بامیه /فواید مصرف بامیه برای سلامتی

جمعه 9 تیر 1402 آشپزی ، سلامت
بامیه

فواید مصرف بامیه برای سلامتی

بامیه در بسیاری از نقاط جهان با نام های مختلفی شناخته می شود.بامیه میوه‌ای است گلدار از خانواده پنیرکیان که زادگاهش آسیا یا آفریقاست. بامیه گیاهی است گرمسیری که در نقاط سرد، کم‌رشد و کم‌محصول می‌شود. گیاه دارای ساقه راست، پوشیده از تار و ارتفاع ۵/. تا ۱ متر (گاهی ۲ متر) است

بامیه دارای محتوای غذایی بالایی است و یک محصول اقتصادی است که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند. این سبزی چند ساله در برابر گرمای شدید و شرایط خشکی مقاوم است اما در برابر یخبندان حساس است که می تواند به غلاف ها آسیب برساند.

بامیه یک سبزی غیر نشاسته ای است و حاوی تعدادی ویتامین و مواد معدنی ضروری است. بدون چربی، بدون کلسترول، سدیم بسیار کم و کم کالری است. منبع عالی ویتامین C، منبع خوبی از منیزیم، فیبر و فولات است. و منبع متوسطی از تیامین است.

دانه ها حاوی پروتئین هایی هستند که ترکیب اسید آمینه ای شبیه به دانه سویا دارند که آن را به مکمل بالقوه ای برای رژیم های غذایی مبتنی بر سبزیجات یا غلات تبدیل می کند.

 

فواید مصرف بامیه برای سلامتی

فواید مصرف بامیه برای سلامتی

 

1. ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد

دیابت یک اختلال متابولیک پیچیده است که می تواند منجر به عوارض زیادی شود. این بیماری در سراسر جهان شایع است.

چندین مطالعه تأثیر بامیه بر سطح گلوکز خون را بررسی کرده اند. بامیه سرشار از فیبر و مواد شیمیایی گیاهی است که قند خون را ثابت می کند. برخی از مطالعات نشان می دهد که عصاره بامیه می تواند سطح گلوکز و کلسترول خون را کاهش دهد.

چندین مطالعه فواید بامیه را در افزایش سطح قند خون ثابت نشان داده اند. گنجاندن بامیه در رژیم غذایی ممکن است به بهبود کنترل گلوکز کمک کند.

 

2. ممکن است به بارداری سالم کمک کند

مانند همه سبزیجات سبز تیره، بامیه منبع خوبی از فولات است که یک ماده مغذی مهم برای زنان باردار است. مصرف کافی فولات باعث رشد سالم جنین می شود و از نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا جلوگیری می کند. همچنین ممکن است از سقط جنین زودرس جلوگیری کند.

ترکیب بامیه در یک رژیم غذایی متعادل یک راه عالی برای دریافت فولات است که برای یک بارداری سالم حیاتی است.

 

3. بامیه سطح کلسترول را کاهش دهد

عصاره بامیه ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کند.  بامیه به طور طبیعی بدون چربی اشباع و بدون کلسترول است.

. فیبر موجود در بامیه باعث می شود کلسترول اضافی موجود در بدن دفع شود. در نتیجه به درمان تری گلیسیرید ، کلسترول و چربی خون بالا کمک می کند.

 

 

فواید مصرف بامیه برای سلامتی

فواید مصرف بامیه برای سلامتی

4.بامیه استخوان های سالم را حفظ کند

خوردن متعادل برای سلامتی ضروری است. مواد مغذی متعددی از جمله کلسیم، ویتامین D، فسفر، منیزیم و پروتئین به معدنی شدن استخوان کمک می کنند.

یک وعده بامیه 6 درصد از ارزش روزانه کلسیم و 16 درصد از ارزش روزانه منیزیم را تامین می کند. بنابراین، بامیه، علاوه بر خوردن متعادل و ورزش های تحمل وزن، ممکن است به سلامت استخوان ها کمک کند.

 

5. بامیه به حفظ سلامت پوست کمک کند

پروتئین و عصاره روغن بامیه به محصولات مختلف مراقبت از پوست اضافه شده است که نتایج مفیدی را به همراه دارد.

یک مطالعه نشان داد که یک مالش دست مبتنی بر الکل که حاوی پلی ساکارید بامیه است نسبت به محصولات سنتی پاک کننده دست باعث خشکی پوست کمتری می شود.  مطالعه دیگری نشان می دهد که فلاونوئیدهای موجود در بامیه می توانند به طور بالقوه به عنوان عوامل محافظتی UVB عمل کنند و بنابراین، ممکن است در ضد آفتاب های گیاهی موضعی استفاده شوند.

مطالعه سوم استخراج روغن بامیه را ارزیابی کرد و استفاده از آن را در ساخت صابون ها، روغن های سریع خشک شونده و امولسیفایرها نشان داد.

 

4.بامیه ممکن است با خستگی مبارزه کند

غلاف بامیه سرشار از فلاونوئیدها، پلی ساکاریدها و پلی فنول ها است که اثرات آنتی اکسیدانی قوی و ضد خستگی دارند.  با این حال، خستگی یک وضعیت پیچیده است و تحقیقات بیشتری برای ایجاد ارتباط بین مصرف بامیه و خستگی ضروری است.

 

5.بامیه در برابر بیماری های کبدی محافظت کند

مطالعات حیوانی نشان داده است که مصرف روغن دانه بامیه به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی قوی می تواند به طور موثری از آسیب کبدی محافظت کند.

 

6.بامیه در مدیریت وزن کمک کند

یک مطالعه نشان داد که پلی ساکارید بامیه وزن بدن و سطح گلوکز را کاهش می دهد، تحمل گلوکز را بهبود می بخشد و سطح کلسترول تام سرم را در موش کاهش می دهد.

 

فواید مصرف بامیه برای سلامتی

فواید مصرف بامیه برای سلامتی

 

7.بامیه به هضم کمک کند

بامیه یک غذای پر فیبر است و ممکن است به سلامت دستگاه گوارش کمک کند. فیبر کافی به غذا حجم می دهد و به حرکت غذا در دستگاه گوارش کمک می کند. بنابراین، مصرف این سبزی ممکن است یبوست را کاهش دهد.

یک مطالعه نشان داد که خواص موسیلاژینی بامیه ممکن است از روده در برابر هلیکوباکتر پیلوری، باکتری ایجاد کننده زخم، محافظت کند.

 

8.بامیه ایمنی را تقویت کند

مطالعات رابطه بین بامیه و ایمنی را بررسی کرده اند. یک مطالعه نشان داد که پلی ساکاریدهای بامیه ممکن است پاسخ ایمنی را در موش ها بهبود بخشد.

 

9. بامیه به مبارزه با سرطان کمک کند

چندین مطالعه آزمایشگاهی اثرات ضد توموری پلی ساکاریدهای بامیه بر سلول های سرطانی را برجسته کرده اند. هنوز مطالعات بیشتری برای اثبات اثربخشی آن در مبارزه با سلول های سرطانی مورد نیاز است.

 

10.بامیه برای درمان و پیشگیری از سرماخوردگی

بامیه سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری هستند. بنابراین مصرف بامیه می تواند با تقویت سیستم ایمنی بدن علاوه بر پیشگیری از سرماخوردگی باعث درمان این بیماری نیز شود.

فواید مصرف بامیه برای سلامتی

فواید مصرف بامیه برای سلامتی

آلرژی به بامیه

آلرژی به بامیه می تواند با مصرف یا دست زدن به این سبزی ایجاد شود و معمولاً با خارش، کهیر، سوزن سوزن شدن اطراف یا در دهان، مشکل در تنفس و احتقان بینی مشخص می شود. افرادی که به بامیه حساسیت دارند ممکن است به چای آلته و روغن پنبه دانه و وعده غذایی نیز واکنش نشان دهند.

 

طرز پخت پنکیک در سراسر جهان

دستور پخت چیکن استروگانف

دستور پخت چیکن استروگانف

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا