تداوم عوارض طولانی مدت ویروس کرونا 

یکشنبه 21 دی 1399 سلامت

عوارض طولانی مدت ویروس کرونا به گزارش مجله دایان:خستگی، مشکلات تنفسی و مشکلات خُلقی و روانی از جمله عوارضی است که ماهها پس از بهبودی بیماری کووید-۱۹ ادامه پیدا می کنند.

به گفته محققان تجزیه و تحلیلها نشان می دهد که اکثر بیماران پس از خروج از بیمارستان حداقل با برخی از علائم کرونا ویروس مواجه هستند که تاکید کننده نیاز به مراقبت های پس از بیمارستان به ویژه برای افرادی است که عفونت های شدید را تجربه می کنند. عوارض این بیماری به دو صورت طولانی مدت و کوتاه مدت است و ممکن است در پروسه زمانی کوتاهی برطرف شود. البته طولانی بودن یا کوتاه بودن عوارض ناشی از این بیماری بستگی به شدت بیماری و زمان مراجعه بیمار دارد.

عوارض طولانی مدت ویروس کرونا

در چندین مطالعه عوارض طولانی مدت بیماری کووید-۱۹ تایید شده اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این مشکلات حتی افرادی را که به نوع خفیف بیماری نیز مبتلا هستند درگیر می کند.

افراد مبتلا به کرونا پس از بهبودی اولیه، در هنگام فعالیت بدنی دچار تنگی نفس می‌شوند که بعضا تا مدت نامعلومی باقی می‌ماند.

در بعضی از افراد تداوم سرفه‌ها که علت ان تحریک و التهاب راه‌های هوایی ناشی از درگیری ریوی می باشد.

دربعضی افراد در حس بویایی و چشایی‌ اختلال ایجاد می شود و طعم غذا را به خوبی حس نکرده و هیچ بویی را نیز احساس نمی‌کند.

ریزش مو وخراب شدن دندان ها که علت ان ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن می باشد.

متخصصان می‌گویند که ابتلای مجدد به کرونا در کسانی که یکبار مبتلا شده اند وجود دارد چرا که در برخی افراد، با ابتلا به کرونا آنتی بادی بالا نمی‌رود و یا در صورت بالا رفتن پس از مدتی کاهش پیدا می‌کند و این افراد پس از بهبودی، باز هم در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

ویروس کرونا

همچنین به گفته متخصصان عفونی، در افرادی که بار اول کرونا را به شکل ضعیف گرفته‌اند، این احتمال هست که در صورت ابتلای مجدد، بیماری به شکل شدیدتری بروز پیدا کند و نمی‌توان در این رابطه بصورت قاطع سخن گفت که چون بار اول سبک گرفته‌اند، بار دوم هم به همین صورت خواهد بود.

ویروس کرونا بسیار ویروس پیچیده و جدیدی است که صحبت قطعی در مورد آینده آن، نیازمند تحقیقات جامع و گسترده‌تری خواهد بود، همچنین هیچ تضمینی بر اینکه در چه افرادی علائم خفیف یا شدید بروز می‌کند وجود ندارد.

به گفته محققان بسیاری از مبتلایان بعد از بهبودی دو هفته‌ای، کماکان از تداوم حداقل یک مورد از عوارض بیماری شکایت دارند که می‌تواند از یک هفته تا چند ماه به طول بینجامد.

به دلیل تمام مسائل و مشکلاتی که این ویروس ناشناخته در روند ابتلا و بعد از بهبود به وجود می‌آورد و همچنین خستگی و فشاری که بر کادر بهداشت و درمان و خانواده‌هایشان وجود دارد، کماکان مردم باید اصول بهداشتی اعم از استفاده از ماسک، شستشو و ضدعفونی دست‌ها و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند تا هرچه زودتر شاهد کاهش قابل توجه آمار مبتلایان باشیم.

 

اهمیت ویتامین D و ویتامین B12 چیست

اهمیت ویتامین D و ویتامین B12 چیست

فواید نخود

فواید نخود چیست/8 دلیل که امروز باید خوردن آنها را شروع کنید!

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi