باغچه عمدتا گلدهی آن تابستان است.

نیازها:به خاک سبک با زه کشی کامل نیاز دارد، در محل آفتابی باید کشت شود. در مناطقی که دما تا °C5- کاهش می یابد، باید از خاکپوش زمستانه استفاده کرد.

افزایش:با بذر و تقسیم بوته و قلمه ساقه افزایش می یابد. زمان کاشت بذر مانند بقیه چندساله ها اواسط تابستان است. نشاء، در پائیز یا بهار منتقل شده و در تابستان گل می دهد. اگر بوته ها جابجا نشوند در تابستان سال دوم گـل بیشتری می دهند. پس از آن بهتر است بوته ها جا به جا شوند. تقسیم بوته در اسفند یا فروردین انجـام می شود.

برداشت: برداشت گل زمانی است که کاملا باز شده باشد.

نگهداری: در انبار با دمای °C4 به مدت 2 تا 3 روز قابل نگهداری است.

روش های تکثیر گل مارگریت

۱- کاشت بذر:می توان بذر مارگریت را در فضای باز یا در خزانه کاشت.اگر می خواهید در فضای باز بذر را بکارید، باید در بهار، زمانی که دما تقریبا بالا ده درجه رسیده است، این کار را انجام دهید.در ناحیه ای که آفتاب گیر باشد خاک را تا عمق ۲۵-۳۰ سامنتی متری شخم بزنید و با مواد آلی آن را تقویت کنید.

فراموش نکنید که خاک باید سبک باشد و اگر نیست زهکشی کنید.برای کاشت بذر در خاک دو سوراخ به عمق ۳میلی متر با فاصله های ۲۰-۲۵سانتی متری ایجاد کنید. بذر را درون آن قرار دهید و سعی کنید خاک آن را مرطوب نگه دارید.عمل جوانه زنی از ۷تا ۲۱ روز طول خواهد کشید.

برای کاشت بذر مارگریت در فضا بسته بهترین زمان اواخر زمستان است. بستری که می خواهید بذر را در آن بکارید پر از خاک سبک و تقویت شده کنید.بذر را در نور مستقیم قرار ندهید ولی حتماْ نور دریافت کند و مدام آن را مرطوب کنید. می توانید نایلونی که رنگ آن تیره نباشد رویش بکشید.عمل جوانه زنی از ۷تا ۱۴ روز ممکن است طول بکشد

بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا

۲– تقسیم بوته:زمان مناسب‏ برای تقسیم بوته مارگریت فصل بهار است و گیاه قبل آن نباید آبیاری شود.گیاه را همراه با خاک‏ اطرافش از گلدان خارج کنید و به چند گیاه کوچک‏تر که داراى ریشه هستند تقسیم کنید. به این ترتیب دو یا سه گیاه کوچک‏تر خواهید داشت. حالا ریشه‏ هاى زاید و بلند و قسمت‏هاى پوسیده را با قیچى جدا می کنید.

از گیاهان مریض برای این کار استفاده نکنید.برای آماده کردن گلدان در کف آن دو سوراخ ایجاد کنید و به قطر حدود یک سانتی متر سنگ ریزه بریزید. تا حدود یک سوم گلدان را خاکی مخلوط از خاک باغچه, خاک ماسه ای و خاک برگ بریزید. گیاه را قرار داده و دوباره خاک بریزید، تا حدی که گیاه با خاک هم سطح شود. سپس آبیاری کنید.اگر قسمت آسیب دیده ای بود می توان با قچی جدا کرد.

۳- قلمه زدن ساقه:برای قلمه زدن از گیاهی قلمه را تهیه می کنیم که ۱- جوان ولی بالغ باشد. ۲-مریض، آفت زده و آسیب دیده نباشد. ۳-کمبود مواد معدنی نداشته باشد.۴ – گیاه فصل جاری یا فصل رشد سال قبل باشد.

بهتر است صبح زود که گیاه مارگریت آماس و متوم است قلمه را تهیه کنید. برای تهیه آن قیچی هرس تیز یا چاقوی نازک و تیز لازم است.طول قلمه باید ۱۰تا۱۵ سانتی متر باشد. تمام برگ ها و گل ها و شاخه ها کنده شوند و فقط یکی دوتا برگ در نزدیک راس باقی بماند.خاک باید شنی یا ماسه ای درشت باشد که تونایی نگهداری آب و رطوبت زیاد را داشته باشد.نحوه قرار دادن آن و جهت آن مهم است. باید جهت آن گونه ای باشد که جوانه ها روبه بالا باشند و قلمه باید یک سوم یا یک دومش در محیظ کشت قرار گیرد.

محیط کشت مارگریت باید همیشه مرطوب باشد ، دما کلاْ باید خنک باشد و دمای خاک باید ۲۰ تا ۲۵ درجه باشد. قلمه با این که نور خورشید دریافت می کند برای انجام عمل فتوسنتز و تغذیه ولی نباید در نور مستقیم قرار بگیرد.تا زمانی که قلمه محکم نشده باید مستمر مرطوب شود و دمایش خنک باشه تا بهتر و زودتر ریشه بدهد.

آفات و مشکلات گل مارگریت

معمولاً دچار این چنین مشکلی نمی شود ولی آفت های معمول آن کنه عنکبوتی و شته هستند(همچنین شپشک آردآلود) که از نشانه های آن زرد شدن قسمت های جدید گل و بدشکل شدن برگ ها است.راه حل آن استفاده از سموم تماسی, سیستماتیک است.

بیماری های آن هم معمولاْ در اثر نرسیدن نور کافی یا آبیاری زیاد یا هر دو ایجاد می شود که راه حل آن جدا کردن بخش های آسیب دیده و در صورت نیاز استفاده از قارچ کش است.

سوالات متداول

🌼این گیاه چند ساله با گل های آفتاب گردانی خود ، بومی فرانسه و اسپانیا می باشد.

🌼 این گیاه دارای ریزوم است که با فرا رسیدن زمستان قسمت های هوایی آن خشک شده و با فرا رسیدن بهار ساقه های جدیدی رشد می کند. ارتقاع ساقه های هوایی بین 30 الی 100 سانتیمتر است.

🌼فصل گلدهی از اوایل بهار شروع می شود. گل ها جاذب پروانه ها است.

🌼خاک : خاک باید زهکش خوب داشته باشد. استفاده از خاکبرگ و کود پوسیده، خاکی غنی با زهکش مناسب برای این گیاه ایجاد می کند.

🌼آبیاری : رطوبت بیش از اندازه برای این گیاه باعث پوسیدگی ریشه ها (ریزوم ها) می شود. آبیاری منظم در فواصلی که سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست داده باشد، باعث رشد و گلدهی بهتر می شود.

🌼نور : به نور مستقیم آفتاب در تمام روز احتیاج دارد.

🌼ساقه ها و گل های پژمرده را مرتبا حذف کنید تا گلدهی ادامه یابد. همچنین ساقه هایی که چوبی شده اند را از نزدیکی سطح زمین قطع کنید تا رشد ساقه های جدید و جوان از قسمتهای زیر زمین تحریک شود. فصل گلدهی اوایل بهار ،مقاوم به سرما

مراقبت از گیاه بامبو

گل بامبو/گل خوش شانسی

جوان سازی و هرس درختان در زمستان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا