۸ راه برای موفقیت | راه هشتم–مقاومت در برابر ناملایمت ها

سه‌شنبه 21 بهمن 1399 موفقیت ، گوناگون
2021 02 09 083054 min

موفقیت با مقاومت در برابر ناملایمت ها که هشتمین و آخرین راهی که برای رسیدن به موفقیت  پیشنهاد می دهیم.

همه ما گاهی در زندگی شخصی و کاری مان شرایط سختی را تجربه می کنیم و مشکلاتی از سر می گذرانیم. این سختی ها می توانند مالی، جسمی، آزار و اذیت دیگران، شکست در کار و درس و زندگی مشترک و … باشد.

 

اما سوال اصلی این است که آیا همه ما در مقابل این مشکلات مقاوم هستیم یا این که تسلیم شرایط می شویم؟
از طرف دیگر، مقاوت در برابر این سختی ها و مشکلات چه تاثیری در زندگی افراد دارد؟

شاید شما در شرایط بدی باشید و با خود فکر کنید تنها کسی هستید که دچار ناملایمت های زندگی شدید و به همین دلیل به خودتان حق تسلیم شدن بدهید. اما این ادعا درست نیست، چون اگر زندگی آدم های موفق در هر کشور و تاریخی را بررسی کنیم، به خوبی متوجه می شویم که مشکلات و ناملایمت ها برای همه در شکل های مختلف وجود دارد. اما بزرگترین تفاوت آدم های موفق و شکست خورده در میزان مقاومت آن ها در برابر نا ملایمت ها زندگی است. شخص آگاه به خوبی می داند که با تحمل این سختی ها و ناملایمت ها می تواند به موفقیت برسد.

دو کوهنورد را در نظر بگیرید. هر دو آن ها قصد دارند قله یک کوه مشترک را فتح کنند. در مسیر با سختی ها و پیچ و خم های زیادی رو به رو می شوند. یکی از کوهنوردها نا امید می شود و کوهنورد دیگر با وجود تمام سختی ها تا بالای قله ادامه می دهد. بدون شک کوهنوردی که تسلیم سختی ها و مشکلات راه نشده موفق تر از کوهنورد دیگر است که تسلیم شرایط شد و دست از تلاش برداشت.

شاید همان روز یا سال ها بعد کوهنوردی که تسلیم شد، به خاطر این کار خودش را سرزنش کند و حسرت تمام کردن کار نیمه تمامش را بخورد.

این اتفاق در زندگی روزمره بسیاری از ما اتفاق می افتد. وقتی خیلی زود تسلیم می شویم و ادامه نمی دهیم؛ سال ها بعد از با دیدن موفقیت افراد دیگر که شرایط مشابه ما و حتی شاید سخت تر از ما داشتند و با این حال ادامه دادند، خود را سرزنش می کنیم؛ شاید هم همه چیز را گردن سرنوشت بیاندازیم، یا این که دیگران را مقصر بدانیم. اما بیایید با خود صادق باشیم؛ جایگاه فعلی ما در زندگی شخصی، کاری، درسی و … نتیجه تلاش و پشتکار یا نا امیدی ماست.

اگر در ملایمات زندگی تسلیم شرایط نشده باشیم، بدون شک در حال حاضر به موفقیت هایی دست یافتیم اما اگر به خاطر سختی ها اهدافمان را کنار گذاشته باشیم؛ احتمالا با دیدن افراد موفق حسرت بخوریم.

اگر درحال حاضر در شرایط سختی قرار دارید یا این که به خاطر مشکلات دست از اهدافتان برداشتید، هنوز دیر نشده راه هایی وجود دارند که به شما کمک میکنند تا در برابر ناملایمات مقاوم تر باشید.

به نظر من اولین چیزی که باید بدانید این است که اگر هدفی دارید و با اراده و افکار مثبت برای رسیدن به آن تلاش می کنید، باز هم ممکن است در مسیر هدف تان با سختی ها و مشکلات رو به رو شوید. زندگی کریس گاردنر، راکی و سوییشیرو هوندا را به خاطر بیاورید، هر سه آن ها با موانع زیادی رو به رو شدند اگر تسلیم شرایط می شدند هیچ وقت تبدیل به یک چهره ماندگار نمی شدند.

گاهی ما وقتی با مشکل و سختی مواجه می شویم فکر می کنیم دنیا به آخر رسیده و این اتفاق غیر عادی است اما اگر بدانیم، این سختی ها و مشکلات طبیعی هستند راحت تر می توانیم با آن ها کنار بیاییم.

راهکار دیگری که من خودم برای مقاومت در برابر سختی ها و ناملایمات از آن استفاده می کنم، دوری از افراد منفی است. انسان های که افکار منفی دارند، با حرف ها و رفتار بدبینانه شان نیروی ما را برای تحمل سختی ها کم می کنند. بهتر است با افراد مثبت رفت و آمد کنید تا امیدتان به زندگی بیش تر شود و با قدرت تر در مسیر رسیدن به اهداف تان حرکت کنید و تسلیم نشوید.

همچنین بهتر است در اوج مشکلات و سختی هایتان، شکر گزاری را فراموش نکنید. اگر سری به کتابفروشی ها بزنید و نگاهی به کتاب های موجود در قفسه روانشناسی بیاندازید، کتاب های زیادی درباره اثر شکر گزاری نوشته شده که نشان می دهند این کار نه تنها فراوانی و موفقیت را به سمت ما سوق می دهد بلکه تحمل شرایط کنونی مان را آسان می کند‌.

 

انتخاب با ماست که قسمت پر لیوان را در نظر بگیریم و به خاطر آن شکر کنیم یا به خاطر قسمت خالی آن غمگین و ناراحت باشیم. وقتی ما به خاطر داشته هایمان شکر گزاری می کنیم، نه تنها خودمان از درون به آرامش می رسیم بلکه به کائنات نیز این پیغام را می فرستیم که ما لیاقت دریافت بیش تر را داریم و به همین دلیل مشکلات و موانع از سر راه ما برداشته می شود.

اما وقتی ما قدردان داشته هایمان نیستیم و دائم در حال گلایه و شکایتیم، مشکلات و موانع بیش تری جذب زندگی مان می شود.

نگرانی چیزی جز اتلاف وقت نیست. افکارتان را مثبت نگه دارید، شکر گزار داشته هایتان باشید و ایمان داشته باشید هیچ سختی همیشگی نیست.

مهم این نیست که با قدم های بلند سمت اهدافتان بروید، اگر با سختی ها و موانع رو به شدید، حتی با وجود قدم های کوچک نیز در جریان باشید و حرکت کنید. حتی اگر لاک پشتی نیز بروید، در صورتی که در حرکت باشید به خط پایان خواهید رسید.

با به کار گیری این هشت راه:

  1. اشتیاق
  2. کار مثل تفریح باشد
  3. تمرین مداوم
  4. تمرکز بر هدف واحد
  5. اراده ترغیب کننده
  6. ارائه خدمات ارزشمند
  7. ایده های ناب و خلاق
  8. مقاومت در برابر ناملایمات؛

شک نکنید موفقیت تان تضمین شده است؛ چون پیش از شما افراد موفق این راه ها را امتحان کرده اند و به موفقیت رسیدند.

 امیدوارم مطالب مفید واقع شده باشد.

2021 02 10 160233 min

7 روش برای مثبت اندیشی

2021 02 08 174930 min

۸ راه برای موفقیت | راه هفتم–ایده های ناب و خلاق

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا