» سلامت » ۹ خاصیت معجزه آسای گیاه جینسینگ

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۱ - ۲۲:۰۵

۹ خاصیت معجزه آسای گیاه جینسینگ

۹ خاصیت معجزه آسای گیاه جینسینگ

جینسینگ چیست

بطور کل ، جینسینگ(ginseng) یکی از یازده گیاه از گونه های کند رشد گیاهان چند ساله است که دارای ریشه های گوشتی و عضوی از خانواده گیاهان Panax می باشد . جینسینگ تنها در برخی مناطق خاص دنیا پیدا می شود و اغلب در برخی قسمت های آسیا و آمریکا یافت می شوند و به همین دلیل کمی نادر است .

ترکیبات منحصر بفرد و مغذی این گیاه به نام ginsenosides معروف و محبوب هستند و هر دو جینسینگ که در آسیا و در آمریکا یافت می شوند از این ماده مغذی بهرمند هستند ولی میزان این ماده مغذی در آنها متفاوت است .

۱-بهبودی خلق و خو و کاهش استرس

یک مطالعه کنترل شده در مرکز تحقیقاتی مغز و تغذیه در انگلستان که شامل ۳۰ داوطلب در ۳ دوره مختلف انجام شد . این مطالعه در این مرکز تحقیقاتی به دلیل جمع آوری برخی اطلاعات در مورد توانایی و قابلیت جینسینگ در بهبودی خلق و خو و عملکرد ذهنی انجام شد . در نتیجه این تحقیقات نشان داده شد که میزان ۲۰۰ میلی گرم از گیاه جینسینگ به مدت ۸ روز می تواند تا حدودی اندکی خلق و خو را بهبود دهد و اما به میزان بیش از حدی در افزایش عملکرد ذهنی موثر بود . همچنین دوز ۴۰۰ میلی گرمی باعث افزایش ۱۰۰% عملکرد ذهنی شد .

همچنین مطالعه دیگری که در بخش فارماکولوژی در مرکز تحقیقاتی Drug Research Institute انجام شد ، محققان یافتند که با استفاده جینسینگ می تواند به میزان قابل توجهی استرس را کاهش دهد که در نتیجه بدون هیچ مشکلی می توان از این گیاه به عنوان یک ضد استرس استفاده شود .

۲-بهبود عملکرد ذهن

گیاه معروف جینسینگ می تواند سلول های مغز را تحریک کند و قدرت تمرکز و عملکرد را کاملا بهبود دهد چرا که شواهد نشان دادند که با استفاده از گیاه جینسینگ به مدت ۱۲ هفته ، بیمارانی که مبتلا به آلزایمر بودند را بهبود دهد .

پس از درمان جینسینگ ، شرکت کنندگانی که بهبود یافته بودند ، باز به به این روند به مدت ۳ ماه ادامه دادند و بعد از این ۳ ماه درمان آنها را قطع کردند و یافتند که با قطع کردن استفاده از گیاه جینسینگ این روند کاملا کاهش می یابد .
برای بررسی و یافتن نکات جدید در مورد این گیاه ، نیاز به مطالعات بیشتری می باشد و زمانیکه گیاه جینسینگ را به همراه ginkgo biloba استفاده کنید ، می تواند یک درمان قطعی برای رفع آلزایمر باشد .

۳-خواص ضد التهابی

در طی یک مطالعه جالب در کشور کره ، محققان مزیت استفاده از گیاه جینسینگ را در کودکان پس از شیمی درمانی یا پیوند سلول های بنیادی برای سرطان را یافتند .
این مطالعه شامل ۱۹ بیمار بود که به مدت یکسال ۶۰ میلی گرم از گیاه جینسینگ قرمز کره ایی استفاده کردند و نمونه خون آنها هر ۶ ماه یکبار جمع آوری می شد و در نتیجه میزان cytokines یا سلول های پروتئینی کوچک که مسئول ارسال سیگنال های مختلف به مغز بودند ، بیشتر شده بود و این نشان دهنده ثبات cytokines در کودکانی سرطانی توسط گیاه جینسینگ بود .
در مطالعه ایی که در سال ۲۰۱۱ در مجله آمریکایی منتشر شده بود ، تعدادی از محققین در یک نشست اعلام کردند که با استفاده از میزان ۱۰۰ میلی گرم در ۷ روز می توانند به میزان زیادی از التهاب جلوگیری نمایند و همچنین از بیماری هایی که باعث صدمه زدن به مغز می شدند جلوگیری می کنند .

۴-کاهش وزن

با استفاده به اندازه از گیاه جینسنگ می توانید کاهش وزن را تجربه نمایید چرا که وقتی شما از گیاه جینسینگ استفاده می کنید میزان متابولیسم را به بیشترین میزان افزایش می دهد در نتیجه سوخت و ساز بدن شما بیشتر و بیشتر خواهد شد . همچنین برای اثبات این موضوع ، یک مطالعه در شیکاگو صورت گرفت که محققان اثبات کردند این گیاه می تواند میزان متابولیسم بدن را افزایش دهد . همچینین در ادامه تحقیق خود بیان کردند که استفاده از این گیاه می تواند در کاهش میزان سطح قند خون موثر باشد .
مطالعه مشابهی در سال ۲۰۰۹ انجام شد که نشان داد با استفاده از گیاه جینسینگ ، موش های آزما ره با کاهش وزن روبرو شدند .

۵-درمان اختلالات جنسی

در سال ۲۰۰۸ مطالعه ایی نشان داد که با استفاده از گیاه جینسینگ ، می توان برخی اختلالات جنسی را درمان کرد اما دسته دیگری از محققان معتقدند که این مطالعه باید دقیق تر انجام شود تا بتوان نتیجه قطعی را اعلام کرد .
تحقیقات انجام شده در سال۲۰۰۲ در گروه فیزیولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاهIllinois نشان داد که با استفاده از گیاه جینسینگ می توان تحرک را در آلت جنسی آقایان که یک اختلال می باشد را رفع کرد و بافت های آلت جنسی نرم تر خواهند شد.
تحقیقات همچنین نشان دادند که جین سنگ می تواند بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر بگذارد و بطور قابل توجهی باعث بهبودی فعالیت مغز می شود که در نتیجه ترشح هورمونی آسانتری خواهید داشت .

۶- بهبود عملکرد ریه

درمان جینسینگ می تواند به طور قابل توجهی باکتری های داخل ریه را کاهش دهند و این نتیجه مطالعه ایی است که بر روی موش های آزمایشی نشان داده شد .
این مطالعه در سال ۱۹۹۷ انجام شد که به موش ها میزان قابل توجهی جینسینگ تزریق شد و محققان پس از دو هفته یافتند که میزان باکتری ها در ریه این موش های آزمایشی به میزان قابل توجهی کاهش یافت .
تحقیقات همچنین نشان دادند که گیاه جینسینگ می تواند در درمان یک بیماری ریوی موثر باشد که به نام بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) شناخته شده است که اگر در همان روزهای اولیه مبتلا درمان نشوند ، می توانند بدتر و بدتر شوند .

۷-کاهش قند خون

مطالعات متعدد نشان دادند که جینسینگ آمریکایی می تواند سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع دوم را کاهش دهد که همانند یک داروی گیاهی برای دیابت نوع دوم می باشد . در تحقیقات دیگری که در بخش عصب شناسی دانشگاه انگلستان انجام شد ، یافتند که اگر پس از مصرف گلوکز از گیاه جینسینگ استفاده نمایید می تواند میزان سطح قند خون را در عرض یک ساعت کنترل نماید و این مطالعه نشان داد که گیاه جینسینگ دارای خاصیت glucoregulatory  می باشد .
یکی از مشکلاتی که می تواند برای افراد مبتلا به دیابت نوع دوم اتفاق بیوفتد ، حساسیت به انسولین می باشد که محققان یافتند با استفاده از گیاه جینسینگ قرمز کره ایی می توانید حساسیت به انسولین را بهبود دهید و همان گونه که خواندید گیاه جینسینگ می تواند به کاهش قند خون کمک بسزایی نماید .

۸-جلوگیری از سرطان

تحقیقات زیادی نشان داده اند که استفاده از گیاه جینسینگ توانایی مهار رشد تومور ، خواص ضد سرطانی قوی دارد . اگر چه مطالعات بیشتری برای اثبات این موضوع نیاز است و گزارش ها نشان دادند که گیاه جینسینگ می تواند در بهبودی سلول های T و سلول های NK همراه با مکانیسم های دیگر مانند  استرس اکسیداتیو، آپوپتوز و آنژیوژنز موثر باشد و خاصیت ضد سرطانی داشته باشد .
تحقیقات علمی دیگر نیز نشان دادند زمانیکه شما از گیاه جینسینگ استفاده می کنید از طریق مکانیزم های ضد التهابی، آنتی اکسیدان و آپوپتوزی سرطان را کاهش می دهند و در نتیجه از رشد تومور جلوگیری می کنند .
بسیاری از تحقیقات بر روی درمان سرطان نوع کولورکتال متمرکز شده اند ، چرا که تعداد زیادی از آمریکایی ها به این نوع از سرطان مبتلا هستند و به همین دلیل محققان سلول های سرطانی کولورکتال را با عصاره توت خشک جینسینگ تحت درمان قرار دادند و اثرات ضد تکثیر ۹۸ درصد برای HCT-116 و ۹۹ درصد برای سلول های SW-480 یافتند که در نوع خود بی نظیر و باورنکردنی است .

۹-تقویت سیستم ایمنی

یکی دیگر از مزایای مورد استفاده از گیاه جینسینگ که به خوبی بررسی شده است ، این است که گیاه جینسینگ توانایی تقویت سیستم ایمنی بدن را دارد و به بدن کمک می کند تا عفونت و بیماری ها را از بین ببرد چرا که ریشه ها، ساقه ها و برگ های جینسنگ برای حفظ هومیوستاز ایمنی و افزایش مقاومت در برابر بیماری ها یا عفونت مورد استفاده قرار می گیرند .

چندین مطالعه بالینی دیگر نیز نشان دادند که جینسینگ آمریکایی توانایی بهبود بخشیدن سلول های ایمنی بدن را دارند و در ادامه نشان داده شد که گیاه جینسینگ می تواند هر نوع سلول ایمنی را شامل ماکروفاژ ها، سلول های قاتل طبیعی، سلول های دندریتیک، سلول های T و سلول های B را تنظیم کند.
عصاره گیاه جینسینگ توانایی تولید ترکیبات ضد میکروبی را دارد که می تواند باکتری ها و ویروس ها را به راحتی از بین ببرد که مطالعاتی در این زمینه نشان دادند که ترکیبات پلی آتییلن جینسینگ در برابر عفونت های باکتریایی موثر می باشند .
برای اطلاع بیشتر در این موضوع محققان برخی آزمایشات را بر روی موش های آزمایشگاهی انجام دادند و یافتند که میزان باکتری های موجود در طحال ، کلیه و خون را می توانند کاهش دهند و جالب تر از بقیه ، گزارش ها نشان دادند که جینسینگ همچنین دارای اثر مهار کننده بر رشد بسیاری از ویروس ها ازجمله آنفولانزا ، اچ آی وی و.. دارد .

انواع جینسینگ

در حالی که خانواده Panax (آسیایی و آمریکایی) واقعی ترین نوع از گیاه جینسنگ می باشند چرا که میزان زیادی از ماده ginsenosides در آنها موجود است و برخی دیگر از انواع گیاه جینسینگ وجود دارند که تنها میزان ginsenosides موجود در آنها تا حدودی متفاوت است .
جینسینگ آسیایی :جینسینگ پاناکا که به عنوان جینسینگ قرمز یا جینسیگ کره ایی شناخته شده است از قدیمی ترین و باستانی ترین انواع جینسینگ می باشند . اغلب در طب سنتی چینی برای افرادی که در معرض Qi ، سرماخوردگی و کمبود yang روبرو هستند ، استفاده می شد . این همچنین می تواند در کاهش ضعف ، خستگی ، دیابت نوع ۲ ، اختلالالات جنسی و بهبود عملکرد حافظه انها موثر است .
۱-جینسینگ آمریکایی : گیاه جینسینگ آمریکایی در سراسر مناطق شمالی آمریکای شمالی، از جمله نیویورک، پنسیلوانیا، ویسکانسین و انتاریو کانادا رشد می کند.
نشان داده شده است که جینسینگ آمریکایی برای مبارزه با افسردگی، تعادل قند خون، حمایت از ناراحتی گوارشی ناشی از اضطراب، بهبود تمرکز و تقویت سیستم ایمنی بدن است.
در مقایسه، جینسنگ آمریکایی ملایم تر از جینسینگ آسیایی است اما هنوز هم خاصیت درمانی زیادی دارد.
۲-جینسینگ سیبری : در روسیه و آسیا به صورت وحشی رشد می کنند(نظارتی بر روی آنها وجود ندارند) و همچنین به عنوان فقط eleuthro شناخته می شود ، حاوی مقادیر بالایی از الکترود ها است که منافع بسیار مشابهی را برای ginsenosides موجود در گونه های پاناکا جینسینگ دارند .
مطالعات نشان می دهد که جین سنگ سیبری ممکن است در بهبودی استقامت قلب و عروق،  خستگی و افزایش ایمنی بدن موثر باشد .
۳-جینسینگ هندی : جینسینگ هندی به عنوان ashwagandha شناخته شده است که یک گیاه شناخته شده در پزشکی آیورودا برای افزایش طول عمر است . این دارای برخی از مزایای مشابه به جینسینگ کلاسیک است ، اما همچنین بسیاری از تفاوت ها را شامل می شود.
می توان آن را در طولانی مدت مصرف کرد و نشان داده شده است که سطح هورمون های تیروئید (TSH، T3 و T4)، تسکین اضطراب، تعادل کورتیزول، بهبود کلسترول و تنظیم قند خون بسیار موثر است .
۴-جینسینگ برزیلی : از جینسینگ برزیلی بیشتر با عنوان suma root(ریشه سوما) یاد می شود که در سراسر جنگل های بارانی آمریکای جنوبی رشد می کنند . همچنین گیاه جینسینگ برزیلی حاوی اکدیسترون است که سطح سالم تستوسترون را در مردان و زنان به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و همچنین ممکن است سلامت عضلانی، کاهش التهاب، مبارزه با سرطان، بهبود عملکرد جنسی و افزایش استقامت را در فرد مصرف کنندهاین نوع از جینسینگ مشاهده نمود .

تاریخچه و حقایق جالب گیاه جینسینگ

جینسنگ در اصل به عنوان یک گیاه دارویی در چین باستان استفاده می شد . در قرن شانزدهم ، گیاه جینسینگ بسیار محبوب شد که برای کنترل و درمان بیماری های مختلف استفاده می شد .

در سال ۲۰۱۰ تقریبا حدود ۸۰۰۰۰ تن از گیاه جینسینگ در ۴ کشور -کره جنوبی ، چین ، کانادا و ایالات متحده – تولید شدند که برای صادرات به کشورهای دیگر آماده شدند . امروزه گیاه جینسینگ در بیش از ۳۵ کشور جهانی فروخته می شوند که میزان زیادی از این گیاه در کره جنوبی می باشد .
کره همچنین بزرگترین تولید کننده گیاه جینسینگ در سرتاسر جهان و بزرگترین کشور مصرف کننده جینسینگ می باشد . امروزه بیشتر تولید گیاه جینسینگ در آمریکای شمال در  انتاریو، بریتیش کلمبیا و ویسکانسین تولید می شوند .
جینسینگ کشت شده در کره به ۳ دسته مختلف تقسیم می شوند که عبارتند از :
  • جینسینگ تازه با سن کمتر از ۴ سال
  • جینسینگ سفید با عمر بین ۴ تا ۶ سال
  • جینسینگ قرمز ۶ ساله که پس از کشت خشک می کنند و به صورت خشک فروخته می شوند
از آنجایی که عمر ریشه های گیاه جینسینگ بسیار مهم هستند ، یک جینسیگ ۴۰۰ ساله در سال ۱۹۷۶ به قیمت ۱۰۰۰۰ دلار برای هر انس فروخته شد .

چگونه جینسینگ را بیابیم؟

محصولات جینسینگ اغلب بصورت خشک شده ، پودر ، کپسول و قرص در سرتاسر جهان فروخته می شوند و می توانید آنها را به این ۴ صورت بیابید . همچنین جینسینگ نیز می تواند در تعدادی از ترکیبات نیز پیدا شود و توصیه می شود قبل از خرید حتما از وجود جینسینگ در آن مطمئن شوید و برای اینکه کاملا مطمئن شوید از محصولات به نام خریداری نمایید و برچسب محتویات محصول را مطالعه نمایید و در صورت وجود جینسینگ در آن ترکیب می توانید آنرا خریداری نمایید .

چگونه چای جینسینگ را تهیه نماییم؟

آیا می خواهید گیاه جینسینگ را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید؟خب ، برای اینکار می توانید گیاه جینسینگ را بصورت چای استفاده نمایید .

مردمان چین به اندازه ۵۰۰۰ سال است که از چای و دم نوش گیاه جینسینگ استفاده می کنند و از همان سال ها توصیه می شد که روزانه هر شخص می تواند حداکثر یک فنجان از این دم نوش استفاده نماید .
چای جینسینگ نیز یک مکمل عالی و مقوی برای بهبود حافظه و قدرت ذهن نیز مناسب است و می توان از آن به راحتی استفاده کرد .
اگر قصد استفاده از چای گیاه جینسینگ را دارید ابتدا باید نوع جینسینگ را انتخاب نمایید که گیاه جینسینگ آمریکایی برای استفاده در ماه های گرم سال بسیار مهم و ضروری می باشد و گیاه جینسینگ کره ایی در روزهای سرد سال بسیار مهم و ضروری می باشد . برای خرید چای جینسینگ می توانید از فروشگاه های معتبر آنها را خریداری نمایید .
-برای درست کردن چای این گیاه می توانید آنرا بصورت تازه استفاده کنید ولی پیدا کردن آن کمی سخت می باشد و استفاده از ریشه خشک شده آن نیز هیچ مشکلی ندارد و می توانید از آن به راحتی استفاده نمایید .
  • اگر تصمیم به استفاده تازه از این گیاه را دارید ، ابتدا باید پوست آنرا جدا کنید.
  • یک قاشق غذا خوری از ریشه ها را جدا کنید و در یک فیلتر بریزید .
  • آب را به جوش آورده و بعد از به جوش آمدن آب آنرا خاموش نمایید و اجازه دهید آب به مدت ۲ الی ۳ دقیقه خنک شود.
  • آب را در یک فنجان بریزید و سپس فیلتری که ریشه ها را در آن ریختید را در فنجان بیندازید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه در فنجان بماند .
  • پس از نوشیدن چای ، حتی می توانید ریشه ها را از فیلتر به بیرون بیاورید و آنها را بخورید تا مزایای سلامتی بیشتری را جذب کنید!

اثرات ، عوارض و عکس العمل های گیاه جینسینگ

عوارض استفاده از گیاه جینسینگ معمولا ملایم و کم است . اگر از این گیاه در در دوز های بالا استفاده نمایید می تواند باعث عصبانیت و بی خوابی از جمله در آقایان شود .

مصرف طولانی مدت یا دوزهای بالا جینسینگ ممکن است باعث سردرد ، سرگیجه و معده درد شود . زنانی که از جینسینگ استفاده می کنند ، ممکن است تغییراتی در قاعدگی را تجربه کنند و برخی واکنش های آلرژیک به جینسینگ گزارش شده است .
بنا به توجه به دلایلی ، گیاه جینسینگ برای کودکان و زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.
جینسینگ ممکن است در دوز های بالا میزان سطح قند خون را تحت تاثیر قرار دهد ، بنابراین افراد مبتلا به دیابت نوع دوم توصیه می شود که قبل از استفاده با پزشک خود مشورت نمایید.
همچنین اگر قبل از استفاده از این گیاه با پزشک خود مشورت ننمایید ممکن است دچار MS، لوپوس و آرتریت روماتوئید شوید و بنابراین قبل از استفاده با پزشک خود مشورت نمایید .
جینسینگ ممکن است با بیماری های حساس به هورمون زنانه مانند سرطان سینه ، سرطان رحم ، سرطان تخمدان ، اندومتریوز و فیبروئیدهای رحم ارتباط برقرار کند زیرا اثرات مشابه استروژن دارد.
منبع:نمناک

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : سلامت
ن
Bilit Arzan Bilit Kish
ارسال دیدگاه