بیوگرافی مرلین مونرو/افشاگری قتل مرلین مونرو بعد از 50 سال

شنبه 17 اردیبهشت 1401 بیوگرافی
مرلین مونرو

چکیده ای بیوگرافی مرلین مونرو

بیوگرافی مرلین مونرو

نام واقعی: نورما جین مورتنسون

متولد: 1 ژوئن 1926 در لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

درگذشت: 5 اوت 1962 در لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

علت مرگ:(مصرف بیش از حد مواد مخدر)

پیشه:بازیگر-مدل-خواننده

سال‌های فعالیت: ۱۹۴۵–۱۹۶۲

همسران: جیمز دوگرتی (ا. ۱۹۴۲–۱۹۴۶)-جو دی‌ماجیو (ا. ۱۹۵۴–۱۹۵۵)-آرتور میلر (ا. ۱۹۵۶–۱۹۶۱)

بیوگرافی مرلین مونرو

بیوگرافی مرلین مونرو

مرلین مونرو که بود؟

مرلین مونرو بازیگر، کمدین، خواننده و مدل آمریکایی بود. او به یکی از ماندگارترین چهره های نمادین جهان تبدیل شد و هم به خاطر تجسم جذابش از نماد جنسی هالیوود و هم به خاطر مبارزات شخصی و حرفه ای غم انگیزش در صنعت فیلم به یاد می آید.

زندگی و مرگ او هنوز موضوع بحث ها و گمانه زنی های زیادی است. او به خاطر روابطش با آرتور میلر، جو دی ماجیو و احتمالاً رئیس جمهور جان اف کندی شناخته شده است.

 

مرلین مونرو متولد چه سالی است

نورما جین مورتنسون در بیمارستان شهرستان لس آنجلس در 1 ژوئن 1926 به دنیا آمد

 

خانواده مرلین مونرو

مونرو در لس آنجلس به دنیا آمد و بزرگ شد. بیشتر دوران کودکی خود را در خانه‌های پرورشگاهی و یتیم‌خانه گذراند

مادرش، گلادیس پیرل بیکر از خانواده‌ای فقیر از غرب میانه بود. هویت پدر مرلین هرگز مشخص نشد.

گلادیس به عنوان برش‌گر فیلم نگاتیو در صنایع ادغام فیلم کار کرد

از آنجایی که گلدیس از نظر روانی و مالی قادر به مراقبت از مرلین جوان نبود، گلدیس او را تحت سرپرستی خانواده ای به نام The Bolenders قرار داد. اگرچه خانواده بولندر می خواستند مرلین را به فرزندی قبول کنند، گلدیس در نهایت توانست سبک زندگی خود را تثبیت کند و مرلین را زمانی که مرلین 7 ساله بود به او بازگرداند. با این حال، مدت کوتاهی پس از بازپس گیری حضانت مرلین، گلدیس دچار یک فروپاشی روانی کامل شد و به عنوان یک اسکیزوفرنی پارانوئید تشخیص داده شد و در یک بیمارستان روانی دولتی بستری شد.

او بقیه عمر خود را در بیمارستان و خارج از بیمارستان گذراند و به‌ندرت با مونرو در ارتباط بود. دوست مادرش گریس گدارد، مسئولیت امور او و مادرش را بر عهده گرفت.

مرلین در 9 سالگی به یتیم خانه سپرده شد و در این مدت 11 خانواده سرپرستی او را برعهده داشتند، مرلین در دومین خانه مورد تجاوز قرار گرفت این تجاوز تأثیرات روانی عمیقی بر او و به ویژه رفتار جنسی او گذاشت؛ او به طور دردناکی احساس نا امنی می‌ کرد

 

همسر مرلین مونرو

همسر مرلین مونرو

همسران مرلین مونرو

مونرو در طول زندگی خود سه شوهر داشت: جیمز دوگرتی (1942-1946). جو دی ماجیو (1954) و آرتور میلر (1956-1961). او همچنین به خاطر روابط عاشقانه اش با مارلون براندو، فرانک سیناترا، ایو مونتان و کارگردان الیا کازان به یاد می‌آید.

همسر اول:مونرو راهی برای خروج از ازدواج داشت و در سال 1942 در سن 16 سالگی با دوست پسر و تاجر دریایی خود جیمی دوگرتی ازدواج کرد.
دوگرتی در همسایگی یکی از دوستان مادر مونرو زندگی می کرد. او به او پیشنهاد کرد که می تواند با مونرو ازدواج کند تا او را به یتیم خانه یا خانواده دیگری فرستاده نشود.

وقتی آنها ازدواج کردند، مونرو به تازگی 16 ساله شده بود و این زوج فقط چند ماه بود که با هم قرار داشتند. بعد از اینکه حرفه مونرو شروع به اوج گرفتن کرد، در سپتامبر 1946 به دنبال طلاق سریع بود.

 

همسر دوم:در سال 1954، مونرو به مدت 9 ماه با بزرگ بیسبال دی ماجیو ازدواج کرد.بلافاصله، این زوج شروع به مشکلات کردند. مونرو دو سقط جنین و حاملگی خارج از رحم را تجربه کرد. بعد از اینکه میلر و مونرو با هم در مورد آخرین فیلم او به نام The Misfits کار کردند، آنها در 20 ژانویه 1961 از هم جدا شدند.

پس از مرگ او، دی ماجیو به مدت 20 سال آینده گل رز قرمز را به سرداب او تحویل داد.

 

همسر سوم:در سال ۱۹۵۵ ازدواج آرتور میلر نمایش‌نامه‌نویس برجسته آمریکایی با مریلین رخ داد. زندگی آنان ۵ سال به طول انجامید، او سه بار مجبور به سقط جنین شد. این موضوع تأثیرات روحی اسف باری روی مریلین گذاشت و به قرص‌هایی که پزشک تجویز می‌کرد اعتیاد پیدا کرده بود. آرتور میلر نویسنده نیز آدم سختی بود و سر صحنه فیلمبرداری دخالت می‌کرد و به کارگردان می‌گفت که مثلاً بخشی از فیلم‌نامه را که مربوط به مریلین است، باید تغییر دهند.

بیوگرافی مژده لواسانی

 

مرلین مونرو

مرلین مونرو

حرفه بازیگری مرلین مونرو

مونرو آرزو داشت بازیگری مانند جین هارلو و لانا ترنر شود. هنگامی که شوهرش به اقیانوس آرام جنوبی فرستاده شد، او در یک کارخانه مهمات سازی در ون نویز، کالیفرنیا شروع به کار کرد. در آنجا بود که او برای اولین بار توسط یک عکاس کشف شد.

زمانی که دوگرتی در سال 1946 بازگشت، مونرو حرفه ای موفق به عنوان مدل داشت. در آن سال، او اولین قرارداد سینمایی خود را امضا کرد. با این قرارداد نام و تصویر جدیدی به وجود آمد. او شروع کرد به نام “مریلین مونرو” و موهایش را بلوند رنگ کرد.

با استعداد طنزگویی بالایی که داشت در سال 1953 در فیلم چگونه می توان با یک میلیونر ازدواج کرد درخشد، او سپس چندین ترانه نیز خواند

در ابتدا، مونرو در ابتدا به عنوان ماده بازیگری ستاره در نظر گرفته نمی شد. حرفه بازیگری او تا چند سال بعد واقعاً اوج نگرفت. او با صدای نفس گیر و شکل ساعت شنی خود به زودی به یکی از مشهورترین بازیگران زن هالیوود تبدیل شد. او مهارت خود را با کسب افتخارات مختلف و جذب مخاطبان زیادی به فیلم هایش ثابت کرد.

 

مرلین مونرو

مرلین مونرو

 

فیلم ها مرلین مونرو

فیلم های مونرو در طول دوران حرفه ای او بیش از 200 میلیون دلار فروش داشتند. برجسته ترین فیلم های مونرو عبارتند از:

عاشق‌پیشه (1949)

بلیط توماهاوک (1950)

“جنگل آسفالت” (1950)

همه چیز درباره حوا (1950)

“نیاگارا” (1953)

“آقایان مو بورها را ترجیح می دهند” (1953)

خارش هفت ساله” (1955)

“ایستگاه اتوبوس” (1956)

شاهزاده و دختر نمایشی (1957)

“بعضی ها داغ را دوست دارند” (1959)

بیا عشق بورزیم (1960)

نامناسب ها (1961)

“چیزی باید داد” (1962)

 

مرلین مونرو

مرلین مونرو

بیماری مریلین مونرو

مریلین مونرو از بیماری اختلال دوقطبی رنج می‌برد. گاهی دچار افسردگی شدید بود و گاهی شاد و خوشحال بود علاوه بر آن مریلین مونرو از لکنت زبان نیز رنج می‌ برده است

علت مرگ مرلین مونرو در آن زمان !

مرلین  در 5 اوت 1962 در کالیفرنیا درگذشت.علت مرگ وی، «مصرف بیش از حد داروی خواب‌آور» ذکر شد

دلیل رسمی مرگ وی «خودکشی» بر اثر «مصرف بیش از حد داروهای خواب‌آور و آرام‌ بخش» اعلام شد،

 

وصیت نامه مرلین مونرو

هنگامی که او در سال 1962 در سن 36 سالگی درگذشت، ملکی به ارزش 1.6 میلیون دلار از خود به جای گذاشت.

مونرو در وصیت نامه خود، 75 درصد از آن دارایی را به لی استراسبرگ، مربی بازیگری خود، و 25 درصد را به دکتر ماریان کریس، روانکاو خود وصیت کرد.

یک صندوق امانی برای مادرش، گلدیس بیکر الی، سالانه 5000 دلار تأمین می کرد.

زمانی که دکتر کریس در سال 1980 درگذشت، 25 درصد خود را به مرکز آنا فروید، یک موسسه روانپزشکی کودکان در لندن، سپرد. از زمان مرگ استراسبرگ در سال 1982، 75 درصد او توسط بیوه اش، آنا، و وکیلش، ایروینگ سیدمن، اداره می شود.

 

مرلین مونرو

مرلین مونرو

افشاگری قتل مرلین مونرو بعد از 50 سال

 

بعد از 50 سال نرماند هادجز78 سال، افسر و بازنشسته سازمان سی.آی ای (اطلاعات و امنیت آمریکا) که مدت ۴۰ سال در این سازمان خدمت کرده :

زمانی که در بیمارستان و دربستر مرگ بود ، اعتراف به قتل مریلین مونرو، ستاره زیبای هالیوود در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی کرد!

همچنین هادجز  گفت :

عضو یک هسته ۵ نفره حرفه‌ای ترور بوده و در بین سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۲ با دستور محرمانه دولت آمریکا، چندین شخصیت‌ معروف سیاسی و هنری در ایالات متحده را که ایده‌ها و افکارشان با منافع دولت آمریکا در تضاد بود، ترور کرده و یکی از قربانیانش مریلین مونرو بوده است!

هاجز در بستر بیماری افزود : مریلین مونرو تنها زنی بود که ترور کردم و از این کارم پشیمان هم نیستم چون مونرو با چند تن از رهبران دنیا مثل کندی و فیدل کاسترو (رهبر کشور کمونیستی کوبا) همبستر شده بود و اطلاعات زیادی در اختیار آنها میگذاشت و به تهدیدی برای منافع ایالات متحده تبدیل شده بود، طرح ترور مریلین مونرو رو طوری انجام دادیم که مرگش خودکشی به نظر برسد !

 

 

ایلان ماسک

بیوگرافی ایلان ماسک ثروتمندترین مرد جهان در 2022

 حسام منظور

بیوگرافی حسام منظور | از تدریس در دانشگاه تا بازی در تلویزیون

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا