ماساژ کف پا/ رفلکسولوژی پا برای کاهش استرس

سه‌شنبه 25 مهر 1402 سلامت
ماساژ کف پا

رفلکسولوژی نوعی ماساژ درمانی است که در آن به نواحی خاصی از پا فشار وارد می شود. طرفداران رفلکسولوژی معتقدند که این نواحی حاوی نقاط فشاری هستند که با اندام ها و سیستم های بدن مطابقت دارند. هنگامی که این نقاط فشاری از طریق ماساژ تحریک می شوند، جریان انرژی در بدن بهبود می یابد. این می تواند به کاهش درد، بهبود سلامت عمومی و حتی درمان برخی بیماری ها کمک کند.

رفلکسولوژیست با استفاده از انگشتان دست یا آرنج خود به نقاط فشاری در پاها فشار وارد می کند. این فشار می تواند ملایم یا شدید باشد، بسته به نیاز بیمار. رفلکسولوژیست معمولاً پاهای بیمار را از پاشنه تا انگشتان ماساژ می دهد. او همچنین ممکن است به قسمت های دیگر بدن، مانند دست ها یا گوش ها، فشار وارد کند.

Capture 15

فواید ماساژ پا برای استرس

ماساژ پا اغلب به عنوان یک امر تجملی در نظر گرفته می شود، اما مزایای زیادی برای سلامت کلی دارد. ماساژ پا می تواند به کاهش درد، تنش و استرس کمک کند، فشار خون را کاهش دهد و حتی سردرد را تسکین دهد.

1.  گردش خون را بهبود بخشد.

ممکن است از خود بپرسید: “آیا ماساژ پا واقعا گردش خون را افزایش می دهد؟” خب، به گفته کارشناسان دانشکده پزشکی هاروارد، این کار را می کند. اگر سبک زندگی کم تحرکی دارید (اشکال ندارد، اکثر ما این کار را می کنیم)، عضلات پاهای شما احتمالاً ورزش بسیار کمی دارند. این – همراه با تمایل کلی جامعه به کفش های تنگ و ناراحت کننده – می تواند منجر به مشکلات گردش خون در پاها شود.

به گفته متخصصان پا و بازتاب شناسی پا، حتی یک ماساژ 10 تا 20 دقیقه ای پا می تواند به رفع مشکلات گردش خون کمک کند، که به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت، جمعیت های مسن، افراد باردار و کسانی که نگرانی های سلامتی دیگری دارند که بر پاها تأثیر می گذارد، مهم است.

فواید ماساژ پا برای استرس

2. درد پا را کاهش دهد.

بسیاری از انواع ماساژ می تواند به کاهش درد کمک کند – به همین دلیل است که بسیاری به دنبال تمرین آرام بخش هستند. اما اگر درد پا دارید، ماساژ می تواند مفید باشد. یک پا از 26 استخوان تشکیل شده است که توسط بسیاری از مفاصل، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط های حساس به هم متصل شده اند. این پیچیدگی زیادی در یک منطقه کوچک است – و شانس زیادی برای انواع دردهای پا.

فواید ماساژ پا می تواند با آرام کردن ماهیچه ها و رباط های سفت و کشیده، بهبودی و بهبود عملکرد به تسکین این مشکلات کمک کند.

فواید ماساژ پا برای استرس

3.کمک به مشکلات پا

وقت گذاشتن برای ماساژ پاها به شما امکان می دهد با قسمتی از بدن که معمولاً مرکز تمرکز نیست، یک به یک وقت بگذارید. با کاهش سرعت و تمرکز بر روی تمرین، ممکن است بتوانید مشکلات پا را قبل از تبدیل شدن به مشکلات جدی شناسایی کنید.

فرقی نمی‌کند ناخن در حال رشد، بونیون مزاحم، یا به سادگی جایی که تنش یا درد زیادی وجود دارد، صرف زمان برای توجه به پاها به شما آگاهی بیشتری از عملکرد و سلامت کلی آنها می‌دهد. به علاوه، احتمالاً از مرطوب‌کننده یا روغن برای کمک به سر خوردن دست‌هایتان روی پاهایتان استفاده می‌کنید که به جلوگیری از خشکی و ترک‌خوردگی پوست کمک می‌کند. این یک برد-برد است.

فواید ماساژ پا برای استرس

4. درمان صافی کف پا و فاشیای کف پا

اگر به صافی کف پا یا فاشیای کف پا، نوعی درد مزمن پاشنه پا مبتلا هستید، ماساژ پا به درمان و بهبود برخی از این شرایط کمک می کند. به گفته Healthline، ماساژ در عرض قوس پا، به خصوص قبل از ایستادن، می تواند به رفع درد مرتبط با فاسیای کف پا کمک کند. برای کسانی که صافی کف پا دارند، متخصصان توصیه می‌کنند که چند بار در هفته کف پای خود را روی چیزی مانند توپ تنیس یا توپ گلف بچرخانند تا یک ماساژ سبک انجام دهند. این به کشش و تقویت تاندون ها و ماهیچه های سفت کمک می کند و انعطاف پذیری و تحرک کلی را بهبود می بخشد.

نکته حرفه ای: حتی اگر کف پای صاف ندارید، این ترفند توپ تنیس برای ماساژ پا در جیب پشتی شما مناسب است.

فواید ماساژ پا برای استرس

5.کاهش علائم استرس، اضطراب و افسردگی

احتمالاً درباره رفلکسولوژی پا شنیده اید، نوعی ماساژ پا که نقاط مختلف فشار روی پا را با درمان برخی شرایط و بیماری ها مرتبط می کند. این تمرین کل نگر ممکن است برای برخی عجیب به نظر برسد، اما مزایای ثابت شده ای دارد، زیرا بسیاری از پزشکان از رفلکسولوژی در هماهنگی با سایر درمان ها برای این نگرانی های مربوط به سلامت روان استفاده می کنند. یک تجزیه و تحلیل خاص در سال 2020 از مطالعات رفلکسولوژی پا نشان داد که مزایای ماساژ پا به طور قابل توجهی علائم افسردگی و اضطراب را در اکثر بیماران بهبود می بخشد.

هر نوع ماساژی می‌تواند آرامش دهنده بوده و استرس بدن را تا حدی کاهش دهد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که قسمت‌های اصلی برای کاهش استرس، ماساژ محل‌هایی مانند گردن، شانه‌ها و کمر است. اما ماساژ کف پا نیز می‌تواند به همان اندازه استرس و نگرانی را کاهش دهد.

متخصصان همچنین می‌گویند که ماساژ عمومی می‌تواند به تقویت احساس «مراقبت، راحتی و ارتباط» کمک کند، همه این‌ها می‌توانند به کاهش علائم استرس، اضطراب و افسردگی کمک کنند

فواید ماساژ پا برای استرس

6. کنترل سردرد

بر اساس بررسی سپتامبر 2015 که در مجله طب سنتی و مکمل منتشر شد، رفلکسولوژی همچنین برای کمک به مدیریت یا کاهش سردرد و میگرن ذکر شده است. این اثر ممکن است با کاهش کلی استرس با رفلکسولوژی مرتبط باشد.

به گفته دانشگاه مینه سوتا، نظریه کنترل دروازه (همچنین به عنوان نظریه درد عصبی ماتریکس شناخته می شود) نشان می دهد که درد احساسی است که توسط مغز تجربه شده و ایجاد می شود. مغز می تواند در پاسخ به عوامل عاطفی مانند استرس، احساس درد ایجاد کند. بنابراین، وقتی استرس از طریق ماساژ پا کاهش می‌یابد، ممکن است تأثیر آرام‌بخشی بر سردرد یا میگرن نیز داشته باشد.

فواید ماساژ پا برای استرس

7. کاهش فشار خون و افزایش سلامت قلب

با توجه به اینکه ماساژ پا به کاهش استرس و بهبود گردش خون کمک می کند، منطقی است که با کاهش فشار خون می تواند به افزایش سلامت قلب کمک کند. یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که رفلکسولوژی پا “در کاهش ضربان قلب در بیماران مبتلا به فشار خون مرحله 2 موثر است و تا حدی در کاهش فشار خون موثر است.” با این حال، این مطالعه روشن می کند که رفلکسولوژی باید به عنوان یک درمان مکمل برای سایر درمان ها انجام شود.

فواید ماساژ پا برای استرس

نحوه‌ی ماساژ کف پا

متخصصان توصیه می کنند هنگام ماساژ پاهای خود از فشار زیاد و حرکات دایره ای برای قسمت های گوشتی پا و فشار کمتری برای نواحی نزدیک استخوان استفاده کنید تا از هر گونه آسیبی جلوگیری کنید. برای پاشنه و گوی پای خود، متخصصان توصیه می کنند که از کف دست خود به صورت چرخشی برای ماساژ استفاده کنید، تقریباً مانند آب پرتقال. به یاد داشته باشید که همیشه در حین ماساژ از لوسیون یا روغن استفاده کنید، که به دستان شما کمک می کند

  • در محلی راحت بنشینید، یکی از پاها را خم کرده و و آن را به ران مخالف تکیه دهید.
  • به آرامی کمی از روغن ماساژ را روی پوست پا و ناخنه‌ها بمالید.
  • -رای ماساژ عمیق‌تر، برآمدگی انگشتان دست را در پا فرو برده و پا را ماساژ دهید (تصور کنید که پایتان
  • تکه‌ای خمیر است و با دست آن را مالش دهید). همچنین می‌توانید پوست و عضلات را ماساژ دهید
  • به این ترتیب که با دو دست پایتان را نگه دارید و انگشت شستتان را درون پوست فشار دهید.
  • سپس به آرامی انگشتان را به جلو و عقب حرکت داده یا آنها را از یکدیگر جدا کنید تا عضلات زیر انگشتان کشیده شوند.
  • همین مراحل را برای پای دیگر نیز انجام دهید.

 

 

 

Capture 26

فواید بی نظیر شیره خرمالو

یوگا

چگونه با یوگا درد گردن را تسکین دهیم

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا