خشکی لب|لب ها آینه سلامتی شما |7 دلیل ایجاد خشکی لب

سه‌شنبه 16 دی 1399 سلامت
مشکلات و علت خشکی لب

 چه عواملی باعث ایجاد خشکی لب این عضو حساس بدن می شود ؟

با وجود بیش از یک میلیون رشته ی عصبی در لب ها این نقطه از بدن حساس ترین عضو بدن به شمار می آید . بروز هر گونه علائم در لب خبر از یک مشکل در بدن را به دنبال دارد .پس لب های شما نیاز به مراقبت ویژه ای دارد .

ازعمده مشکلات لب ها

1- خشک شدن لب

خشک یکی از رایج ترین مشکلات پوستی است که معمولا” با شروع فصل های سرد سال بیشتر می شود . در این صورت فرد اغلب با لبها ی خشک روبرو است و احساس ناخوشایندی دارد .

2- ترک لب و پوسته پوسته شدن لب ها

در موارد شدید تر ، خشکی لب ها به همراه ترک و پوسته پوسته شدن و خونریزی است و غالبا” با درد همراه است که بسیار آزار دهنده می باشد .

3- تبخال

از دیگر مشکلاتی که در لب و کناره ی دهان با آن روبرو هستیم تبخال است که ایجاد تبخال ها به هر علت در لب باعث تورم ،قرمزی ،درد و در بعضی مواقع با خونریزی همراه است .

4- ورم کردن لب

متورم شدن لب ها از شایع ترین مشکلات پوستی است که گاها” به دلیل آفتاب سوختگی و یا قرار گرفتن در معرض هوای بسیار سرد بروز می کند که در این صورت نیز لب ها با تورم ،درد و قرمز شدن لب ها همراه است .

5-قارچی شدن گوشه های لب

از دیگر مشکلات لب می باشد که به دلیل جمع شدن بزاق دهان در کناره های لب و رشد قارچ در این نقطه اتفاق می افتد و با درد خشکی احساس کشش تورم و قرمزی همراه است .

مشکلات و علت خشکی لب

مشکلات و علت خشکی لب

مشکلات و علت خشکی لب

از دلایل خشکی لب چیست ؟

1- بیماری ها

در برخی بیماریها که علائم  بیماری با تب همراه‌است ،دیابت ، کم کاری غده تیروئید، پسوریازیس،و برخی آلرژیها، … می‌توانند  باعث ایجاد خشکی در لب ها شود.

2- عوارض بعضی داروها

مصرف داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها ،داروهای  ضد آکنه، داروهای سرما خوردگی  و … اغلب به عنوان یک عارضه جانبی، موجب خشکی لبها می‌شوند.

3- موارد محرک

استفاده از لوازم آرایشی با کیفیت پایین و نامرغوب ،بعضی  آدامس‌ها و شیرینی‌های بدلیل داشتن ماده ای به نام  سینامیت‌ و تماس لب با اسید مرکبات  نیز می‌توانند موجب تحریک و خشکی لب شوند.

4- بزاق دهان

بعضی افراد به دلیل داشتن عادت های غلط به صورت پیوسته لب های خود را با زبان خیس می کنند که همین عادت به دلیل تماس مکرر بزاق دهان با لب ها باعث خشک شدن لب ها و در بعضی موارد ترک خوردن لب می شود

5- کم  شدن آب بدن

کمبود آب یکی از اصلی ترین علت های خشک شدن  لب محسوب می‌شود. برای جبران این کم آبی  حداقل روزانه  هشت لیوان آب   مصرف کنید تا از هیدارته نگه داشتن بدن اطمینان حاصل شود.

6- تننفس دهانی

از دیگر اشتباهاتی که باعث خشک شدن لب ها و دهان می شود تنفس از طریق دهان است که در برخی افراد به دلیل انسداد مجاری بینی صورت می گیرد

7-آفتاب سوختگی یا آلودگی هوا

پوست لب‌ بدلیل حساس بودن در مجاورت نور آفتاب یا عوامل محیطی دیگر نظیر سرمای شدید و گرد و غبار آسیب می بیند از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید یا سرمای شدید پرهیز کنید .

بهترین درمان خانگی  برای رفع خشکی و ترک لب ها

شکر -گلبرگ گل سرخ -روغن نارگیل -روغن کرچک -سرشیر -آلوئه‌ ورا -خیار -وازلین

خواص گیلاس

خواص گیلاس/6 فواید شگفت انگیز میوه گیلاس

darman jay josh

درمان جای جوش و آکنه با روش های نوین/ 5 روش درمان جوش و آکنه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi